Szirénák harsogtak szombat éjjel Izraelben, amikor Iránból indított drónok és rakéták százai érték el Izraelt. A jelentések szerint Libanonból és Jemenből és a régió más országaiból is indítottak drónokat és rakétákat.

Izraelben élő kolléganőnk fotója

Az IDF jelentése szerint, hogy a teljes iráni támadás több mint 300 légi harcieszközből állt, amelyek közül 100-nál több Iránból indított ballisztikus rakéta és további 30 Iránból indított cirkálórakéta, valamint drónok voltak. Emellett két alkalommal rakétatüzet, összesen mintegy 40-et lőttek ki Izraelre Libanonból, amire Izrael szinte azonnal ellentámadással válaszolt.

Az összes, Izraelre fenyegetést jelentő légi harcieszközt sikerült repülőgépekkel, a Dávid Parittyája vagy a Nyíl nevű légvédelmi rendszerekkel kilőni. A Vaskupola, amely eddig kiváló védelmet nyújtott a Hamász és a Hezbollah primitívebb rakétái ellen, kevésbé releváns a drónok és a nagyobb hatótávolságú és fejlettebb rakétákkal szemben.

Irán hivatalosan is elismerte a támadást, hogy tudniillik a zsidó állam elleni támadást az Iszlám Forradalmi Gárda indította, az iráni külügyminisztérium szerint izraeli katonai támaszpontok ellen.

A minisztérium azt állította, hogy a csapásokat „önvédelemből” hajtotta végre.

Szombat éjszaka és vasárnap hajnalban több tucat alkalommal szólaltak meg a légvédelmi szirénák Izraelben,

ugyanakkor az IDF szerint egyetlen Iránból indított drón vagy rakéta sem tudott behatolni az izraeli légtérbe, az IDF szerint a védelem eddig történelmileg hatékony volt.

Az összehangolt védekezésben Izraelnek az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Jordánia segédkezett, külföldi jelentések szerint Szíria, Jordánia, Irak felett dolgoztak a drónok és rakéták elfogásán. Franciaország is segített a légi fenyegetések kiiktatásában.

Izrael többrétegű légvédelemmel rendelkezik, a Vaskupola, a Dávid Parittyája és a Nyíl  rendszerek mellett GPS-es zavarással is képes hatástalanítani bizonyos típusú támadó drónokat.

כאן חדשות on Twitter: „תיעוד המטח האיראני כפי שהוא נראה בשמי הר הבית >>> https://t.co/dhwEK4JRHF@OmerShahar123 pic.twitter.com/OZ7GR3nIs5 / Twitter”

תיעוד המטח האיראני כפי שהוא נראה בשמי הר הבית >>> https://t.co/dhwEK4JRHF@OmerShahar123 pic.twitter.com/OZ7GR3nIs5

A Hezbollah, Irán által támogatott libanoni terrorszervezet közölte, hogy szombat éjjel több tucat Katyusa rakétát lőttek ki Libanonból a Golán-fennsík felé, vasárnap hajnalban ismét mintegy 30 rakétát lőttek ki Libanonból Izrael északi része felé.

A Hezbollah ezt a rakétatüzet is magára vállalta, mondván, hogy válaszolt a dél-libanoni városokra korábban az éjszaka folyamán mért izraeli csapásokra.

Az egyik rakéta Katzrinban csapódott be, súlyos anyagi károkat okozva, de sérülések nélkül.

Irán ENSZ-képviselete 1 óra 06 perckor kijelentette, hogy az Izrael elleni támadás „befejezettnek tekinthető”.

„Ha azonban az izraeli rezsim újabb hibát követ el, Irán válasza lényegesen súlyosabb lesz. Ez egy konfliktus Irán és az agresszív izraeli rezsim között, amelytől az USA-nak Távol KELL maradnia!” – tette hozzá az iráni képviselet.

Az izraeli biztonsági kabinet vasárnap kora reggel felhatalmazta Benjamin Netanjahu miniszterelnököt, Joav Gallant védelmi minisztert és Benny Ganz tárca nélküli minisztert, hogy döntsenek az Irán elleni esetleges válaszlépésről.

Ofir Gendelman, a miniszterelnök szóvivője az abar nyelvű Al-Arabíja rádiónak adott nyilatkozataiban arra figyelmeztetett, hogy

Izrael válasza az iráni támadásra „határozott és egyértelmű” lesz.

Izrael szombatról vasárnapra virradóan éjfél után fél órával zárta le repterét, a lakosságot arra figyelmeztették, hogy ne menjenek az utcára és maradjanak óvóhely közelében. A kijárási tilalmat vasárnap reggel, a támadási hullám végét követően feoldották.

Forrás: Neokohn

Ezeket a zsoltárokat mondhatja háború idején

Imádkozni mindig fontos. Különösen igaz ez háborúban.

Megszakítás