2015 novemberében az Izraeli Régészeti Hatóság bejelentette, hogy a jeruzsálemi Dávid városában megtalálták Antiochus Epiphanes híres citadelláját, az Akrát, melynek elhelyezkedéséről évtizedeken keresztül vitatkoztak a régészek. A feltárást Doron Ben-Ami régész vezette.

Antiochius Epiphanes, vagy IV. Antiochus volt a hanukai történet korának szeleukida uralkodója, akinek kegyetlen törvényei és hírhedt zsidógyűlölete a Szentély megszentségtelenítéséhez, illetve a makabeus felkeléshez vezetett. Korábban a polgári időszámítás kezdete előtti második századi hellenisztikus hódításnak igen kevés nyomát találták meg Jeruzsálemben. A felfedezés egy nagy falszakaszból állt, melyre későbbi periódusokban is építkeztek. A városfal mellett egy erődtorony alapját is kiásták, melynek alsó részéhez lejtős, agyagból, kőből és vakolatból készült töltés is csatlakozott, melynek az volt a feladata, hogy a támadókat távol tartsa a fal alsó részétől. Ez a védelmi célokat szolgáló városfal egyik legfontosabb eleme volt.

A széles, erős fal környékén bőrből készült parittyákat is találtak, melyek Antiochus hadseregének jellegzetes fegyverei voltak. Emellett bronz nyílhegyek is előkerültek, rajtuk a háromágú szigony szimbólumával, melyet szintén Antiochus Epiphaneshez kötnek. További bizonyítékként szolgálnak a szintén a fal környékén talált pénzérmék, melyek közül a legkorábbiak az ő korszakából származnak. A helyszínen talált cseréptöredékek között számos agyagkorsó-fül szerepel, melyeken rodoszi jelzés található. Ezekben bort tároltak egykor, és ez szintén az erőd lakóinak hellenisztikus voltára utal. Bár nem lehetünk teljesen bizonyosak abban, hogy csakugyan a híres, Akra nevű erőddel van dolgunk, a régészek úgy vélik, e lelettel választ találtak Jeruzsálem több ezer éves történelmének egyik nagy kérdésére.

Miután a szeleukida uralkodó, IV. Antiochus, más néven Antiochus Epiphanes sikertelen hadjáratot folytatott a ptolemaioszi Egyiptom meghódításáért (a polgári időszámítás kezdete előtti 168-ban), visszatért Júdeába, és a zsidók gyűlöletétől vezérelt, elsöprő erejű támadást indított. Betört a fővárosba, Jeruzsálembe, disznót áldozott a Szentély oltárán, a legszentebb részben pedig, a Szentek Szentjében hatalmas Jupiter-szobrot állított fel. Számos települést feldúlt, szent iratok keresve, azokat mind elkobozta, és mindenkit megöletett, aki nem volt hajlandó behódolni a parancsolatainak. Mindezek után erős várat épített a ma Dávid városának nevezett városrész északi szakaszán, a Szentélyhez kapcsolva, ahol egy egész hadosztályt állomásoztatott. Ez az erődítmény egy negyed évszázadig állt, és bár három évvel az akció kezdete után a zsidók győzedelmeskedtek, és visszafoglalták a Szentélyt – erre az eseményre emlékszünk hanuka ünnepén –, a citadellát nem tudták bevenni. Az itt állomásoztatott hadosztály még évekkel Antiochus Epiphanes halála után is rendszeresen zaklatta a Szentélybe igyekvőket.

A szeleukida uralkodó hatalmas erődítményéről egyébként Josephus Flavius is beszámolt: „És amikor betörte a városfalakat, citadellát [görögül: Akra] épített a város alsó részén, mert a hely magasan volt, és a Szentélyre nézett. Ezt magas falakkal és tornyokkal erősítette meg, és makedónokból álló helyőrséget helyezett ott el. Azonban abban a citadellában lakott a sokaság istentelen és gonosz része, akiktől a lakók sok és fájdalmas támadást szenvedtek el.”

A szeleukida erőket csak azután sikerült kiűzni az Akrából, miután i. e. 142-ben Simon, Jehuda Makabi bátyja hatalomra került, és visszaállította a királyságot. Simon ezután három éven át dolgozott azon, hogy teljesen megsemmisítse Antiochus Epiphanes erődítményét, nehogy még egyszer megtörténhessen, hogy idegen erők zavarják meg a zsidó vallási gyakorlatot a Szentélyben. A megtalált részek a Szentélytől legtávolabb eső szögletét képezték ennek az erődnek, és valószínűleg ezért maradhattak meg az alapjai. Ugyanakkor vannak olyan tudósok, akik éppen ezért nem értenek egyet az azonosítással, mert azt mondják, hogy a helyszín túlságosan is távol van a Szentély-hegytől, pedig az erődnek csatlakoznia kellett ahhoz.

 

zsido.com

 

Forrás: watchJerusalem

Megszakítás