Az első modern héber város száz évvel ezelőtt emelt nagyzsinagógáját nemcsak felújítják, hanem visszakapja eredeti megjelenését is, mivel a hatvanas években hozzátoldott oszlopsorokat és falakat lebontják, továbbá közteret alakítanak ki mellette – tájékoztat a Times of Israel.

A nagy méretű, kupolás zsinagóga a város központjában, az Allenby úton helyezkedik el, a népszerű Kármel piac és a Náchálát Binjámin művésznegyed közelében. Terveit a neves izraeli építész, Jehuda Magidovich készítette 1922 és 1923 között, az építkezést 1925-ben fejezték be. A beruházás fő támogatója Edmond James de Rotschild báró volt. A neves kántorokat és férfikórust alkalmazó zsinagóga jelentős szerepet játszott a város életében, a függetlenség kivívása előtt pedig fegyverraktárat alakítottak ki benne, melyet a brit hatóságok számoltak fel 1946-ban. Az épületet 1969-ben renoválták először modernista stílusban. A most lebontásra ítélt külső hozzátoldások mellett a belső teret is átalakították, s ekkor építették be a holokauszt során megsemmisült európai zsinagógák üvegablakainak másolatát.

A brit mandátum idején és a független Izrael első évtizedeiben Tel-Avivban még jelentős vallásos közösség élt, ám tagjai később nagyobb részt elvándoroltak a városból, mely az izraeli szekularizmus szimbólumává lett. E folyamat, illetve a környék lakókörzetből üzleti negyeddé alakulása következtében a hatvanas évekre a nagyzsinagóga közössége jelentősen összezsugorodott és csak az utóbbi időben kezdett ismét pezsegni benne az élet. Bár az épület egyelőre méltatlan állapotban van, egyre több közösségi programnak, több száz fő részvételével megtartott szombati és ünnepi étkezéseknek, oktatási programoknak ad helyet. A felújítástól ezért azt várják, hogy a zsinagóga visszanyeri egykor fényét és ismét Tel-Aviv egyik népszerű közösségi tere és spirituális központja lesz.

 

Megszakítás