Egy globális felmérés szerint 2023-ban a fogyasztók csaknem kétharmada vásárolt valamilyen formában csokoládét világszerte. A csokoládépiac ma 133 milliárd dollárt ér és várhatóan minden évben közel öt százalékkal fog növekedni. A csokoládénak azonban olyan ára van, amely túlmutat azon, amit a boltokban fizetünk. Az iparág nagy hatással van a környezetre, és egy izraeli startup, a Celleste Bio eltökélt szándéka, hogy ezen változtasson a laboratóriumban termesztett kakaóbabjaival – írja a nocamels.com.
A Természetvédelmi Világalap szerint a kakaóbabot termesztő gazdák – akiknek 70 százaléka Nyugat-Afrikában él – ahelyett, hogy ugyanazt a földet újrahasznosítaná, inkább trópusi erdőket irtanak ki, hogy újabb kakaófákat ültessenek. Emiatt Nyugat-Afrikában hatalmas erdőirtás zajlik.
De a környezeti terhelésnek ezzel még nincs vége. A csokoládé két másik gyakori összetevője – a szója és a pálmaolaj – szintén az erdőirtás fő okozója világszerte. A Celleste Bio azt állítja, hogy megvan a megoldás:
a babból laboratóriumban olyan kakaót állítanak elő, amely megkülönböztethetetlen a termesztett kakaótól.
A laboratóriumban termesztett kakaót mindössze néhány valódi babból készítik, amelyeket többszörösen reprodukálni lehet, anélkül, hogy egyetlen fát is ki kellene vágni – ígéri a cég. A Misgavban működő vállalat módszere a sejtkultúra-technológiát kombinálja a mesterséges intelligencia modellezésével, az optimális termesztési feltételek megteremtéséhez.
A vállalat felkeltette a Mondelez – a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalatának érdeklődését – amelynek portfóliójába olyan globális csokoládémárkák tartoznak, mint a Cadbury, a Milka, a Côte d’Or és a Fry’s.