Az egykor az első jeruzsálemi Szentélyben őrzött, a mózesi kőtáblákat tartalmazó frigyládának a babilóniai hódításkor nyoma veszett (erről itt és itt írtunk). Egy amerikai zsidó üzletember kezdeményezésére most elkészítették a Tóra leírásának a legapróbb részletekig megfelelő mását – adja hírül a JNS.

A frigyláda (héberül áron hákodes) másolatát a jeruzsálemi King David szállodában felállított szukkában, azaz ünnepi sátorban mutatták be. A ládába egy holokausztot átélt, felújított tóratekercset helyeztek, mely egykor a thesszaloniki zsidó közösséget szolgálta. A frigyládát különleges, az igazi frigyláda útját követő útvonalon szállították az ünnepélyes bemutatóra (erről az útvonalról ebben a cikkünkben írtunk): először elvitték Jerikóba, a zsidó honfoglalók által elsőként meghódított városba, majd Silóba utaztatták, ahol a honfoglalást követően 369 éven át működött a sivatagi hajlék, innen pedig Jeruzsálembe érkeztek, ahol először Dávid városába vitték, és ezt követően a Templom-heggyel szemben állították ki.

A frigyláda másolata tizenhét önkéntes három és fél éves munkájának köszönhetően készült el. Alapanyaga egyiptomi akácfa, melyből három tonnát használtak fel, bevonata 23,75 karátos színarany, amit teljes egészében adományozók biztosítottak. A láda tömege közel 39 kilogramm.

„Hosszadalmas, bonyolult és misztikus munka volt. Nem volt elég egyszerűen elolvasni, ami a Tórában áll, elmélyült kutatást is kellett végeznünk. A folyamatot egy hosszú zarándoklathoz tudnám hasonlítani, mely egyszerre volt felemelő és félelmetes élmény”

– mondta az egyik, neve elhallgatását kérő alkotó.

A frigyláda oldalain az egyiptomi kivonulás négy fő eseményét ábrázolták: az égő csipkebokorból szóló próféciát, a Vörös-tenger kettéválását, a vándorló zsidókat védő és irányító felhőt és tűzoszlopot, valamint a színáj-hegyi tóraadást.

Az építés megkezdése előtt az önkéntesek az ókori egyiptomiak által hátrahagyott leleteket és az általuk alkalmazott technológiákat tanulmányozták, majd egy farostlemez prototípust készítettek. Az egyik legnehezebb művelet a láda tetején trónoló arany kerubok megalkotása volt. A Tóra leírása szerint az Örökkévaló a kerubok közül beszélt Mózessel, tehát a frigyláda egyfajta kommunikációs eszköz is volt. Emellett hadászati feladatot is ellátott, hiszen a Szentély megépítése előtt a háborúkba is magukkal vitték Izrael fiai.

„Szimbolikus jelentőségű, hogy a másolat éppen most érkezett Jeruzsálembe, amikor Izrael hétfrontos háborút vív ellenségeivel. A csatákat természetesen nem maga a frigyláda nyerte meg, hanem az Örökkévaló segítségét bíró zsidók. A láda éppen az Isten és Izrael között fennálló mély kapcsolatot testesíti meg”

– mondta Szimcha Rothman parlamenti képviselő a bemutatón.

„A frigyláda emlékeztet minket a háború céljára. Amikor a Hamász terroristái megtámadtak bennünket, nem azért indultak harcba, hogy javítsanak az életkörülményeiken vagy a gázai oktatás színvonalán. Miközben gyilkoltak, erőszakoltak és pusztítottak, azt kiabálták, hogy »Allah nagy«. Az akciónak az Al Aksza áradata nevet adták. Végső céljuk Jeruzsálem elfoglalása volt. Mi azonban megvédjük a frigyláda, a Szentély és Jeruzsálem képviselte egységet” – tette hozzá a Kneszet egy másik tagja, Ohad Tal.

Lewis Topper, a másolat elkészítésének legnagyobb támogatója a következőt mondta:

„Ezzel a kezdeményezéssel az volt a célunk, hogy békét hozunk a világra, győzelemhez segítsük Izraelt, továbbá elősegítsük a béke és a kölcsönös tisztelet megvalósulását az amerikai társadalomban. A munkálatok során végig éreztük Isten segítő áldását”.

Mordecháj Kedár, a Bár-Ilán Egyetem kutatója, az iszlám kultúra elismert szakértője felhívta a figyelmet arra, hogy a frigyládát a Korán is említi, majd kijelentette:

„Most valami olyat láthatunk, amilyet évezredek óta senki. Sokat hallottunk, olvastunk, tanultunk a frigyládáról, de a maga valóságában eddig nem pillanthattuk meg. A frigyláda legfontosabb üzente az, hogy a szövetség Isten és Izrael népe között örökké érvényes”.

Fotó: Alex Traiman

Megszakítás