Az izraeliek számára a biszli nosztalgiát jelent. A gyerekkor biztonságát. Családi és baráti összejöveteleket. A világon a legkedveltebb rágcsálnivaló a csipsz, ám Izraelben nem vetekedhet a biszli és a bamba népszerűségével. A biszli történetéről mesél a My Jewish Learning írása.

Az 1970-es években Izraelben nem volt túlságosan széles a rágcsálnivalók kínálata, olyannyira, hogy az angol „snack”-nek megfelelő héber szó még nem is létezett akkoriban (azóta már megalkották és így hangzik: chátif). Az Osem gyár bambájának piacra dobásával a helyzet egy csapásra megváltozott: az üzletek polcai megteltek a földimogyorós finomsággal, mely azóta is töretlen népszerűségnek örvend. A siker nyomán további rágcsálnivalókkal szerették volna meghódítani a piacot, és ebből az igényből született meg Izrael másik ikonikus snackje, a biszli. A nevet a bisz – falat és li – nekem héber szavak összevonásából alkották.

A történet megértéséhez majdnem ötven évet kell utaznunk visszafelé az időben. 1975-ben járunk. Az Osem gyár legnépszerűbb terméke mindaddig a levespor és a tészta volt. Ekkor lépett színre Efrájim Száádon, az Osem Bnáj Brák-i munkása, akinek remek ötlete támadt, amikor a gépsorhoz nem illeszthető sütő érkezett a gyárba.

„Hirtelen eszembe jutott valami. Beledobtam egy darabka tésztát [a forró olajba], hogy kipróbáljak valami újat. Kezdetben ehetetlen volt, de mindenki számra világos volt, hogy van benne fantázia”

– mondta. Következett a textúrával és a fűszerezéssel való kísérletezés időszaka. Így alakult ki az olajban megsütött tészta, melyet pizzás, hagymás, falafeles és grill és BBQ ízesítésben árultak. Az egyes ízekhez különféle formák tartoznak. Száádon kedvence azonban nem került a polcokra:

„Gyakran egyenesen a gyártósorról vettem el egy marék forró, ízesítetlen biszlit. Az irodámba siettem vele és megcukroztam. Ez a kedvencem”

– mesélte.

A biszli népszerűségének növekedésével az óránkénti háromszáz kilogrammról óránként másfél tonna gyártására tornázták fel magukat. Új ízeket is bevezettek, így ma a hagyományos ízek mellett kapható füstölt hagyma, mexikói salsa és csípős-savanyú biszli is. A különféle ízekhez természetesen más-más forma és textúra is tartozik – a jóleső roppanás és a kellemesen sós íz azonban minden fajta alapvető jellemzője.

„A világ egyetlen országa vagyunk, ahol az ilyesfajta élelmiszer piacvezetővé vált” – magyarázta Doron Silberstein marketing menedzser, aki elmondta, hogy a csipsz kisebb népszerűségének történelmi okai vannak: „Korábban nem volt olyan könnyen elérhető itt [Izraelben] a krumpli, mint manapság. A kukorica és a búza azonban, a biszli alapanyagai könnyen megteremnek az országban és ezért ez a snack sokkal könnyebben elérhető”.

A biszli egyébként elérte a nemzetközi piacot is. Zsidó közösségek kóser boltjaiban világszerte megtalálható, az otthon ízét képviselve az izraeli és a kapcsolódás lehetőségét kínálva a diaszpórabeli zsidók számára.

 

Megszakítás