A Tel-Aviv-i Egyetem kutatói felnyitották a rosszindulatú melanoma „fekete dobozát”.
Amikor a rosszindulatú melanoma, azaz a bőrrák áttétei elérik az agyat, a beteg életkilátása jelentősen romlik. A Tel-Aviv-i Egyetem kutatóinak új felfedezése azonban lehetővé teszi, hogy a mikroáttéteket hónapokkal azelőtt azonosítsák, mielőtt azok elérnék az agyat és halálos tumort hoznának létre.
A tudósokat már régóta foglalkoztatja a metasztatikus, azaz az olyan másodlagos agydaganatok kialakulási mechanizmusa, ahol a tumor nem az agy valamely saját sejtjéből keletkezett, hanem a szervezet más részében képződött daganatból az agyba jutott tumorsejtek szaporodása révén alakult ki. A Tel-Aviv-i Egyetem patológiai tanszékén dolgozó Dr. Neta Erez kutatási eredményei szerint a mikrotumor sejtek blokkolják az agy sérülés esetén aktivizálódó védekező tevékenységét, s így teszik lehetővé a más testrészből az agyba jutott rákos sejtek szaporodását.
Az új felfedezés segítségével a jövőben már a folyamat legelső fázisában észlelni lehet az agydaganat jeleit, és nagy hatékonysággal lehet elkezdeni a gyógyítást.
Dr. Neta Erez, rákkutató
A bőrrákból felépült betegek gyakran hónapokon vagy éveken át abban a hitben élnek, hogy teljesen meggyógyultak. Azonban a tumor eltávolítása után a mikrotumor sejtek megjelenhetnek az agyban, és idővel ott is daganatot hozhatnak létre. Amíg a mikrotumor sejtek a testben vándorolnak, még nem észlelhetőek.
A tel-avivi kutatók az agy védekező mechanizmusának első jeleit ismerték fel, melyek felhívják a figyelmet a metasztatikus folyamat elindulására, így a kezelés is hamar megkezdhető, és jelentősen javulnak a páciens túlélési esélyei.
Forrás: JPost
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.