Az alma és az avokádó, a paprika és a paradicsom, csak néhány azon növények hosszú listájából, amelyeknek a túléléshez méhekre van szükségük. A méhek azonban riasztó ütemben pusztulnak, ami veszélyezteti a jövő élelmezésbiztonságát. A Föld Barátai, a világ egyik legnagyobb, 73 országban működő környezetvédelmi szervezete szerint a méhek jövőbeli túlélése a bolygón nem garantált. A szervezet szerint csak 2020-ban a mézelő méhcsaládok közel 46 százaléka veszett el, miközben a vadméh-populációkban is drasztikus csökkenés következett be – írja a nocamels.

Eliyah Radzyner, aki évtizedek óta méhészkedik, elhatározta, hogy megoldja a problémát. A méhészetben szerzett hatalmas tapasztalatával Radzyner felkérte Saar Safrát, hogy működjenek együtt egy mesterséges intelligenciával működtetett méhkaptár létrehozásában. Együtt megalkodták a Beewise-t, egy robotkaptárat, amely éjjel-nappal videokamerák és hőmérséklet-érzékelők segítségével figyeli a rovarokat, hogy segítsen megérteni, mi pusztítja a méheket.

Maga a kaptár egy dobozszerű szerkezet, amely egyszerre tíz, teljesen különálló méhcsaládot képes eltartani.

„Nem keverednek, mert mindegyiknek külön királynője van, és mindegyik másképp viselkedik”

– mondja Safra.

Ahhoz, hogy a méhek az eredeti kaptárból az új, mesterséges intelligencia által vezérelt kaptárba költözzenek, a királynőt telepítik át először, a méhek pedig ösztönösen követik.

A mesterséges intelligencia lassan azonosítja, hogyan viselkednek kolóniaként a kaptáron belül. Az automatizált rendszer képes etetni a méheket, és szükség esetén gyógyszereket adagolni nekik. Mindkét funkciót a kaptár robotkarja végzi, amelyet szintén a mesterséges intelligencia vezérel. Ha az élelmiszer- és gyógyszerkészlet fogytán van, az algoritmus riasztja a méhészeket – ha pedig egy ragadozónak sikerül bejutnia a kaptárba, a kar képes elűzni azt. A napenergiával működő kaptár rései teljesen lezárulnak, ha a méhészek tudják, hogy a közelben rovarirtószert – a méhpusztulás egyik fő okát – használnak, így a rovarok biztonságban vannak.

Safra szerint a mesterséges intelligencia 99,98 százalékos sikerarányt ér el, amikor a méhek gondozásáról van szó.

„Nagyon pontosan azonosítja és biztosítja a megfelelő megoldást”

– mondja a szakember.

Elmondása szerint a mesterséges intelligencia platform még így sem tudja megakadályozni a méhpusztulások egy kisebb részét, hiszen a méhcsaládok mintegy nyolc százaléka minden évben természetes módon pusztul el. A rendszer nem teljesen „embermentes”. A méhek továbbra is termelnek mézet, amelyet ki kell emelni a hagyományos módon.

A Beewise már elérhető az Egyesült Államokban, Izraelben és az Egyesült Arab Emírségekben.

 

Megszakítás