Báruch dáján háEmet! Elhunyt Magda Baratz magyar származású holokauszt-túlélő. Néhány nappal követte dédunokáját, Asaf Cafri izraeli katonát, aki hősi halált halt.

Egy újabb holokauszt-túlélő, egy csodálatos asszony távozott az élők sorából. A család külön tragédiája, hogy a 96 éves Magda Baratz-ot szinte egy időben veszítették el a 26 éves Asaf Cafrival – írja a Yeshiva World News.

A holokauszt-túlélő itt tudta meg dédunokája halálát

A magyar származású Magda Baratz, aki túlélte Auschwitz és Bergen-Belsen borzalmait, néhány nappal azután hunyt el, hogy értesült dédunokája, Asaf Cafri halálhíréről. A fiatal katona Gázában esett el, miközben Izrael védelmében harcolt. Magda éppen Németországban tartózkodott, amikor a tragédia bekövetkezett. Díszvendégként utazott Bergen-Belsenbe, a hírhedt koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójára rendezett megemlékezésre. Unokája, Hagai – Asaf édesapja – elkísérte őt az útra, ahol értesült fia haláláról. A fájdalom leírhatatlan volt.

Egy hős katona emlékére

Asaf Cafri, a 26 éves tartalékos katona Bét Hasmonai lakója volt, és a tüzérség kötelékében szolgált. Mérnöki tanulmányait folytatta az Ariel Egyetemen, háromszor teljesített már tartalékos szolgálatot. Amikor 2023. október 7-én a háború kitört, az elsők között volt, aki habozás nélkül csatlakozott egységéhez.

Asaf Bét Hanounnál esett el, amikor egységét súlyos ellenséges tűz érte. Mesterlövész golyója végzett vele, miközben három bajtársa is megsebesült az akció során.

Különleges kapcsolat a dédi és unoka között

Magda és Asaf között mély, bensőséges kapcsolat volt. „Ő volt a ékessége, a forrása a náchásznak [gyermek után érzett büszkeség – szerk.]” – mesélte Magda fia, Ehud Baratz. „Miután visszatért Németországból, egyszerűen elhalványult. De azt mondta, büszke. Büszke, hogy Asaf ott állt a népe mellett, ahogyan ő is tette egykor, a maga módján.”

Egy élet a túlélés után

Magda Baratz Magyarországon született, és fiatalkorában élte át a holokauszt legnagyobb borzalmait. Auschwitzba deportálták, majd túlélte a halálmenetet Bergen-Belsenbe. A felszabadulás után a Szentföldre költözött, ahol családot alapított, és évtizedeken át dolgozott óvónőként, majd segítette férjét egy kis fémműhelyben.

Az élete során három gyermeket, tíz unokát és tizenhét dédunokát nevelt fel, méltóságban és szeretetben.

2020-ban Magdát és Asafot közösen fényképezték Rison LeCion városának holokauszt-emlékkampányában. A képen együtt szerepeltek – túlélő és harcos, nagymama és unoka. A felirat egyszerű volt: „Magda személyes győzelme.” Ez a kampány a túlélők erejét és újrakezdését kívánta bemutatni. Magda e kampány tökéletes megtestesítője volt.

Fájdalmas szimbolika

Raz Kinstlich, Rison LeCion polgármestere külön is megemlékezett a családról: „A múlt és a jelen a legfájdalmasabb módon fonódott össze. Az ő történetük emlékeztet minket arra, milyen erős a zsidó túlélés akarata, és mennyit fizetünk ma is azért, hogy zsidóként élhessünk saját földünkön.”

Asaf négy testvér közül a legidősebb volt – Yoav, Itai és Idan maradtak utána. A háború idején, még pészah alatt sem tért haza. Egy Zoom-hívással vett részt a széder estén – családja képeket küldött neki, de mindenki érezte a hiányát.

Utolsó óráiban még beszélt menyasszonyával, Lihivel is. „Reménykedett, imádkozott, de aztán jött a kopogás.” – mesélte könnyek között nagynénje, Hadas.

A történelem láncolata: túlélőtől a hősig

Magda Baratz öröksége nemcsak abban rejlik, hogy túlélte a borzalmakat, hanem abban is, ahogy élt – szeretetben, családban, hitben. Asaf öröksége abban, hogy nem futott el, amikor hívta a kötelesség. Kettejük története egy: a holokauszt hamvaiból Erec Jiszráel harctereiig. 

Osztozunk a család fájdalmában. Emlékükből fakadjon áldás!

A borítóképen a cikkben is említett, 2020-as közös képük szerepel. Forrás: Oren Dai/Rishon Lezion Municipality.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás