Az új mikve – a megújulás szimbólumaként – a történelmi zsidónegyedben épül majd fel.

Történelmi pillanatok ezek a kelet-magyarországi zsidóság életében. A mikvének helyet biztosító ingatlant Papp László debreceni polgármester ajándékozta a helyi közösségnek.

Új korszak kezdődik a mikve megépülésével

Az ingatlan Debrecen történelmi zsidónegyedének szívében fekszik.

„Több ez egyszerű építkezésnél”

– mondta Smuel Faigen rabbi, a Chábád debreceni képviselője, miután átvette az épület kulcsait. –

„Közösségünk számára ez a megújulás szimbóluma is.”

A debreceni Bajcsy-Zsilinszky úton álló, ezer négyzetméteres ingatlan a debreceni ortodox nagyzsinagógához kapcsolódik. Korábban – mielőtt használaton kívül helyezték – egy iskolának adott otthont.

„Sokan szerették volna megkapni az ingatlant” – magyarázta Faigen rabbi, – „ám a polgármester úr tudta, hogy az épület milyen jelentőséggel bír a közösségünk számára.

Történelmi kör bezárulásának látta, hogy nekünk ajándékozta”.

A háború előtti pezsgő debreceni zsidó életet a holokauszt pusztítása szinte teljes egészében elsöpörte. A debreceni zsidóság legnagyobb részét náci haláltáborokba deportálták. A visszatérők a kommunista korszakban fenntartottak egy egészen kicsi közösséget, ám csak egy régi, romos mikvét tudtak rituális célokra használni. Ennek állaga az elmúlt években annyira leromlott, hogy teljesen használhatatlanná vált.

Faigen rabbi öt éve vezeti a debreceni közösséget

Faigen rabbi öt éve tevékenykedik debreceni Chábád-küldöttként. Számára elsődleges fontossággal bírt egy új mikve felépítése. A megfelelő helyszín kiválasztása azonban nehézségekbe ütközött.

Köves Slomó rabbi azt is megjegyezte, hogy nemcsak a helyi közösséget szolgálja majd az új rituális fürdő, hanem a térségbe látogató zsidó turisták ezreit is. A nem túl távoli, mintegy egyórányi autóútra levő Bodrogkeresztúrra, Sájele Steiner rabbi sírjához rengetegen látogatnak évente.

Új járat Debrecen és Izrael között

„Nem is lehetne jobb az időzítés” – mondta Köves rabbi. –

„Májusban új, közvetlen járat köti majd össze Izraelt Debrecenen keresztül Magyarországgal, ami nagy mértékben fellendíti majd a környéken a zsidó turizmust”.

Az építkezés várhatóan két éven belül fejeződik be, költségvetése mintegy kétmillió euróra rúg. „Igyekszünk a lehető leggyorsabban elkészülni vele” – mondta Faigen rabbi. – „Nemcsak a debreceni zsidók, hanem mindazon látogatók érdekében, akik azért jönnek ide, hogy megtalálják a kapcsolatot a régió gazdag zsidó történelmével”.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás