Ezen a héten a kóser étkezés terén mérettetheti meg tudását. Kíváncsi mennyit tud az étkezési szabályokról? Tesztelje:
#1. Fogyasztott húst Ádám és Éva?
Kezdetben az ember vegán volt: „Íme, odaadtam nektek minden magtermő füvet, amely az egész föld színén van, és minden fát, amelynek gyümölcse magot terem; tiétek legyen eledelül” (1Mózes 1:28–29.) – ezt mondta az Örökkévaló a frissen megteremtett Ádámnak és Évának. A Talmud szerint (Szánhedrin 59b.) innen egyértelműen következik, hogy nem volt megengedve Ádáméknak a húséves.
Fotó: Erik_Karits, pixabay
#2. Ki fogyasztott előszőr húst a Bibliában?
Eredetileg nem volt megengedve Ádámnak és Évának a húséves. Noénál azonban már máshogy rendelkezett az Örökkévaló: „Minden mozgó lény, amely él, a tietek legyen eledelül; mint a zöld füvet, úgy adtam nektek mindet. De húst lelkével: vérével ne egyetek!” Több magyarázat létezik arra, miért csak később engedte meg Isten az embernek a húsevést. Az egyik szerint az állatok Noénak köszönthetik, hogy túlélték az özönvizet, ezért innentől ő rendelkezett felettük (Náchma-nidész uo. 1:9-hez).
Fotó: pixabay
#3. Igaz vagy hamis: az emlősöket és a madarakat is meghatározott módon kell levágni, hogy kóserek legyenek.
A rituális vágás szabályai a négylábúakra és a szárnyasokra is vonatkoznak.
Fotó: pixabay
#4. Igaz vagy hamis: kóser étel fogyasztása nem kóser edényben megengedett.
Minden kóser élelmiszer, amelyhez tréfli edényt használnak, tréflivé válik, és fogyasztása tilos.
Fotó: RitaE, pixabay
#5. A legelfogadottabb vélemény szerint melyik anyagból készült edényeket nem lehet kaserolni (kóserolni), miután tréflik lettek?
Ha tévedés történt, és egy edény tréfli lett, általában lehetséges a kaserolás (kóserolás), vagyis az edény vagy az eszköz újbóli kóserrá tétele. A cserép-, zománc és porcelánholmit nem lehet kaserolni. A kaserolás műveletei változatosabbak, mintsem fel lehetne sorolni őket. Érdemes szakavatott rabbi tanácsát kikérni.
Fotó: congerdesign, pixabay
#6. Igaz vagy hamis: a kóser vágás szabálya vonatkozik a halakra is.
A rituális vágás szabályai csak a négylábúakra és a szárnyasokra vonatkoznak, a halakra nem.
Fotó: christels, pixabay
#7. Melyik hal nem kóser az alábbiak közül?
Csak azok a halak kóserek, melyeknek van uszonya és pikkelye is (pl. busa, ponty, sügér, pisztráng). Ha csak az egyik feltétel teljesül (pl. harcsa, angolna), akkor a hal nem kóser.
Fotó: Pexels, pixabay
#8. Az alábbi kifejezések közül melyik foglalja magába azokat az élelmiszereket, amelyek nem húsosak vagy tejesek?
Az az étel, amelyik sem a húst, sem a tejet, sem ezek származékait nem tartalmazza, páros. A jiddis páreve (párve) szót használják erre. „Páros” 1. minden, ami a földből terem: a zöldségek, gyümölcsök, magvak, a kávé, a fűszerek, a cukor és a só; 2. minden kóser hal; 3. a tojás; 4. a vegyi úton előállított élelmiszerek. A párve ételeket mind a húsos, mind a tejes ételekkel lehet együtt készíteni vagy enni.
Fotó: silviarita, pixabay
#9. Igaz vagy hamis: a nem kóser állat tojásának fogyasztása megengedett.
A nem kóser élőlények termékei sem kóserok. Tilos a nem kóser szárnyasok tojását enni, a nem kóser állatok tejét inni, nem kóser halból származó olajat használni. Az egyetlen kivétel a méz, amelynek fogyasztását a Tóra megengedi.
Fotó: Peggychoucair, pixabay
#10. Igaz vagy hamis: a tejes és húsos ételek eltérő időben fogyaszthatók ugyanabból az edényből.
A húsos és a tejes ételeket nem szabad ugyanabban az edényben készíteni, illetve tálalni, még különböző időpontokban sem.
Fotó: esigie, pixabay
#11. Bónusz: melyik állat kóser az alábbiak közül?
A zsiráf és egyes sáskafajták is kóser állatok, mégsem fogyasztják őket, az előbbit azért, mert nincs igazából hagyománya, az utóbbira vonatkozólag pedig megszakadt az a hagyomány, ami alapján tudták, hogy a sáskák mely alfaja ehető.
Fotó: Manuela_Burkhalter, pixabay
Sok szerencsét kívánunk!