A Bét Menáchem Héber Magyar Kéttannyelvű Általános Iskola, Óvoda, Bölcsőde alapjait a ’90-es években vetette meg Oberlander Batsheva, az intézmény jelenlegi igazgatója. Az intézmény folyamatosan fejlődik: 2011-re kinőtték budai épületüket, és a Belső-Erzsébetvárosba költöztek.
2012-ben szerezték meg az általános iskolai működéshez szükséges akkreditációt. A tanulók létszáma azóta folyamatosan nő: „Akkor 16 tanulóval indultunk. A 2016-17-es tanévet már 54 diákkal zártuk.”– tudtuk meg a hétgyerekes igazgatónőtől, akinek nemcsak, hogy minden gyermeke itt tanult, de immár elsőszülött unokája is az intézmény „tanulója”.
Talán éppen ez alapozza meg az egész intézményre jellemző családias légkört, amiben a szülők és a pedagógusok egymást segítve, partnerként tudnak együttműködni.
Az új épület „belakása” folyamatosan zajlott, a fejlődés egy pillanatra sem állt meg. „Először az első emeletet, majd a következő évben a másodikat újíttattuk fel, illetve a harmadik emelet felét.” – emlékszik vissza a kezdetekre Zámbó Kálmánné, az iskola világi igazgatónője, akit mindenki Irmusnak szólít. „Új burkolatot kapott a tornatermünk is, illetve a villamosenergia költségeket napelemek segítségével csökkentettük. Az eltelt időben alakítottuk ki az irodákat, a tanári szobát is. Szülői segítséggel rendeztük be a számítástechnika szaktantermet. Az előző tanévre elkészült a fejlesztő tanterem és a mentálhigiénés szoba. A gyerekek nagy örömére kialakítottunk játékszobát is.”
Akkreditált intézmény lévén a Bét Menáchem diákjainak ugyanúgy meg kell felelniük a magyar iskolákra vonatkozó tantervnek, mint minden más intézmény tanulóinak. A kislétszámú osztályok, a modern környezet és a családias légkör lehetővé teszik, hogy mindezt jókedvűen, a természetes érdeklődésüket fenntartva tehessék meg. Az eredmények pedig nem is maradnak el. Zámbóné Irmus büszkén sorolja a diákok eredményeit: „A magyar közismereti tantárgyakból minden tanévben helyi tanulmányi versenyeket szervezünk, illetve részt veszünk országos levelezős tanulmányi versenyeken, ahol kiváló eredményeket érnek el tanulóink. Tavaly először két tanulónk részt vett az országos Zrínyi Ilona matematika-versenyen is. Nagyon népszerű a hétfői sakkszakkörünk. Az oda járó gyerekek közül vannak, akik már iskolaközi versenyeken is megmérettették magukat.”
Az Országos kompetenciamérésen (OKÉV) minden évben a 6., 8. és 10. évfolyamon tanulókat mérik fel egyidőben, egyazon teszttel az ország összes iskolájában. A 2016-os felmérés eredményeiről Farkas Krisztina igazgatóhelyettes mesélt: „Iskolánk diákjai az országos átlagnál jobban teljesítettek.” Matematikából mindenki a 4-6. szintű (64-92%), szövegértésből 4-5. szintű (64-78%) eredményt ért el.
Az iskolában a hagyományos oktatási módszerek mellett interaktív programokat is kínálnak. Ennek egyik központi szervezője Feldmann Mussie (az Oberlander család legidősebb lánya), aki a korábban is használt, rendkívül sikeres Talam nyelvoktatási program új, számítógépes-alapú, interaktív verzióját is bevezette. „Tavaly megdupláztuk a sikert azzal, hogy megismerkedtünk az újabb és még sikeresebb iTalam programmal.” – magyarázza a fiatal tanárnő – „Ez együttműködik a régivel, de lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek saját szintjükön dolgozzanak. Minden gyerek ugyanazzal a feladattal és ugyanazon a szinten kezdi, de miközben „játszanak”, vagy feladatokat oldanak meg, a számítógép lassan megismeri őket, és a saját fejlődési tempójuk szerint adja a következő feladatot. Így, aki anyanyelvi szinten beszél, annak más a kihívás, mert többet vár el tőle a gép. Akinek nehezebben megy a feladat megkönnyebbül, és a saját tempójában haladhat, miközben a többiek esetleg már a következő feladathoz fordulnak. A gyerekek nagyon élvezik, mert a számítógépen tanulhatnak és sokat fejlődött a héber tudásuk ennek köszönhetően.” A szeptemberben második osztályba lépő diákok olyan sikeresen használták a programot, hogy az az iTalam fejlesztőinek a figyelmét is felkeltette. Év közben ellátogattak az iskolába, hogy megnézhessék, hogyan használják módszerüket a magyar gyerekek, és a Bét Menáchem tapasztalatai alapján javíthassák az esetleges hibákat.
És hogy mi változik a 2017-18-as tanévben? Oberlander Batshevától megtudtuk, hogy idén fakultatív órák bevezetésével színesítik a programot: „A tavalyi tanév végén próba-jelleggel fakultatív órákat kínáltunk a gyerekeknek heti egy alkalommal: zsidó tantárgyak mellett angol, sütés-főzés és aerobic is volt a választható tárgyak listáján. Szeptembertől heti két alkalommal tehetséggondozást szeretnénk végezni, szintén választható órák keretében.”
Megjelent: Egység Magazin 27. évfolyam 98. szám – 2017. szeptember 5.