Megtörtént a gyönyörűen felújított jászapáti zsinagóga műszaki átadása, tudhatjuk meg a Jászsági Térség TV videójából.

A 19. század végén épült jászapáti zsinagóga története és felújítása nagy jelentőséggel bír a helyi közösség számára. A nemrégiben közzétett videó bemutatja az épület múltját, az elmúlt évtizedek során bekövetkezett változásokat, valamint a felújítási munkálatok menetét.

A jászapáti zsinagóga és zsidók története dióhéjban

A járás székhelyének számító városba a környékhez hasonlóan csak az 1840-es, szabad költözködést garantáló rendelet után költözhettek zsidók. Az első betelepülő családok komoly erőfeszítését és vallásosságát mutatja, hogy már 1854-ben felépítették első zsinagógájukat. 

A jászapáti hitközség az 1868/69-es kongresszus után a status quo ante irányzathoz csatlakozott. Hazafiasságukat tükrözi, hogy újabb (a most felújított) zsinagógájukat a millennium évére építtették fel. Az 1896. július 24-i felavatásról a következő beszámoló maradt ránk:

„A jászapáti zsidó hitközség Magyarország ezer éves fönnállását zsinagóga építésével ünnepli. A minden tekintetben modernül épült zsidótemplomot július 24-én d.u. nagy pompa mellett adták át rendeltetésének. Bühler Pál dr. az építőbizottság elnöke, átnyújtván a templom kulcsát, a hitközségi elnöknek, ez Cseh József dr. Főszolgabírót kérte föl, hogy Istennek új házát nyissa meg. 

Ennek megtörténtét a kántor éneke követte, majd Büchler Áron jászberényi ker. rabbi mondván, meggyújtotta az örök mécsest és avató beszédet mondott. Erre Büchler Márton, a csongrádi aranyszájú rabbi szónoklata került sorra, melynek folyamán a szónok a hitközség hazafias áldozatkészségét dicsőítette. A beszéd olyan nagy hatást keltett, hogy többen, főként nem zsidók, éljenezni kezdtek.”

A jászapáti zsidók elpusztítása

A hitközség létszámát tekintve az 1930-as években érte el a csúcsát, amikor 209 fő jászapáti tartozott az izraelita felekezethez. Sajnos a vészkorszak az itteni közösség javát is elpusztította. 1944 májusában a helyi és jászkiséri zsidókat a zsinagógában, a kántorlakban, elemi iskolában és még nyolc házban kialakított gettóba zsúfolták be. A gettóba még bútorokat sem vihettek, ezért a legtöbben a földre hányt szalmán aludtak.

A gettóból az embereket Jászberényen keresztül a monori téglagyárba, onnan pedig Auschwitzba deportálták. A közösség nagy részét megölték, de mintegy három tucatnyi túlélő még egy rövidebb időre újjászervezte a hitéletet. 

A jászapáti zsinagóga falára 1949. július 10-én emléktáblát helyeztek el, ahová a helyi és környékbeli száznyolcvan mártír nevét vésték fel. A következő években viszont a létszám továbbapadása miatt a hitélet megszűnt, a zsinagóga állapota romlásnak indult.

A rendszerváltás után a jászapáti zsinagóga állapota még tovább romlott, és egyre sürgetőbbé vált a felújítás kérdése. A videóban megszólalók elmondták, hogy a helyiek számára mindig is fontos volt az épület megőrzése, hiszen a zsinagógára nemcsak vallási, hanem kulturális örökségként is tekintenek.

A zsinagóga felújítása

A munkálatok célja az volt, hogy megőrizzék az eredeti építészeti jegyeket, miközben az épületet alkalmassá teszik a mai igényekhez. A felújítás során megújult a homlokzat, de visszaállították az eredeti díszítéseket és színvilágot is.

Teljesen felújították a belső teret, beleértve a falak festését és a női karzat rekonstrukcióját. Korszerűsítették a tetőszerkezetet és az ablakokat, hogy az épület hosszú távon is megőrizhesse stabilitását. Rendezésre került az udvar és a környezet, lehetővé téve a közösségi események megrendezését.

A felújítás során a szakemberek régi fényképek és történeti dokumentumok alapján dolgoztak, hogy a lehető legautentikusabb formában állítsák helyre a zsinagógát.

Az épület kulturális és közösségi térként fog tovább működni. A videóban elhangzik, hogy terveznek itt kiállításokat, előadásokat és emlékezési eseményeket tartani, hogy a helyi lakosok jobban megismerhessék a város egykori zsidó közösségének életét.

A jászapáti zsinagóga felújítása nemcsak egy épület megmentését jelenti, hanem egy fontos történelmi és kulturális örökség megőrzését is, amely generációkon átívelő jelentőséggel bír.

A jászapáti zsinagógáról készült archív fotókat, illetve a felújítás előtti állapotokat ide kattintva tudják megnézni, a JTTV videó csatornáján.

Források:

Braham, Randolph L. (főszerk.), A magyarországi holokauszt földrajzi enciklopédiája, vol. I. Budapest: Park Könyvkiadó, 2010. 569. old.

„A Jászapáti Izr. Hitközség”, Uj Élet, 1949. 5. évf. 26. szám, 10. old.

„Hirek – Zsinagóga avatás.”, Egyenlőség, 1896. 15. évf. 31. szám, 10. old.

A borítókép a jttv.hu oldaláról származik.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás