Felháborodást váltott ki a hír, hogy ismeretlen vandálok meggyalázták Chájim Vital rabbi, a XVI. század kiemelkedő kabbalistájának sírját a szíriai fővárosban. Az Iszlám Államok Rabbijainak Szövetsége közleményben ítélte el az esetet.
A helyi zsidó közösség vezetője, Bakhour Chamntoub tette közzé az eset részleteit. A fotókon jól látható, hogy a sírhely mellett gödröt ástak a vandálok. Chamntoub beszámolója szerint az elkövetők betörték a főkaput, majd erőszakkal jutottak be abba a helyiségbe, amely Chájim Vital rabbi sírját őrzi. A sír mellett a földet felásták, vélhetően maradványokat keresve. A helyi hatóságokhoz bejelentést tettek, akik a helyszínen vizsgálódtak, és ígéretet tettek a tettesek felkutatására, valamint a terület fokozott megfigyelésére – tudósít a ynetnews.com.
Elítélték a vandalizmust
Az Iszlám Államok Rabbijainak Szövetsége közleményben ítélte el az esetet.
„Mélyen megdöbbentett és elszomorított minket Chájim Vital rabbi szent sírjának meggyalázása”
– írták.
Felhívták a figyelmet, hogy a zsidók évezredek óta élnek Szíriában, szerves részét képezve az ország történelmének és felszólították a szíriai kormányt, hogy haladéktalanul biztosítsa a zsidó szent helyek, zsinagógák és temetők védelmét.
Korának meghatározó zsidó tudósa volt Chájim Vital
Chájim Vital 1542-ben született a galileai Cfát városában, és a legendás kabalista, Isaac Luria tanítványa lett. Mesterének halála után Vital önmagát tekintette a kabalisztikus tanítások örökösének, bár ezt nem minden kortársa fogadta el. Élete során élt Jeruzsálemben és Damaszkuszban is, rövid időre visszatért Cfátra, majd 1595-ben végleg Damaszkuszban telepedett le. Több jelentős művet is írt.
Eltűntek a zsidók Szíriából
A XX. század elején Szíriában még mintegy 100 ezer fős zsidó közösség élt, főként Damaszkuszban és Aleppóban, kisebb közösségek pedig országszerte megtalálhatók voltak. Az antiszemitizmus, az erőszakos támadások és a gazdasági nehézségek következtében azonban a legtöbben a század közepére elhagyták az országot, különösen Izrael Állam 1948-as megalakulását követően. A szíriai zsidók vallásgyakorlását a rezsim hivatalosan engedélyezte, ugyanakkor az ország elhagyását hosszú időn át megtiltották, nehogy a közösség Izraelbe vándoroljon. Csak az 1990-es évek elején enyhültek a korlátozások, és újabb jelentős kivándorlási hullám vette kezdetét. Mára a szíriai zsidó közösség gyakorlatilag eltűnt: a becslések szerint csupán hét zsidó ember maradt az országban, elszigetelten élve, a hajdan virágzó közösségek emlékét őrizve.
Szerte a világban veszélyezteti a vandalizmus a zsidó emlékeket
Chájim Vital sírjának meggyalázása tragikus emlékeztetője annak, hogy a vallási és kulturális örökség védelme nemzetközi felelősség. A zsidó közösségek világszerte sürgetik a nemzetközi szervezeteket és a szíriai hatóságokat, hogy tegyenek meg minden szükséges lépést a még fennmaradt szent helyek védelméért, megőrizve ezzel nemcsak a zsidó közösségek, hanem az emberiség kulturális sokszínűségének örökségét is – hívják fel a figyelmet a cikkben
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.