A sevillai Santa Maria la Blanca katolikus templom apszisának és díszes főoltárképének restaurálását végző szakemberek rábukkantak az egykori tóraszekrény helyére, ugyanis az épület a középkorban még zsinagóga (is) volt – írja a Jewish Heritage Europe.

A tóraszekrény helyét egy XVII. századi hatalmas barokk oltárkép takarja. A szakemberek szerint a felfedezés egyedülálló lehetőséget ad, hogy szemtanúi legyünk egy 350 éve rejtett helynek, amelyet hamarosan ismét elfednek, és valószínűleg soha többé nem láthatunk.

Un muro de la antigua sinagoga de Santa María la Blanca (Sevilla) ve la luz durante las obras

La intervención en el ábside y el retablo mayor de la iglesia de Santa María la Blanca, ubicada junto a la Puerta de la Carne de Sevilla, –en la calle del mismo nombre–, y que se llevan a cabo en este templo desde el pasado mes de noviembre, han dejado al descubierto restos de la antigua sinagoga; en concreto, parte del muro trasero, oculto por el retablo mayor, „en un muy precario estado de conservación” por la naturaleza de los sistemas constructivos originales „y de su falta de conservación en estos más de 350 años”.

Nem ez volt az egyetlen fordulat a templom történetében. A XI. századtól a város 1248-as visszafoglalásáig mecset volt. Ezután zsinagógaként használták, a középkori zsidó negyed szívében. A zsidók elleni 1391-es véres pogrom és kényszerű áttérése után katolikus templom lett. Az évszázadok során számos építészeti átalakításon ment keresztül, amely a barokkban csúcsosodott ki. A főoltárkép 1657 és 1660 között készült és hamarosan visszakerül a helyére.

 

Megszakítás