A némafilmek világa máig különleges atmoszférával bír, amelyben a vizualitás és a zenei kíséret együttesen teremti meg a történetek teljes képét. Ezt most Ön is megtapasztalhatja egy egyedülálló program keretében. Az EMIH a Rejtő 120. programsorozat részeként a zsidó kultúra és művészet hatásait mutatja be az április 6-án 7 órakor kezdődő eseményén.

A némafilmek korában a mozikban élőzenei kíséret tette teljessé az élményt: a zongoristák és kisebb zenekarok az adott jelenetek érzelmi töltetét erősítették, gyakran rögtönözve vagy előre megírt kották alapján játszva.

A némafilmek és a zongorakíséret 

A némafilmek világa különleges atmoszférát teremt, ahol a vizualitás és a zene együtt mesél. A korai mozikban a filmeket élőzenei kísérettel vetítették: a zongoristák vagy kisebb zenekarok az adott jelenetek hangulatához igazították játékukat, rögtönözve vagy előre megírt kompozíciók alapján. A némafilm tehát sosem volt igazán „néma” – a zene mindig is szerves része volt az élménynek.

A korszak egyik legkiemelkedőbb alakja Charlie Chaplin, aki nemcsak a némafilm ikonikus színésze és rendezője volt, hanem a zenei kíséret jelentőségét is felismerte. Filmjei, mint A kölyök, Modern idők vagy A diktátor, saját komponálású zenével váltak igazán feledhetetlenné. Bár Chaplint gyakran tévesen zsidónak tartották, ő maga ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta. Művészete és társadalmi érzékenysége azonban sok tekintetben rokonságot mutatott az üldözött közösségek sorsával.

A zsidó művészek hatása a némafilmre

A némafilmek korszakának egyik meghatározó rendezője a zsidó Ernst Lubitsch volt, aki Németországból indulva Hollywood egyik legnagyobb hatású alkotójává vált. Sajátos filmnyelve, az úgynevezett „Lubitsch-touch” kifinomult humort vitt a filmjeibe, amely később a hangosfilmeknél is tovább élt.

Magyar származású zeneszerző

A filmipar háttéremberei között is számos zsidó művész található. A zenei kíséretben például Ernő Rapée, magyar származású zeneszerző némafilmekhez komponált zenei aláfestést. A filmipar fejlődését pedig olyan legendás stúdióalapítók segítették, mint Adolph Zukor, a Paramount Pictures megálmodója, vagy Carl Laemmle, a Universal Pictures alapítója, aki nemcsak filmstúdiójával hagyott nyomot a történelemben, hanem azzal is, hogy több száz zsidó menekültet segített ki a náci Németországból.

Várjuk Önt is!

Bár a némafilmek korszaka rég véget ért, varázsuk tovább él – és ezt bizonyítja a Kugler Art Szalonban megrendezett esemény is, ahol Darvas Ferenc zeneszerző és zongorista idézi meg ezt a világot. Az est során rögtönzött zongorakísérettel kelnek életre klasszikus filmrészletek, hasonlóan ahhoz, ahogy egykor a mozikban is történt.

Cím: Billentyűbukfenc

Alcím: Zenés időutazás Rejtő Jenő korába 

A zongoránál: Darvas Ferenc zeneszerző

Helyszín: KuglerArt Szalon (1052 Budapest, Sütő u. 2.)

Időpont: 04. 06. 19:00

Az esemény a Rejtő 120. EMIH-es programsorozat része. Jelentkezés és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás