A gyerekjáték nem az újkor találmánya. A hanukai történetnek is az egyik emblematikus „szereplője” a trenderli (drédel, szevivon), ez a kis pörgettyű, amivel gyorsan játszó gyerekek hadának lehetett álcázni egy csapat iskolást. Korunk egyik legismertebb észjátéka a Rubik-kocka. De mit mond róla a háláchá?
Játék a Talmudban
A Midrás1 elmesél egy érdekes történetet egy emberről, aki a végrendeletében azt írta: „a fiam csak azután örökölheti meg a vagyonomat, hogy bolondot csinált magából”. A fiú nem értette a kitételt, így elment Joszé bár Jehudá rabbihoz és rabbi Jehudához, a Fejedelemhez, akik úgy döntöttek, Jehosuá ben Korchá rabbitól kérnek tanácsot. Mikor odaértek hozzá, látták, hogy a rabbi négykézláb mászik a szobában, a szájában fűvel – ő volt a szamár, gyermeke pedig húzta őt körbe-körbe. A két rabbi megvárta, míg a kisfiút elvitték, majd bementek Jehosuá rabbihoz, és előadták a kérdésüket. Erre Jehosuá rabbi elkezdett nevetni. „Komolyan mondom nektek, hogy pont ez történt velem most. Ha az embernek gyereke van, akkor sokszor bolondot csinál magából.” Vagyis, a fiú csak akkor örökli meg a vagyont, ha már maga is apa lesz.
A játék nem csak kellemes időtöltés, hanem a gyerekek fejlődéséhez is elengedhetetlen, legyen szó finommotorikáról vagy a gondolkozás fejlesztéséről. A gyerekjátékok már a Talmud idejében is ismertek voltak, találunk benne utalást labdával2, játékszamárral3, élő vagy nem élő állattal4, kalappal5, vagy növényekkel6 és étellel7 játszott játékokra. Ismert az is, hogy a talmudi bölcs, Rábá, a piacon olcsón csorba agyagedényeket vett a kisfiának, hogy azokkal játsszon: így nem volt nagy kár, ha eltörte őket8.
A nagy Rubik-kocka vita
A háláchikus irodalomban általában9 csak a gyerekek kapcsán van szó a játékokról, feltehetően azért, mert háláchikus szempontból, ha egy felnőttnek szabadideje van, akkor Tórát kell tanulnia…10 A játékok kapcsán leginkább az a háláchikus kérdés merül fel, melyiket és hogyan szabad szombaton használni. Erről sok érdekes írás jelent meg mostanában a Zsidó ismeretek tárának legutóbb megjelent, 31. kötetében.
Ezúttal egy éppen most zajló heves rabbinikus vitát szeretnék bemutatni, ami a Rubik-kocka körül lángolt fel az elmúlt években. A héber nyelvben és a háláchikus irodalomban egyaránt „magyar kockának”, vagyis hákubiá háhungáritnak nevezett játék kapcsán három, szombaton tiltott munkáról lehet tárgyalni. Ezek a következők11:
- boné – építés, egy tárgy összeállítása;
- covéá – festés;
- borér – válogatás.
Boné – építés, egy tárgy összeállítása
Ez a tilalom elsősorban valamilyen épület építésére vonatkozik12, bár a Sulchán áruch13 elfogadja azt a véleményt, miszerint tárgyakra is vonatkozhat. Ez utóbbiakra azonban mindenképpen érvényes egy másik tilalom, máke böpátis (szó szerint: utolsó kalapácsütés), aminek alapján tilos egy munkafolyamatot sábeszkor befejezni14.
Slomo Zálmán Auerbach (1910–1995) jeruzsálemi rabbi, aki az elsők között vizsgálta a Rubik-kockát háláchikus szempontból, azt mondta15, hogy a játék során a kockák mozdítása nem számít építésnek. Véleménye szerint a kocka egy összeállított tárgy, és kirakása hasonlít a Talmudban16 említett darabokból összeállított menórához, amit, ha jomtov előtt összeállítottak, akkor fel szabad állítani. Azonban
Auerbach rabbi felhívja a figyelmet arra is, hogy ha egy darab kiesik a Rubik-kockából sábeszkor, akkor azt nem szabad már visszarakni.
covéá– festés
Egy másik tárgyalt kérdés, hogy nem számít-e festésnek, ha az egyes oldalakat egyformára „színezzük” a kirakás révén. Ebben a kérdésben gyakran hivatkoznak Joszéf Sálom Eliashiv (1910–2012) jeruzsálemi rabbi tiltó véleményére, sajnos mind a mai napig17, holott nemrégiben napvilágot látott18 a cáfolata, melyet Jehudá Kohn melbourne-i rabbi hozott nyilvánosságra.
Ebben Kohn rabbi visszaemlékszik, hogy „több, mint harminc évvel ezelőtt”, vagyis a 80-as évek elején hallotta, hogy Eliashiv rabbi véleménye szerint festésnek számít a Rubik-kocka kirakása, így sábeszkor tiltott. „Eldöntöttem a chávrutámmal, hogy személyesen akarjuk ezt hallani Eliashiv rabbitól. Elvittünk magunkkal egy Rubik-kockát, megmutattuk a rabbinak, és megkérdeztük, hogy tényleg erre mondta-e, hogy tilos vele játszani, mert festésnek számít. Erre Eliashiv rabbi elnevette magát, és azt mondta: volt nálam egy fiatalember és úgy tette fel a kérdést, hogy van egy kocka, amit, ha megfordítunk, akkor megváltozik a színe. Szabad-e ezzel játszani sábeszkor vagy sem? Erre azt mondtam, hogy tilos, mert, ha megváltozik a színe, az festésnek számít. De mivel itt nem változik valójában a színe, ezért ez természetesen meg van engedve!”
A festés tilalma19 nem csak arra vonatkozik, ha valaki festékkel fest, hanem – több vélemény szerint – arra is, ha egy keretben összeillesztünk különböző darabokat, amik egy képet adnak ki20. Így azt a Rubik-kockát, amin nem színek, hanem oldalanként egy-egy kép van, nem szabad sábeszkor használni21, de gyerekeknek még ezt is meg lehet engedni22. (Ehhez hasonlóan az írás tilalma sem csak arra vonatkozik, ha papírra írunk, hanem arra is – legalábbis felnőtteknek –, ha valaki egymás mellé rak betűket egy keretben [vagy ha egy keretbe illesztett puzzle-t rakunk össze]23, így – hogy játékoknál maradjunk – a
Scrabble, aminek kockáit nem keretbe illesztjük, hanem csak egymás mellé rakjuk, megengedett szombaton24.)
Borér – válogatás
Ezzel elérkeztünk a legtöbbet tárgyalt kérdésig, aminek komoly szakirodalma lett az elmúlt években (lásd keretes írásunk). A vita alapja az, hogy szombaton nem szabad válogatni, összekevert dolgokat elkülöníteni25, mert az egy javító művelet. Nincs különbség abban, hogy mit válogatunk, ételt, ruhát, könyvet, vagy bármi mást, egyaránt tilos26. Ez alól az ad felmentést, ha a válogatás az alábbi három feltétel együttes megléte mellett történik27:
- ha kiválogatjuk a jót a rosszból (pl. a szőlőfürtről leszedem a szemeket);
- ha azonnali használatra válogatjuk, (pl. leszedem a szemeket, hogy rögtön megegyem);
- ha kézzel válogatunk, és nem egy eszköz felhasználásával.
Ha ezek mind megvannak, akkor ez nem válogatásnak, hanem – példánk esetében – evésnek számít. Ha bármelyik feltételnek nem felel meg a helyzet, pl. a fürtről a rossz szemeket távolítom el és nem a jókat, vagy a jó szemeket szedem le kézzel, sábesz reggel csinálom, de délután tervezem megenni, akkor az tiltott borér munkának számít.
A válogatás tilalma ott is érvényes, ha egy étel egy részét meg akarom enni, más részét pedig nem. Itt a nem kívánt rész számít „szemétnek”, és a kívánt rész „ételnek”28. Így például, ha a rizibiziből a rizst szeretnénk megenni, de a borsót nem, akkor szabad a rizst kienni és otthagyni a borsót, de a borsót nem szabad eltávolítani a rizsből.
Első látásra a Rubik-kocka kirakása is válogatásnak számít, hiszen az összekevert kockákat rendezzük. Ha ez igaz lenne, akkor csak a három fentiek mellett lenne megengedve a válogatás.
A tiltó érvelés
Fuchs rabbi szerint29 azonban különbséget kell tenni a kétféle játékos között. Az egyik, a kezdő, aki mindig csak a következő lépésre koncentrál és eltekeri azt, ami éppen nem kell neki éppen. Ő az eltekeréssel a rosszat válogatja a jóból, ami szombaton tilos. A másik féle játékos a gyakorlott, aki rögtön, ahogy kézbe veszi a kockát, már egy szisztéma szerint kezdi összeállítani, tudva, hogy melyik darabnak hova kell kerülnie. Így neki minden darab „jó”, folyamatosan a jót válogatja: ez sábeszkor is megengedett.
Jekutiél Farkas híres magyar származású lubavicsi rabbi Jeruzsálemben, sok háláchikus mű szerzője. Szerinte Rubik-kockázni szombaton azért tilos még a gyakorlott játékosnak is, mert a válogatás nem valamilyen megengedett cél elérésének első lépése, hanem maga a válogatás a cél, hiszen a rendezés által elért sikerélményért válogatunk.
A megengedõ érvelések
Azonban több érvelés szól a fenti tilalom ellen. Lássuk ezeket sorban!
- Vannak azok, akik szerint30 a Rubik-kockában valójában nem is lehet válogatni, hiszen az egész kocka az összes darbjával együtt egy egységet alkot, akárhová tekerjük a darabokat, azok továbbra is ennek az egységnek a részei maradnak. Így valójában nincs is összekeveredve semmi, és nem is történik válogatás, így nem is tilos sábeszkor csinálni. (Szemben például egy narancs meghámozásával, amikor a héj a szemét, azt leveszünk és eltávolítjuk a gyümölcsről31.)
- Ha a Rubik-kockát felépítő kis kockákat mégis önálló egységeknek tekintjük, akkor sincs gond, mert a kis kockák – a színüktől eltekintve – egy fajtának számíthatnak, és egy fajtán belül nem tilos a válogatás32, még akkor sem, ha az ember jelen pillanatban csak bizonyos darabokra tart igényt33.
- Ha a kis kockákat nem csak önálló egységeknek, de színenként más-más fajtának is tekintjük, akkor sem probléma a sábeszi játék, mivel a Rubik-kocka kirakásánál a „szemetet”, nem vesszük ki a kupacból. Olyan ez, mintha egy tele kosáron belül rakosgatnánk ide-oda a darabokat, ami nem számít válogatásnak, hisz egy percig se hagyták el a darabok a keveréket. Ide kapcsolódik az Álter rebbe véleménye34, mely szerint, ha valakinek beleesik valami a poharába, akkor nem számít válogatásnak, ha a beleesett részt oldalra billenti, hogy meg tudja inni az italának többi részét. A Rubik-kockánál is csak félretesszük a nemkívánt darabot a keveréken belül, nem eltávolítjuk35.
- Egy további érvelés szerint a borér fogalma magában foglalja, hogy valamilyen javítást végzünk általa. Grünfeld Simon (1860–1930) Büdszentmihály (ma Tiszavasvári) rabbi véleménye szerint36, az olyan válogatás, ami csak rövid időre szól, és utána újra összekeverednek a darabok, az nem válogatás. Mivel a válogatás egy javító művelet, ezért, ha utána minden marad a régiben, akkor nem történt javítás. Minekutána a Rubik-kockát később úgyis összekeverjük, így ott sem történt válogatás37.
- Ugyancsak a borér javító voltával érvelnek azok, akik szerint azért nem válogatás kirakni a Rubik-kockát, merthogy azt nem kell megjavítani, az egy tökéletes kocka akár összevissza vannak rajta a színek, akár csoportosítva. A minősége nem változik a kirakástól38.
- Ráadásul vannak, akik szerint a Rubik-kocka nincs is összekeverve, hiszen minden kocka jól látható rajta39. A borér pedig olyan dolgokra vonatkozik, amelyek úgy vannak összekeverve, hogy nem látszik minden darabjuk, takarják egymást.
Összefoglalva tehát egy sima, hagyományos Rubik-kockát, amelyen csak a színeket kell a megfelelő helyre tenni (tehát nem egy ábrát állítunk össze vele), egyértelműen kirakhatunk sábeszkor – vagy legalábbis próbálkozhatunk vele, hátha sikerül.
A Rubik-kocka története
A Rubik-kockát megálmodója, ifj. Rubik Ernő eredetileg a térbeli mozgások szemléltetésére alkotta meg 1974-ben, de a szabadalmi bejegyzésre csak 1977-ben került sor. Ebben az áll, hogy: „A találmány lényege abban van, hogy a nagy kockát alkotó 27 elem, szétszedés, tehát a nagy kocka megbontása nélkül hozhatók új helyzetbe, aminek eléréséhez, egyetlen homológ művelet: a nagy kocka bármelyik lapját alkotó kilenc kis kockának elforgatása szükséges.”
A bűvös kocka vagy Rubik-kocka néven világszerte milliók által játszott játék nehezen tört utat az ismertség felé, ám 1980-ban már minden 10. magyar rendelkezett vele. A Rubik-kockát más egyebek között magyar BNV-díjjal és Nívó-díjjal jutalmazták, Angliában pedig Az év játéka-díjjal tüntették ki.
1982-ben bajnokságot is rendeztek a kocka kirakásából. A jelenlegi rekorder Lucas Etter, aki 4.9 másodperc alatt teszi helyére a színes kockákat.
A Rubik-kocka Atyja
Ifj. Rubik Ernő 1944-ben született, ötvös-, festő- és szobrásztanulmányokat folytatott. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas, Prima Primissima-díjas Rubik Ernő változatos pályát járt be: dolgozott szobrászként, építészként, formatervezőként, belsőépítészként, de volt játéktervező is amellett, hogy feltaláló és egyetemi tanár. A Rubik-kockán kívül számos más logikai játék fűződik a nevéhez.
Az elmúlt években született fõbb vélemények a Rubik-kocka kirakásáról a borér szempontjából:
1991: Uriel Eisenthal rabbi Mögilat széfer című könyvének második kiadása (6:10.): megengedi;
2003: Jekutiél Farkas rabbi: Sábát köháláchá, 2. kötet (12. fejezet biurim 27.): tiltja;
- január (5776. svát): Menáchem Mendel Fuchs rabbi: Morijá rabbinikus folyóirat (403-405. szám 258-259. oldal): tiltja;
- március (5776. 2ádár): Jáákov Jichák Gordon rabbi: Or Jiszráél rabbinikus folyóirat (72. szám 79-83. oldal): megengedi;
- április (5776. niszán): Dániel Jákov Trevisz rabbi: Morijá folyóirat (406-408. szám 347-352. oldal): megengedi;
- június (5776. sziván-támuz): Jochánán Schvadron rabbi: Bét Áháron vöJiszráél rabbinikus folyóirat )185. szám 148-154. oldal): megengedi.
1 Midrás Töhilim – Sochér tov, Buber kiadása, 92:13.; 2 Jeruzsalemi Talmud Táánit 4:5; 3 Misna Kélim 16:7.; 4 Sábát 75a. Maimonidész (A szombat szabályai 1:6.) értelmezése szerint, uo. 90b., Böchorot 35a.; 5 Zváchim 88b.; 6 Misna Kélim 17:15.; 7 Misna Töhárot 3:8.; 8 Jomá 78b.; 9 De lásd Szánhedrin 25b. a kockajátékosról.; 10 Lásd még Jáákov Katz: Jewish Nationalism (héber) 162. oldal.; 11 Talmud, Sábát 73a.; 12 Sulchán áruch, Orách chájim 313:7., 315. fejezet; 13 Uo. 314:1., SÁ RSZ 313:19-20.; 14 SÁ RSZ uo. 14.; 15 Sulchán Slomo – Sábát 3. kötet 314. oldal 28. lábjegyzet. Lásd még Chut sáni – Sábát 2. kötet 36. fejezet 5. lábjegyzet 16 Bécá 22a.; 17 Sálmé Jehudá – Mukce, Jeruzsálem 2013, háslámot a 13. fejezet után; Svut Jichák – Mláchot sábát 13. kötet, Jeruzsálem 2015, 24:10.; 18 Morijá rabbinikus folyóirat, 406-408. szám, 352. oldal. Lásd még Chut sáni uo.; 19 SÁ RSZ 320:27-28.; 20 Lásd mindkét vélemény SÁ RSZ 340:4.; 21 Smirát sábát köhilchátá, 2010 kiadás, 16:25.; Chut sáni uo.; 22 Piszké tsuvot 340:19. Lásd még Bét Áháron vöJiszráél uo. 153-154. oldal; 23 Smirát sábát köhilchátá uo. 24.; 24 Lásd még Zsidó ismeretek tára uo. 86. oldal.; 25 SÁ uo. 319:1.; 26 SÁ RSZ uo. 8.; 27 SÁ uo. 1.; 28 SÁ uo. 3.; 29 Morijá uo. 259. oldal; 30 Morijá-Trevisz uo. 351. oldal; 31 SÁ 321:19. RöMÁ.; 32 Bét Áháron vöJiszráél uo. 151. oldal; 33 SÁ 319:3. RöMÁ.; 34 Szidur Ádmur házákén, Hilchátá rábátá lösábátá; SÁ RSZ 2. kötet 902. oldal; 35 Mögilat széfer uo., Bét Áháron vöJiszráél uo. 150. oldal, Morijá-Trevisz uo. 351. oldal, Or Jiszráél uo. 80. oldal.; 36 MáHáRSáG responsum 1. kötet 37. fejezet. Ídézi Minchát Jichák responsum 1. kötet 109:8.; 37 Bét Áháron vöJiszráél uo. 149. oldal végén; 38 Uo. 149. oldal, Morijá-Trevisz uo. 349. oldal; 39 Mögilat széfer uo., Bét Áháron vöJiszráél uo. 150. oldal, Morijá-Trevisz uo. 347-348. oldal, Or Jiszráél uo. 81. oldal.
Oberlander Báruch rabbi írása
A cikk az Egység magazin 91. számában jelent meg. Az Egység magazin legújabb számát keresse a Keren Or Központban (1052 Károly krt. 20) vagy a Kóser Piacon (1074. Dohány utca 36.). Ha érdekesnek találta írásunkat, és szeretne még több zsidó témáról olvasni, csatlakozzon előfizetőink táborához! Előfizetésért kattintsonhttp://fizetes.zsido.com/ujsag.php oldalra. |