Mély gyász ült a Toldosz Áháron közösségre és az egész vallásos zsidó világra. 86 éves korában elhunyt Michoel Brizel rabbi. Ráv Brizel néhány nappal ezelőtt még végtelen örömmel osztott meg haszid társaival a hírt, hogy megszületett első ükunokája, akivel családja ötgenerációsra bővült.

A magyar származású Michoel Brizel rabbi a jeruzsálemi központi Toldosz Áháron zsinagóga és tanház kiemelkedő tagja volt, mondhatni, hogy a közösség egyik tartóoszlopa. Halálával nagy űr keletkezett a Tóra világában – számol be róla a Matzav.com.

Brizel rabbi nagyapja kisvárdai rabbiülnök volt

Az 1938-as polgári évben született tévét hó 10-én Jeruzsálemben. Édesapja Pinchosz Brizel rabbi és édesanyja pedig Chana Juta rebecen volt, aki a holokausztban meggyilkolt kisvárdai dáján ráv Lipschitz Chájm lánya volt.

Felesége Malka rebecen, Naftali Rosenfeld rabbi lánya volt, aki a második világháborút követően a holokausztban árván maradt gyermekeknek alapított otthont Jeruzsálemben. Feleségével szép nagy, Tórában gazdag családot neveltek.

Életét a Tórának szentelte

Ráv Michoel egész életét a Tóra tanulmányozásának és az Isten-szolgálatnak szentelte. Mindennapjait az egyszerűség, az alázat és a közösség rebbéi iránti megingathatatlan elkötelezettség jellemezte: először a Toldosz Áháron Divré Emuná rebbéhez, majd később utódjához, a jelenlegi Rebbéhez fűzte mély kötelék.

Brizel rabbi az előrehaladott kora ellenére minden reggel részt vett – a híres és hosszú ideig tartó – Toldosz Áháron imádkozásokon. Utána pedig irigylésre méltó áhítattal vetette bele magát a hosszú tanulásba.

„Is Meron” néven is ismerték mert mélyen kötődött Rabbi Simon bár Jocháj szellemi örökségéhez. Rendszeresen imádkozott napokat a rabbi sírjánál.

Emlékéből fakadjon áldás!

A Toldosz Áháron közösség magyar gyökerei

A Toldosz Áháron dinasztia eredetileg egy magyar gyökerű haszid irányzat. A közösség alapítója az ungvári születésű Róth Áron (Reb Árele, 1894–1947) rabbi volt. Reb Árele húsz éves koráig a híres váci gáon, Silberstein Jesájá (1857–1930) mellett tanult. Majd az első világháború alatt kapcsolatba került több olyan haszid rebbével is, akik Magyarországon találtak átmeneti biztonságot. Így a belzi Rokeach és viznici Hager rebbékkel szoros kapcsolatot épített ki, mely baráti viszony máig fennáll az udvarok között.

Reb Árele a saját haszid udvarát az 1920-as évek elején szervezte meg Szatmárnémetiben és annak a Somré Emunim, vagyis „a hit őrzői” nevet adta. A közösséget 1936-ban egy rövidebb időre Beregszászra költöztette át, majd még a világégés előtt, 1939-ben Jeruzsálemben telepedtek le. Reb Árele halála után a közösség megoszlott fia, Róth Ávrahám Chájim (1924–2012) és veje, Ávrahám Jicchák Kohn (1914–1996) között. Míg Reb Ávrahám Chájim a Somré Emunim közösséget vezette tovább, addig Reb Ávrahám Jicchák megalapította – az apósa neve után – a Toldosz Áháron közösséget, az eredeti központhoz képest néhány házzal arrébb, de szintén a jeruzsálemi Meá Seárim negyedben.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás