Legújabb kvízünkben a zsinagógák elrendezéséről és legalapvetőbb jellemzőiről tudhat meg többet. Vajon melyik a világ legnagyobb zsinagógája? És miben különbözik az askenázi és a szfárádi zsinagóga?
Ebből a kvízből ez is kiderül!
#1. Merre kell tájolni a zsinagógákat?
A zsinagógákat a diaszpórában Izrael felé, Izraelben Jeruzsálem felé, Jeruzsálemben pedig a Templom-hegy felé tájolják. A Templom-hegy tövében álló Siratófalnál sokan kissé balra fordulva imádkoznak, hogy minél pontosabban az egykori Szentély felé nézve fohászkodjanak.
#2. Mit jelent a zsinagóga héber neve, a bét kneszet (בית כנסת)?
A magyar zsinagóga szó a görög συναγωγή (szünagógé) kifejezésből ered, mely szintén a közösség összegyűlését jelöli.
Fotó: Iurii Spod, Pixabay
#3. Mihez hasonlít a zsinagógák szerkezete, berendezése?
A zsinagógák az egykori jeruzsálemi Szentélyt idézik fel. A frigyládát őrző szentek szentje párja a frigyszekrénynek is nevezett tóraszekrény, ahol a tóratekercseket őrzik, a szentek szentjét elválasztó függöny (párochet) mintájára a tóraszekrény előtt is függöny lóg, a Szentély udvarán emelt oltár párja a zsinagóga közepén elhelyezkedő bima, azaz tóraolvasó emelvény, a füstölőszer bemutatására használt aranyoltárt az előimádkozó állványa szimbolizálja, a nők számára fenntartott ezrát násimhoz hasonló a női karzat, a kohénok (papok) mosdására szolgáló rézmedencére pedig a bejáratnál elhelyezett kézmosóhely utal. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a zsinagóga helyettesítené a Szentélyt, melynek újjáépüléséért minden nap többször imádkozunk, inkább csak emlékeztet minket annak állandó hiányára.
#4. Miben tér el egymástól az askenázi és a szfárádi zsinagógák berendezése?
Míg az askenáz zsinagógákban minden pad a tóraszekrény felé néz, addig a szfárádi és jemeni zsinagógákban a padok két oldalról a tóraolvasó emelvény felé fordulnak. További különbség, hogy a szfárádi és jemeni zsinagógákban nincs külön pulpitus az előimádkozónak, hanem a tóraolvasó emelvényről vezetik az istentiszteleteket.
#5. Melyik a világ legnagyobb zsinagógája?
Idén adták át a guri hászid közösség központi zsinagógáját Jeruzsálemben, mely 7500 m2 alapterületű és húszezer ember befogadására alkalmas. Ezt megelőzően a szintén Jeruzsálemben található, 2000-ben átadott belzi nagyzsinagóga büszkélkedett ezzel a címmel, itt tízezer ember imádkozhat együtt. A Dohány utcai zsinagóga Európa legnagyobb zsinagógája, az alexandriai zsinagóga pedig az ókorban volt a legnagyobb zsidó imaház.
Fotó: Diana Polekhina, Unsplash
#6. Mi a zsinagógai közösségi istentisztelet legfontosabb személyi feltétele?
A közösségi ima feltétele, hogy tíz nagykorú (13 évnél idősebb) zsidó férfi legyen egyszerre jelen. A Tóra akkor használja a közösség szót, amikor az Izrael földjére küldött kémek lázadó csoportja feldühíti az Örökkévalót (4Mózes 14:27). A 12 kémből tízen lázadtak fel a honfoglalás ellen, innen ered az előírás, hogy tízen kellenek a közösségi istentisztelethez. Imádkozni természetesen ennél kisebb csoportban is lehet, azonban ilyen esetben elmarad az istentisztelet több eleme (pl. a tóraolvasás vagy a gyászolók kádisa).
#7. Hol vezeti a szertartásokat az előimádkozó?
A legtöbb askenáz zsinagógában, így Magyarországon is a tóraszekrénytől kissé jobbra található az előimádkozó vagy kántor pulpitusa. Kelet-Európában (és számos izraeli zsinagógában) gyakran a tóraszekrénnyel szemben, középen áll ez a berendezési tárgy. Szfárádi és jemeni zsinagógákban pedig a bimáról, a tóraolvasó emelvényről vezetik a szertartásokat.
#8. Hányszor olvassák fel a Tízparancsolatot egy évben a zsinagógákban?
A Tízparancsolatot sávuotkor, a tóraadás ünnepén, illetve az eseményt megörökítő két hetiszakaszban, a Mózes második könyvében található Jitró és a Mózes ötödik könyvében található Váetchánán hetiszakaszban olvassák fel.
#9. Melyik kifejezés nem zsinagógát jelöl?
A bét málon (בית מלון) jelentése: szálloda. A sül (שול), más kiejtéssel sul vagy sil, jiddis szó, és askenáz zsidók használják gyakran a zsinagógára. A bét tfilá (בית תפילה) jelentése imaház, a mikdás meát (מקדש מעט) pedig annyit tesz: kis szentély és ez az egykori jeruzsálemi Szentély és a zsinagógák közötti párhuzamra utal.
#10. Hol emeltek utoljára új zsinagógaépületet Magyarországon?
1998-ban adták át a szarvasi nemzetközi Lauder-JCC táborban Magyarország legfiatalabb zsinagógaépületét, a Bét Dávidot, mely az amerikai Joint Alapítvány egyik volt vezetőjének, Ralph Goldmannak tragikus körülmények között elhunyt fiáról kapta a nevét. Az épületben a zsinagógán kívül foglalkoztató termek is találhatók. Tóratekercsét az egykori táborvezető, Jicchák Roth emlékére adományozták egy évtizeddel ezelőtt.
Borítókép: Levi Meir Clancy – Unsplash