Ebben a polgári évben február 13-a hétfőre esik a rejtélyekkel átszőtt életéről és bölcs mondásairól híres kocki rebbe, reb Menáchem Mendel Morgensztern (1787–1859) halálának 164. évfordulója.

Életrajzából csak igen kevés adatot tudunk. Isaac Bashevis Singer regényéből is ismert Gorajban született egy vallásos, ám a haszid tanokat elutasító családban. Apja, Reb Jehuda Lébus tudta és áldása nélkül kezdett a haszidizmus felé fordulni, majd két évvel a bár-micvója után titokban a „Lublini Látóhoz” utazott, hogy a korszak haszid nagyságától szívja magába a Báál Sém Tov által kezdett igazságokat. A legenda úgy tartja, hogy Reb Menáchem Mendel apja mégis tudomást szerzett fia úti céljáról és utána ment, hogy hazavigye. Amikor rátalált, akkor keservesen azt kérdezte, hogy mégis mért hagyta el apja házának szokásait, mire fia úgy felelet: „A Nádas-tengernél mondott hálaénekben előbb az áll: »ez az én Istenem, őt dicsérem« és csak utána áll: »atyám Istene, őt magasztalom«.” (2Mózes 15:2.)

Később aztán Reb Menáchem Mendel mégis elpártolt a lublini mesterétől és a „Jid hákudos”-hoz vagyis a „Szent Zsidó” (Jákov Jicchák Rabinowicz, a „Jehudi”) tanítványa lett, minek a történetéről ide kattintva olvashatnak többet.

1829-ben költözött Kockba, ahonnét harminc éven keresztül sugározta bölcsességét. Tanításainak egyik alaptétele az Isten-szeretete volt, melyet az alábbi kis történet is jól példáloz:

Az Örökkévaló mindenhol körülöttünk van, ahogy Dávid király, a zsoltáros költő írja: „Az egész világ az Ő dicsőségével telve”. A kocki rebbe mégis felteszi a kérdést: „Hol van az Örökkévaló?” – „Mindenütt, ahová engedik, hogy belépjen.” – válaszolja meg saját kérdését a bölcs cádik. Vagyis nem elég csak „tudni”, hogy az Örökkévaló körül vesz minket, de fogékonnyá is kell válnunk jelenlétének érzékelésére és egy olyan zsidó otthont kell felépítenünk, ahol az Örökkévaló egy szívesen látott „vendég”.

A kocki rebbe egy másik elhíresült mondása pedig így hangzik: „A világon mindent lehet utánozni, csak az igazságot nem. Hiszen az utánzott igazság már nem igazság többé!”

Emlékéből fakadjon áldás!

Címlapkép: Wikipédia

Források:

Biale, David et al. (ed.), Hasidism – A new history. Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2018.

Buber, Martin, Haszid történetek, vol. II. Budapest: Atlantisz Könyvkiadó, 1995. 338. old.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás