A hanukia, vagy hanukai menóra nyolc plusz egy ágú gyertyatartó, a hanuka legismertebb kelléke. A Szentélybeli, hétágú menórára emlékeztet, ágainak száma pedig az ünnep napjainak számának felel meg. 

Köves Slomó rabbi meggyújtja a hanukai menóra lángjait

Ahhoz, hogy a hanukia kóser legyen, a következő feltételeknek kell megfelelnie:

  • Legyen nyolc ága
  • Az ágak egy vonalban és egy magasságban helyezkedjenek el
  • Ha tartozik hozzá külön hely a sámásnak – jiddisül sámesz, vagyis „szolgagyertya” -, akkor az térben és vagy magasságban a többihez képest jól láthatóan eltoltan helyezkedjen el, hogy mindenki számára világos legyen, hogy az a láng nem része a hanukiának
  • Ha olajos mécsestartóról van szó, annyi olajat lehet beletölteni, hogy a gyertyák meggyújtása után a sötétedéstől számítva még legalább fél órán át égjenek a lángok.

Pontosan ilyen kóser hanukiákat fogunk készíteni december harmadikán az Óbudai zsinagógában Somogyi Hanna vezetésével. Hanna, több nagy sikerű workshopot tartott már, így nem is kérdés, hogy ez a program is szuper lesz. A hanukiák levegőn száradó gyurmából készülnek és csillogó füstfóliával lehet majd őket díszíteni, hogy még fényesebben ragyogjanak a lángok hanuka napjain. A kézműveskedés közben megismerhetik egymást a résztvevők és alkalom lesz apró kóser falatok kóstolására is. A részvétel ezer forint, amely magában foglalja a hanukia alapanyagait is.

Találkozzunk ott!

Helyszín: Óbudai Zsinagóga

Időpont: 2024. 12. 03.

Cím1036 Budapest, Lajos u. 163.

További információk: zsidoprogramok.hu

Hasznos tudnivalók a hanukiáról

A hanukia helye a bejárati ajtón kívül, az ajtófélfa mellett, a mezuzával átellenes oldalon van. Ha valami miatt nincs lehetőség arra, hogy az ajtón kívül gyújtson az ember, akkor a legjobb, ha az utcára néző ablakban helyezi el a menórát, hogy az arra járók számára hirdesse a hanukai csodát.

A menórát legalább 3 tenyérnyivel (27 cm) a föld fölött kell elhelyezni, de nem lehet magasabban, mint 10 tenyérnyi (90 cm). A gyertyákat jobbról balra tesszük be a menórába, és balról jobbra gyújtjuk meg. Amíg a gyertyák égnek, az asszonyok nem dolgoznak, és nem mozdítják el a gyertyatartót. 

A csoda hirdetésének micvája ihlette a Rebbe 1974-ben megindított kampányát, melyet a hanuka-tudatosság kampánya előzött meg egy évvel korábban. Ennek keretében a Rebbe arra biztatta híveit, hogy ösztönözzék a környezetükben található zsidókat a hanukai gyertyagyújtás micvájának megtartására. Abban az évben mintegy hatvanezer menórát osztottak szét. Ezt követte 1974-ben az első nyilvános gyertyagyújtás, mely Ávráhám Shemtov rabbi nevéhez fűződik, és melyet azóta minden évben egyre több és több helyen követ nyilvános gyertyagyújtás. 2017-ben már több mint 15 ezer nyilvános hanukai gyertyagyújtásra került sor szerte a világon! Természetesen idén is szervez az EMIH közös hanukai gyertyagyújtást Budapesten több helyszínen és vidéken is. Kövessen minket bővebb információkért!
Megszakítás