Az évszázadok során bátor, bölcs és hűséges zsidó nők formálták népünk történelmét – prófétanők, királynők, egyszerű asszonyok és tanítónők, akik mind nyomot hagytak a zsidó hagyományban. Ebből a kvízből akár tanulhat is!
Tudja, ki volt az, aki sátorcövekkel győzött le egy hadvezért? Ki bátorította férjét, hogy 40 évesen kezdje el tanulni a Tórát – és ezzel elindította a rabbinikus világ egyik óriását? És azt, hogy melyik nőnek köszönhetjük a vallásos zsidó lányok oktatásának forradalmát? Mindre választ kaphat kvízünkből!

#1. A négy ősanya közül ki „lopta el” apja bálványait, hogy eltérítse őt a bálványimádástól?

#2. Melyik prófétanő hívta a nőket énekre a Vörös-tenger kettéválása után?
A Vörös-tenger kettéválása után a prófétanő, Mirjam (héberül: Miriam haNeviah, מִרְיָם הַנְּבִיאָה), Mózes nővére hívta a nőket énekre és táncra.
A Kivonulás könyve (Smot), 15. fejezetében olvasható:
„És vette Mirjam, Áron nővére, a prófétanő, a dobot kezébe, és kimentek utána az asszonyok mind, dobolva és körtáncot járva. És énekelte Mirjam nekik: Énekeljetek az Örökkévalónak, mert fenségesen fenséges; lovat és lovasát a tengerbe vetette!”
(2Mózes / Sémot 15:20–21)
Ez az esemény az egyik legkorábbi bibliai példa arra, hogy nők közösen, énekkel és tánccal fejezik ki hálájukat az Örökkévalónak.
A Vörös-tengert a Tóra Nádas-tenger (Jám Szuf) néven említi. A tengeren való átkelés pontos helyszíne természetesen nem ismert, bár időről időre felröppennek olyan hírek, miszerint ókori egyiptomi szekereket és harci eszközöket találtak a tenger mélyén. A Nádas-tengert számos alkalommal említi a Tánách, a zsidó Biblia. A Tóra könyvein kívül többek közt a Királyok könyve (I. Kir.9:26), valamint a Zsoltárok könyve említi mint nagy csodák helyszínét:
Elfelejtették Istent, segítőjüket, ki nagyokat mívelt Egyiptomban, csodás tetteket Chám földjén, félelmeteseket a Nádas-tenger mellett. (Zsolt. 106:21-22)
Adjatok hálát… Annak, ki hasábokra hasította a nádas tengert, mert örökké tart a kegyelme. És közepén átvonultatta Izraélt, mert örökké tart a kegyelme. És behajította Fáraót és hadát a Nádas-tengerbe, mert örökké tart a kegyelme. (Zsolt. 136:13-15)

#3. Ki bújtatta el Józsué kémeit Jerikóban, majd áttért a zsidó hitre?
A nő, aki elbújtatta Józsué kémeit Jerikóban, majd áttért a zsidó hitre, Ráháv (רָחָב) volt.
A történet röviden (Józsué könyve 2. fejezet):
- Józsué két kémet küld Jerikóba, hogy felmérjék a várost.
- A kémeiket Ráháv, egy fogadós (a hagyomány szerint akár prostituált is lehetett), rejti el házában a város falán.
- Amikor a király emberei keresik őket, Ráháv elrejti őket a tetőn, a lenkév alatt, és félrevezeti az üldözőket.
- A kémeit megmenti, cserébe azt kéri, hogy amikor a zsidók elfoglalják Jerikót, ő és családja maradhassanak életben.
- A kémei ezt megígérik, és Ráháv piros fonalat köt ablakába jelül.

#4. Ki ölte meg az ellenséges hadvezért egy sátorcövekkel?
Az ellenséges hadvezért sátorcövekkel Jáél (héberül: יָעֵל, Yael) ölte meg.
A történet a Bírák könyve (Softim), 4. fejezetében található. A hadvezér neve Siserá (סִיסְרָא, Sisera) volt, Jábín kanaáni király hadvezére, aki Izrael népét sanyargatta.
Miután Siserá serege vereséget szenvedett Bárák és Debóra (a prófétanő) vezetésével, Siserá gyalog menekült, és Jáél sátrába keresett menedéket, bízva abban, hogy ott biztonságban lesz, mert Jáél férje, Héber, békében állt Jábín királlyal.

#5. Ki volt az a moábita nő, aki úgy döntött, hogy Júdeába költözik, és felveszi a zsidó vallást?
Az a moábita nő, aki úgy döntött, hogy Júdeába költözik, és felveszi a zsidó vallást, Rut (héberül: רוּת, Ruth) volt.
Rut története a Rut könyvében található, amelyet hagyományosan sávuot ünnepén olvasnak fel.
Miután Rut férje, Mahlon meghalt, és anyósa, Naomi vissza akart térni Betlehembe, Rut így szólt hozzá:
„Ne unszolj, hogy elhagyjalak, hogy visszaforduljak tőled, mert ahová te mész, oda megyek én is, ahol te megszállsz, ott szállok meg én is; néped az én népem, és Istened az én Istenem.”
(Rut 1:16)
Ez a híres mondat a geirút, vagyis a zsidó hitre térés egyik legismertebb bibliai példája. Rut hűsége és döntése révén nemcsak a zsidó nép részévé vált, hanem ő lett Dávid király dédnagymamája – így a Messiás leszármazási vonalához is tartozik a hagyomány szerint.

#6. Mi volt Eszter, a purimi történet hősnőjének álneve?
Ő volt Hadasszá gyámja, azaz Eszter nagybátyja, mert nem volt neki apja-anyja. A lánynak jó alakja és szép arca volt. Amikor apja és anyja meghaltak, Mordecháj lányává fogadta. Olvassa el cikkünkben!

#7. Ki volt az a nő, aki meggyőzte férjét, hogy 40 évesen kezdjen el Tórát tanulni?
Az a nő, aki meggyőzte férjét, hogy 40 évesen kezdjen el Tórát tanulni, Ráhel (רחל) volt, rabbi Akiva felesége.
A történet dióhéjban:
- Ráhel egy gazdag jeruzsálemi férfi, Kalba Szavuá (כלבא שבוע) lánya volt.
- Szembement apja akaratával, és hozzáment egy Akiva nevű juhászhoz, aki akkor még tanulatlan, egyszerű ember volt.
- Ráhel hitt férje szellemi potenciáljában, és bátorította, hogy tanulja a Tórát – még akkor is, amikor Akiva már 40 éves volt.
- Hosszú évekre elküldte őt tanulni – először 12 évre, majd még 12-re.
- Amikor visszatért, 24 000 tanítvány kísérte, és ő lett a híres rabbi Akiva, a Misna korszakának egyik legnagyobb bölcse.
A Talmud így fogalmaz:
„Minden, ami az enyém és ami a tietek – az az övé.”
(Ketubot 63a)
– Rabbi Akiva mondta ezt a tanítványainak Ráchelről, elismerve, hogy mindent a feleségének köszönhet.

#8. Kiről tanúsítja a Talmud, hogy egyetlen felhős napon 300 törvényt tanult meg 300 rabbitól?
Brúria a Talmud egyik legkiemelkedőbb nőalakja, híres volt:
- Tanultságáról – több mint 300 törvényt tudott.
- Éles eszéről és gyors válaszairól – még a legnagyobb rabbik is tisztelték.
- Bölcsességéről és istenfélelméről – férje Rabbi Meir volt, és a híres Hanania ben Teradion mártír leánya.
A Peszáchim traktátusban (62b) szerepel:
„Brúria egy napon 300 halachikus kérdést tett fel, és 300 bölcstől hallott 300 törvényt – egyetlen felhős napon.”

#9. Melyik portugál származású jótékonykodó segített a zsidók újratelepítésében az inkvizíció elől való menekülés után?
Dona Gracia Nasi, akit kortársai „népe szívének” neveztek, igazi zsidó hős volt. Évtizedeken át segítette a spanyol inkvizíció elől menekülő zsidókat, és támogatta az itáliai, törökországi és szentföldi zsidó közösségeket. Olvassa el cikkünket életéről!

#10. Mi volt Sarah Schenirer maradandó érdeme vagy teljesítménye?
A híres rabbik családjából származó belzi hászid nő, Sara Schenirer forradalmasította a vallásos nők helyzetét. Gyerekként, ahogyan kortársai közül sokan, egyszerű lengyel elemi iskolába járt, és igen irigyelte bátyjait, amiért azoknak lehetősége volt tóratanulásra. Apja, aki felismerte lányában a lehetőségeket és elfogadta a Tóra iránti lelkesedését, jiddis szövegekkel biztosította számára a tanulás lehetőségét. Később családjával Bécsbe költözött, és ott ismerkedett meg a Samson Rafael Hirsch fémjelezte neoortodoxiával, és többek közt azokkal a gondolatokkal, melyek a zsidó nők történelemben betöltött szerepéről szólnak. Miután 1917-ben visszatért Krakkóba, a harmincas éveinek közepén járó varrónő elhatározta, hogy lehetőséget teremt a közösség nőtagjai számára a tanulásra. Ezután alapította meg a belzi rebbe, majd a Cháfec Chájim (Jiszráel Meir Kagan rabbi) áldásával kislányok számára az első óvodáját, és hozta létre a vallásos zsidó lányok első iskolarendszerét, melyet évekig ő működtetett. A belzi rebbe egyébként nem engedte meg híveinek, hogy lányaikat beírassák az intézménybe, a Cháfec Chájim azonban jóváhagyta a hagyományoktól való ilyetén eltérést annak reményében, hogy ez megerősíti a lányok tradícióhoz való ragaszkodását.
Eredmények
Gratulálunk! A teszt eredménye alapján mindent tud a hősnőkről! Nyugodtan ossza meg tudását barátaival – vagy inkább várja meg, amíg ők is kipróbálják ezt a tesztet.
További cikkeinket, melyek segítségével még nagyobb tudásra tehet szert, Facebook-oldalunkon érheti el!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Ez most nem sikerült éppen a legjobban… de ne aggódjon, még senki sem született zseniként! A jó hír, hogy most már biztosan többet tud, mint a teszt előtt, és legközelebb már biztosan jobban fog menni. Addig is: tanuljon cikkeinkből, melyek segítségével még nagyobb tudásra tehet szert! A cikkeket Facebook-oldalunkon érheti el!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Nem egy mindennapi kvíz!
Tegye próbára tudását ezzel az izgalmas kvízzel, és ismerje meg közelebbről azokat a hősnőket, akik a zsidó nép lelkének és történelmének oszlopai lettek!
Készen áll? Akkor kezdjük!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.