Hordozható tóraszekrény: az izraeli hadsereg rabbinátusa az előző héten mutatta be legújabb fejlesztését.
A hordozható tóraszekrényt a tóratekercsek megóvására is használják: a biztonságos és méltó tárolása mellett könnyen hordozható. Arra is alkalmas, hogy a tóraszekrényből pillanatok alatt tóraolvasó asztal legyen, írja a JNS.
Az időjárás viszonytagságainak ellenálló tóraszekrénynek vállpántjai is vannak és egy ügyes megoldás segítségével tóraolvasó emelvényként is szolgál. Az elmúlt hónapokban megtervezett, hordozható tóraszekrény segítségével a hívő zsidó katonák a harctéren is teljesíthetik vallási kötelességeiket. A tóraszekrény egy gombnyomással asztallá alakítható:
„A tóratekercs szállításához feltétlenül szükség van egy tóraszekrényre, mert a nedvesség tönkreteszi a tóratekercseket”
– mondta Sohám Orkábi ezredes és rabbi, a tábori rabbinátus egyik vezetője.
„Az eddig használt tóraszekrényeket kényelmetlen volt szállítani és nem is voltak vízállóak, így a tábori rabbinátus kétoldalt pántokkal ellátott hordozót fejlesztett ki.
A hordozó rendkívül kényelmes és háton bárhova elszállítható. Ez a fejlesztés bármilyen időjárási körülmények között megvédi a tóratekercseket, még az esőtől vagy a nedvességtől is.
A hordozót olvasásra szolgáló asztalként is lehet használni, alul lábai vannak, melyek mintegy tíz centiméter magasra emelik a tóraszekrényt a földtől.”
Így a tóratekercs védve van a sártól és a piszoktól is, és bizonyosan nem kerül a földre, ami egyébként tilos a háláchá, vagyis a zsidó jog szerint.
A Tórából heti négy alkalommal olvasunk: hétfőn, csütörtökön és szombaton délelőtt, illetve délután is, továbbá újholdkor és ünnepnapokon. A hosszabb ideig egy helyen állomásozó katonák számára fontos, hogy legyen lehetőségük vallási kötelezettségeik, többek közt az imádkozás és a tóraolvasás teljesítésére.
Hordozható és nem hordozható tóraszekrény
A micvák szebbé tétele nemcsak az által lehetséges, hogy szigorúbban tartjuk be azokat, hanem úgy is, hogy kidíszítjük a micvákhoz szükséges tárgyakat. Ha ezekkel teljesítjük a parancsolatokat, akkor ennek eredményeként nem csupán a parancsolatok lesznek tökéletesebbek, hanem általuk mi is szebbé válunk. Így ez a talmudi mondat – természetesen a faragott kép készítésének tilalmával karöltve –, vagyis a művészi megjelenítés bizonyos formáinak tiltása és az esztétikumra való törekvés hangsúlyozásának kettőssége jelenti a zsidó művészet alapját.
„Készítsetek egy gyönyörű sátrat, egy gyönyörű lulávot, egy gyönyörű sófárt, gyönyörű imarojtokat, gyönyörű pergament egy tóratekercs számára, és írjátok arra az Ő Nevét gyönyörű tintával, gyönyörű lúdtollal, szakértő írnok által, és tekerjétek be a tóratekercset gyönyörű textilbe.” (Sábát 133b.)
A tóratekercs, mint a mindennapi zsidó élet egyik legtöbbet használt tárgya, egyszersmind a legszentebb tárgyak egyike. Az ember értékeit óvja és védi, nem hagyja kitakarva, csupaszon, így keletkeztek a különféle takarók, tartók és szekrények. Természetes, hogy – a fenti talmudi gondolat értelmében – a tekercset, illetve a hozzá kapcsolódó egyéb használati tárgyakat a zsidók (koronként és földrajzi területenként eltérő módon) igyekeznek a formai előírások adta keretek betartása mellett esztétikus megjelenésűre formálni. Fontos tudni, hogy a díszek nem kötelező elemei a tóratekercsnek, vagyis, ha egyik-másik hiányzik, az nem befolyásolja a tekercs használhatóságát. Olvassa el a továbbiakat cikkünben.