A hivatalos állami megemlékezés a Jád Vásem központi terén zajlott idén is, az államelnök és a miniszterelnök részvételével. S a hatmillió ártatlan zsidó áldozatra hat fáklya lángjával emlékeztek, melyek mindegyikét egy-egy holokauszt-túlélő lobbantotta fel.

Fáklyagyújtás

Ismerjék meg annak a hat holokauszt-túlélőnek a lebilincselő történetét, akik idén gyújtottak fáklyákat azoknak az emlékére, akiket a legsötétebb gyűlölet gyilkolt meg.

Monika Barzel német holokauszt-túlélő

Monika Barzel 1937-ben született Berlinben. A háború alatt édesanyjával a berlini zsidó kórházban élt, ahol anyja ápolónőként dolgozott. Nagyanyját, Gertrudot 1942-ben deportálták Theresienstadtba, ahol meggyilkolták. Monika diftériát és egyéb komoly betegségeket is elkapott, melyekből a gyógyszerek hiányában is felépült. Túlélte a háborút, majd édesanyjával Svédországba, később Londonba emigrált. 1963-ban Izraelbe költözött, fogorvosként dolgozott. Két gyermek édesanyja, hat unoka és egy dédunoka boldog nagymamája.

Arie Durst lengyel túlélő

Arie (Leopold) Durst 1933-ban született a lengyelországi Lwówban. A háború alatt hamis papírokkal bujkált édesanyjával, míg kisöccsét, Mariant, aki nem tudott csendben maradni, rokonuk rejtegette – sikertelenül: őt és a család többi tagját meggyilkolták. Arie túlélte a varsói gettót, a Pruszków táborból megszökött, majd a háború után családja megmaradt tagjai újraegyesültek Tel-Avivban. Később orvosi pályára lépett, a Golani brigád sebésze lett, és megalapította Izrael első transzplantációs egységét. Arie-nak és feleségének, Rimonának három gyermeke, nyolc unokája van.

Gad Fartouk tunéziai holokauszt-túlélő

Gad (Chmayes) Fartouk 1931-ben született a tunéziai Nabeulban, egy vallásos zsidó családba. 1942-ben a náci megszállás idején édesapját, Josephet elvitték kihallgatásra, a család ezután hamis identitással bujkált. Édesanyja, Ochaya, megbetegedett és meghalt. Éheztek, gyomnövényeket ettek, a pékség szemétjéből szereztek lisztet. A háború után Gad visszatért szülővárosába, majd Tuniszon és Franciaországon keresztül 1948-ban a Szentföldre hajózott. Feleségével, Monával négy gyermekük született, tizenhárom unokájuk és nyolc dédunokájuk van.

Rachel Katz belga túlélő

Rachel Katz (született Laufman) 1937-ben született Antwerpenben, négygyermekes bukovinai bevándorló család második gyermekeként. Apját, Benjamint 1942-ben Auschwitzba deportálták, ahol meggyilkolták. Édesanyja négy kisgyermekkel bujkált, míg egy szomszéd, Maria Lubben hamis papírokkal segítette őket. Rachel és testvérei egy kolostorban, majd álnéven bujkálva vészelték át a háborút. 1957-ben alijázott. Ma a YESH egyesület elnöke, és fáradhatatlanul dolgozik a túlélők jólétéért. Két gyermeke, három unokája és két dédunokája van. 

Arie Reiter román holokauszt-túlélő

Arie Reiter 1929-ben született Vasluiban, Romániában, hászid ortodox családban. Apját 1943-ban munkatáborban veszítette el, ő maga 1944-ben egy gyermektáborban dolgozott éhbérért és kegyetlen körülmények között. A Vörös Hadsereg szabadította fel. 1951-ben alijázott Izraelbe, ahol a Pénzügyminisztériumban és a Mizrahi bankban dolgozott, utóbbiban vezérhelyettes lett. A Struma zsinagóga egyik alapítója és hatvan éve gondos elöljárója. Yehudit feleségével öt gyermekük született, unokák és dédunokák veszik körül őket. 

Felix Sorin belorusz túlélő

Felix Sorin 1932-ben született a fehéroroszországi Mogilevben. A háború alatt egyedül maradt a német megszállás alatt, majd a minszki gettóból megszökve orosz árva szerepében élt túl egy árvaházban. Zsidó identitását csak a felszabadulás után vállalta. Családja túlélte a háborút, Moldovában egyesültek újra. Mérnök és kutató lett, majd 1992-ben Izraelbe alijázott. Aktív a túlélő közösségben és rendszeresen tart előadásokat fiataloknak. Felixnek két gyermeke, öt unokája és öt dédunokája van.

A portréképek a Jád Vásem hivatalos oldaláról származnak.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás