Az izraeli függetlenségi nap nemzeti étele, egyben közös szórakozása a mángál, vagy ál háes, vagyis a kerti grillezés. Magánházak kertjeiben, közparkokban, a természetben vagy a városok egy-egy zöld területén állítja fel az izraeliek többsége a kisebb-nagyobb, szénnel, gázpalackkal vagy elektromossággal működő grilljét, és lát neki a pácolt húsok és zöldségek elkészítésének.

A legnépszerűbb fogás talán a párgiotnak nevezett csirkecombfilé, a különféle kebabok és virslik, a zöldségek közül pedig a padlizsán és a gomba. Természetesen a záátárral fűszerezett és olívaolajjal meglocsolt, apró kockákra vágott zöldségekből álló izraeli saláta sem maradhat el, ahogy a csicseriborsóból készült humusz és a krémmé darált szezámmagból kikevert tchina, valamint a pita sem. Az elszántabb izraeliek még pillecukrot is grilleznek desszertként.

Alábbi receptgyűjteményünk alapján olvasóink is összeállíthatnak egy igazi izraeli függetlenség napi ebédet. Jó étvágyat és boldog ünnepet kívánunk!

Grillezett csirkemell, -szárny, -combfilé (párgiot) háromféle pácban

1 kg csirkemell, felszeletelve

1 kg csirkeszárny

1 kg filézett csirke felsőcomb

Az 1. páchoz:

½ pohár olívaolaj

1 citrom leve

Só, durvára darált bors,

pirospaprika bőségesen

6 gerezd fokhagyma összetörve

A 2. páchoz:

½ pohár olaj, só

2 ek. datolyaméz

chilipaprika-pehely

és gyömbérpor ízlés szerint

A 3. páchoz:

½ pohár olívaolaj

Só, durvára őrölt bors, ízlés szerint

Néhány friss rozmaringág

A pácok hozzávalóit összekeverjük. A megmosott húst egy órára a pácba áztatjuk: a csirkemellet az első, a szárnyat a második, a combot a harmadik fajtába. Időnként megforgatjuk a húsokat a lében. A grillben a szenet felizzítjuk, és amikor már csak parázslik, rátesszük a húst. Mindkét oldalukon ropogósra sütjük.

Izraeli saláta

Tetszés szerinti mennyiségű uborkát, paprikát, paradicsomot és hagymát apró kockákra vágunk, meglocsoljuk olívaolajjal és citromlével, megszórjuk izsópból készült záátár fűszerkeverékkel és jól összekeverjük.

Tchina (szezámmag-krém)

1 doboz tahini (nyers szezámmag-krém, legjobb a teljes, hántolatlan magból készült, hiszen ennek a legmagasabb a kalcium-tartalma)

½ pohár víz

Só, ízlés szerint

2 ek. citromlé

2 gerezd fokhagyma

A fokhagymát összetörjük, és a többi hozzávalóval együtt tálba tesszük. Óvatosan addig keverjük, míg egységes krémet kapunk. Szükség szerint adjunk hozzá még vizet. Hűtőszekrényben néhány napig eláll.

Humusz (csicseriborsó krém)

1 pohár száraz csicseriborsó

3 gerezd fokhagyma

Fél citrom leve

Só, bors, őrölt római kömény, őrölt koriander, ízlés szerint

2 ek. tahini (ízesítetlen szezámmag krém)

1 ek. olívaolaj

Víz, vagy a csicseriborsó főzőleve, szükség szerinti mennyiségben

A díszítéshez: néhány szem csicseriborsó, olívaolaj, pirospaprika

A csicseriborsót éjszakára beáztatjuk, majd két óra alatt puhára főzzük. A főzővízből tegyünk félre a humuszhoz. A szemeket kissé kihűtjük, majd külső, vastag és kemény héjukat lehúzzuk. A hozzávalókat mixerbe tesszük, és keverni kezdjük. A folyadékot kis adagokban, néhány evőkanalanként adagoljuk a többi hozzávalóhoz, amíg a humusz megfelelő, krémes állagúvá válik. Behűtve, egy kanál olívaolajjal meglocsolva, néhány szem csicseriborsóval és pirospaprikával megszórva tálaljuk. Igen érzékeny a hőre, igyekezzünk felhasználásig hűtőszekrényben tartani.

Házi pita

1 kocka élesztő

2/3 pohár langyos víz

2 pohár liszt

1 kk. só

1 ek. olívaolaj

Az élesztő belemorzsoljuk a vízbe, elkeverjük, és tíz percre félretesszük. A lisztet tálba szitáljuk, a sót és az olívaolajat hozzáadjuk, majd az élesztős keveréket is beleöntjük. Rugalmas tésztává gyúrjuk, és kiolajozott tálban duplájára kelesztjük. Ha megkelt, hatfelé osztjuk, minden darabot gombóccá hengergetünk, és 20 percen át kelesztjük. Eközben a sütőt felmelegítjük a lehető legmagasabb hőmérsékletre úgy, hogy a sütőlemezek is benne vannak. A megkelesztett tésztagombócokat körökké lapítjuk, és a forró sütőlemezre helyezve azonnal a sütőbe tesszük. Fontos, hogy mind a sütőlapok, mind a sütő kellőképpen forró legyen, ez biztosítja, hogy a tésztában zseb keletkezzen, és megtölthető pita legyen belőle. Kb. 5 perc alatt megsülnek a piták, figyeljünk, nehogy megégjenek, vagy túlságosan kiszáradjanak.

Grillezett pillecukor

A pillecukrot fából készült nyársakra húzzuk és a megmaradt parázs fölött átsütjük.

Fotó: Mark DeYoung on Unsplash

Megszakítás