Február 7-én az Óbudai Zsinagóga zsúfolásig megtelt kidustermében különleges beszélgetést tartott Köves Slomó rabbi és Virág Judit műkereskedő, művészettörténész.
Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, péntek esti TalkSlo programjában mindig más vendéget hív meg, múlt héten Virág Judittal beszélgetett. Virág Judit Magyarország egyik legismertebb műkereskedője, valamint a róla elnevezett galéria és aukciósház alapítója. A magyar műtárgypiac meghatározó alakjaként vált ismertté.
Az est során szó esett a műkereskedelem kihívásairól, a zsidó műgyűjtők szerepéről, a hamisítványok elleni küzdelemről, valamint arról, hogyan vált Virág Judit az aukciós világ úttörő női vezetőjévé.
Virág Judit: „Nem vagyok üzletasszony”
A beszélgetés elején Dr. Virág Judit rögtön tisztázta, hogy nem tartja magát üzletasszonynak, sokkal inkább művészettörténészként és stratégiai tervezőként vesz részt a Virág Judit Galéria és Aukciósház munkájában. A galéria és az árverések szervezését immár 1997 óta irányítja, ám az árverésvezetést 2023-tól fokozatosan lánya, Kelen Anna vette át.
A galéria egyik különlegessége, hogy diszkréciót biztosít ügyfeleinek: sem az eladó, sem a vásárló személye nem kerülhet nyilvánosságra, ami hozzájárult ahhoz, hogy az aukciósház történetében soha nem fordult elő peres ügy.
Magyarország egyik vezető aukciósháza
A Falk Miksa utcában található, háromszintes, 900 négyzetméteres galéria a rendszerváltás után a magyar műkereskedelem központjává vált. Az 1998-as első árverésük mérföldkőnek számított, hiszen a szocialista korszakban kizárólag az állami tulajdonú Bizományi Áruház Vállalat (BÁV) szervezhetett aukciókat. Azóta a galéria piacvezető lett, több százmillió forintos rekordleütésekkel, olyan művészek alkotásait árverezve, mint Munkácsy Mihály és Csontváry Kosztka Tivadar.
Az évente megrendezett három aukció során mintegy 200 műtárgy kerül kalapács alá, amelyeket egy 6-700 tételből álló válogatásból választanak ki. A kiállításokat mindig igényesen összeállított katalógusok kísérik, amelyeket a gyűjtők és szakértők egyaránt nagyra értékelnek.
A műkereskedelem kihívásai és a hamisítványok elleni harc
A műtárgypiac egyik legnagyobb veszélye a hamisítványok jelenléte. Virág Judit szerint egy tapasztalt galériás számára vannak csalhatatlan jelek, amelyek árulkodnak egy festmény eredetiségéről, de még így is előfordulnak olyan művek, amelyek alapos vizsgálatot igényelnek. Az árverésre kerülő alkotások hitelességének megállapítása érdekében szakértők, restaurátorok és a művész monográfusai is részt vesznek az ellenőrzési folyamatban.
A siker titka: szenvedély és szakértelem
Virág Judit pályafutása kivételes: az ELTE francia–művészettörténet szakán végzett, majd tíz évig dolgozott a Kiscelli Múzeumban, ám végül a műkereskedelemben találta meg hivatását. Első galériáját a Pasaréti úton nyitotta meg, majd férjével, Törő Istvánnal létrehozta a Virág Judit Galériát. Az aukciósház azóta a 19-21. századi magyar festmények, szobrok és Zsolnay-kerámiák legfontosabb árverési helyszínévé vált. A beszélgetés az Óbudai Zsinagógában különleges betekintést nyújtott a műkereskedelem világába, és egy olyan ember gondolatait ismerhettük meg, aki szenvedélyével és szakértelmével örökre nyomot hagyott a magyar művészeti piacon.