Világrekord a szigetországból, egy csipet bölcsességgel fűszerezve. A világ legidősebb embere jelenleg nem más, mint a 115 éves Ethel Caterham Nagy-Britanniából, aki egy igazán egyszerű, de hatásos receptet osztott meg a hosszú élethez.
Az 1909. augusztus 21-én született Ethel a dél-angliai Shipton Bellinger falucskában látta meg a napvilágot, öt évvel az első világháború kitörése előtt. Most, 2025-ben hivatalosan is ő lett a világ legidősebb élő embere, és elárulta a hosszú élet titkát – szemlézte a Yeshiva World News.
Egy kalandos és boldog családi élet
A fiatal Ethel mindig is nyitott volt a világra: 18 évesen már Indiába utazott, ahol három éven keresztül egy brit családnál dolgozott nevelőnőként. Kalandos évei során találkozott Norman nevű férjével is, aki a brit hadsereg őrnagya volt. Hongkongban és Gibraltáron is éltek, mielőtt végül visszatértek Angliába, és két lányt neveltek fel együtt. Férje 1976-ban hunyt el.
Száz felett is mosolyogva
A Hallmark Lakeview idősek otthonában, a Surrey megyei Camberley városában élő Ethel Caterham nemcsak a gondozók, de az egész világ példaképe lett. A Facebookon közzétett ünnepi képeken boldogan szeli fel 115. születésnapi tortáját, fején egy csillogó 115-ös tiarával. Az otthon így gratulált neki:
„Ethel hihetetlen mérföldkövet ért el – a világ legidősebb emberévé vált! Életútja az erő, a bölcsesség és az inspiráció példája számunkra.”
De vajon mi hosszú élet titka?
Amikor megkérdezték, hogyan lehet ilyen sokáig élni, Ethel Caterham nem habozott:
„Nem vitatkozom senkivel. Meghallgatom őket, és aztán azt csinálom, amit én akarok.”
Tényleg ennyi lenne? Nem kell vitatkozni? Talán igen. Talán a hosszú élet kulcsa nem bonyolult diétákban vagy szigorú rutinokban rejlik. Hanem sokkal inkább a belső nyugalomban, a pozitív életszemléletben és persze egy jó adag humorban.
120 év az emberi kor határa
Az özönvíz előtt az emberek több száz évig éltek. Vannak olyan kommentátorok, akik úgy vélik, hogy az Örökkévaló azt mondta: nagyon sokáig él az ember, ezért úgy gondolja, minden belefér abba a hosszú időbe. Ha több száz év helyett viszont mindössze százhúsz év áll a rendelkezésére, jobban meggondolja, hogy mivel tölti a napjait. Kicsapongás és gonoszságok helyett a tisztességes dolgokat választaná.
Az emberi kor felső határának csökkenése azonban nem hirtelen történt, hanem fokozatosan. Míg az özönvíz előtti időszakban akár kilencszáz évnél tovább is eléltek az emberek (például Metuselách, akinek a nevéből a „matuzsálemi kor” kifejezés származik s mint a valaha feljegyzett leghosszabb életű ember 969 évig élt), addig néhány nemzedék alatt 120-ra rövidült az elérhető legmagasabb életkor.
Noách 950, fia, Sém 600 évet élt, a következő generációk négyszáz, majd 200 évet éltek, végül Ávráhám 175 évesen hunyt el, Mózes pedig 120 éves korában.
Érdemes megjegyezni, hogy a hagyomány úgy tartja, hogy Mózesen kívül három nagy bölcs: Hilél, Jochánán ben Zákáj és rabbi Akiva is százhúsz évig élt. Felmerülhet a kérdés, hogy mi a helyzet azokkal az esetekkel, amikor valaki tovább élt, mint 120 év. Bölcseink erre azt mondják, hogy a 120 év nem feltétlenül napra pontosan értendő.
Borítókép: Ethel Caterham (Hallmark Care Homes via AP).
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.