A zsidó nép legvidámabb ünnepe purim. Vajon milyen szokások tartoznak ehhez a különleges időszakhoz? Tesztelje tudását kvízünkkel!
#1. A zsidó naptár szerint melyik napra esik Eszter böjtje?
Eszter böjtje a purimot megelőző napra, ádár hónap 13-ra esik, kivétel, ha purim vasárnapra esik, akkor a böjtöt előrehozzák csütörtökre (ádár 11.), hogy ne zavarja meg a sábátot. Mint minden félböjtön, ezen a napon is tartózkodni kell az evéstől és az ivástól az Esthajnalcsillag feljövetelétől kezdve egészen az esti besötétedésig (a teljes böjtnapok már az előző naplementekor kezdetüket veszik).
Fotó: Pixabay
#2. Hogy hívták a perzsa királyt a purimi történetben?
A purimi történetben Ahasvéros király szerepel, aki Indiától Etiópiáig 127 tartomány uralkodója volt.
Fotó: Pixabay
#3. A „purim” elnevezés a „pur” szóból ered, melynek jelentése:
A pur perzsa szó, sorsvetést jelent. Purim ünnepe azért viseli ezt a nevet, mert a gonosz Hámán sorshúzás által akarta tönkretenni és megsemmisíteni a zsidó népet.
Fotó: Brian Nelson, Unsplash
#4. Hogy hívták azt a zsidó bölcset, aki Eszter királynőt segítette?
Mordecháj a zsidók vezetője volt Ahasvéros király idején. Mordecháj nem volt hajlandó meghajolni a király főembere, Hámán előtt, ezzel kivívta haragját. Arra bátorította Esztert, hogy kérje a királyt a Hámán által kiadott rendelet megsemmisítésére, ami a zsidók kiirtására szólította fel a népet. Ezt a történetet örökíti meg Eszter könyve, amelyet minden évben felolvasnak Purimkor a zsinagógákban.
Fotó: Pixabay
#5. Hány alkalommal kell meghallgatni Eszter könyvének felolvasását purimkor?
Purim egyik micvája a „Megilát Eszter”, azaz Eszter könyvének meghallgatása. Ezt a micvát kétszer kell teljesíteni, egyszer mááriv (esti ima) után és egyszer sáchárit (reggeli ima) után. A hangsúly a meghallgatáson van, aki saját magának olvassa fel, az is azáltal teljesíti a micvát, hogy hallja a saját hangját. Közvetlenül a felolvasótól kell meghallgatni, nem telefonon, mikrofonon, vagy televíziós közvetítés segítségével. Fontos, hogy a megilából minden szót pontosan halljunk.
Fotó: frocksinstock
#6. Melyik név elhangzásakor szokás a zsinagógákban megszólaltatni a kereplőt?
A kereplő a purim hagyományos zajkeltő eszköze. Arra használják, hogy hangoskodásba fojtsák Ámálek utódjának, Hámánnak nevét, aki mintegy 2500 évvel ezelőtt a Perzsa Birodalomban megpróbálta kiirtani a zsidó népet. Ezt a történetet örökíti meg Eszter könyve.
#7. Mit jelent a misloách mánot (sláchmonesz) micvája?
Purim ünnepánek négy sajátos micvája van:
- megila – Eszter könyvének felolvasása
- mátánot leevjonim – a nélkülözőknek juttatott adomány
- misloách mánot (magyarosan sláchmonesz) – ételküldemények
- miste – lakoma
A misloách mánot micvájának többféle magyarázata ismert. Az egyik szerint az ajándékok küldése biztosítja, hogy mindenkinek legyen megfelelő étele, amivel az ünnepi lakoma kötelezettségét teljesíteni tudja. Egy másik magyarázat szerint egymás megajándékozása ellenkezik azzal, amit a gonosz Hámán gondolt a zsidókról. Szerinte ugyanis a zsidók szétszórt, megosztott nép. A zsidók ezért ajándékokat küldenek egymásnak, hogy kifejezzék az egységüket.
Fotó: frocksinstock
#8. Hol ünneplik susán purimot?
Purimot alapvetően ádár hónap 14-én ünnepeljük. A zsidók ádár 13-án küzdöttek meg gyűlölőikkel és győzték le őket két és félezer éve, Perzsia-szerte, ám a fővárosban, Susánban, ahol a legtöbb ellenségük élt két napig tartottak a harcok, ádár 13-án és 14-én. Így az ország zsidó lakosságának nagy része a következő napon, ádár 14-én ünnepelhetett, a fővárosban azonban csak az azt követő napon, 15-én pihenhettek meg végre és ülhettek győzelmi lakomát. Bölcseink tehát elrendelték, hogy a győzelem emlékére ádár 14-én tartsuk meg purim ünnepét, a mai Irán délnyugati részén fekvő Susánban lakó zsidók viszont 15-én ünnepeljenek. Ez a nap a susán purim.
A susán purim ünneplésének bevezetésével együtt bölcseink azt is kimondták, hogy minden olyan városban, melyet az Izrael Földjére való bevonuláskor, Jehosua bin Nun idejében fal vett körül, szintén 15-én ünnepeljenek. Ezért susán purim napját purim demukáfinnak, a körülvettek purimjának is nevezik. Napjainkban csak Jeruzsálemben ünnepelnek susán purimot, bár vannak olyan izraeli városok, melyek státusa kétséges – ilyen például Akkó, Cfát, vagy Tverjá (Tibériás) ebből a szempontból.
Fotó: frocksinstock
#9. Igaz vagy hamis: a nők fel vannak mentve a megilaolvasás meghallgatásának micvája alól?
A megilá-olvasás micvája alól a nők nincsenek felmentve, noha időhöz kötött micva. Azért nincsenek felmentve, mert őnekik is részük volt a csodálatos megmenekülésben, meg azért is, mert a történet egyik főszereplője nő volt.
#10. Hányszor szerepel az Örökkévaló neve Eszter könyvében?
Ez az egyetlen olyan bibliai könyv, melyben nem szerepel az Örökkévaló neve. Bölcseink magyarázata szerint azért, mert Isten megbújt a cselekmény mögött, és az első pillanattól kezdve a háttérből irányította az eseményeket, míg végül minden jóra fordult. Fontos üzenet ez ma is, hiszen gyakran nem vesszük észre azt, hogy bármi is történik velünk, végső soron mindenképpen az Örökkévaló akarata szerint történik, és még akkor is, ha pillanatnyilag rossznak, vagy kilátástalannak tűnik a helyzet, Isten velünk van, és vezet minket.
Fotó: frocksinstock
Jó szórakozást kívánunk!
Borítókép: frocksinstock