Izgalmas és friss kutatás jelent meg az izraeli zsidók hitéletével kapcsolata. A számok tükrében az olvasható ki, hogy túlnyomó többségben hisznek Istenben, a túlvilág létezésében már bizonytalanabbak, viszont a babonás emberek száma pedig meglepően sok.

Egy friss, átfogó Pew-kutatás meglepő és elgondolkodtató képet fest Izrael spirituális valóságáról. Világszerte több mint 50 ezer ember válaszát elemezték, az adatok pedig azt mutatják, hogy az izraeli zsidók 83%-a hisz az Örökkévalóban, de a vallásos hit mélyebb rétegeiben már komoly törésvonalak húzódnak.

Izrael az egyetlen olyan ország…

A legmegdöbbentőbb talán, hogy Izrael az egyetlen ország, ahol a férfiak többet imádkoznak, mint a nők. Míg a világ legtöbb részén a nők a vallásos élet oszlopai, Izraelben 40% a férfiak napi imádkozási aránya, szemben a nők 28%-ával. Ez viszont a háláchából, azaz zsidó törvények kötelezettségéből erednek, s egyúttal hasonló mintát mutatva például Törökországgal vagy Bangladessel.

A felmérés legmeglepőbb része azonban a spirituális szintjeinek eltérésben van. Bár az Istenbe vetett hit magas, csak az izraeliek kevesebb mint fele hisz az olám hábában, vagyis az eljövendő világban. Azok közül, akik nem imádkoznak rendszeresen, mindössze 45% hisz a túlvilágban. Viszont míg a Messiás eljövetele utáni feltámadásban (techiját hámétim) 34% hisz, addig az izraeli zsidók 29% (!) varázslatban, rontásban vagy átkokban hisz – kétszer annyian, mint az amerikai zsidók.

Az izraeli zsidók kevésbé spirituálisak?

A tanulmányból az is kiderül, hogy a természetes világban fellelhető spiritualitás sem vonzza az izraelieket. A megkérdezetteknek csupán a 28%-a gondolja, hogy a hegyeknek, fáknak vagy folyóknak lelki jelentősége van – ez a legalacsonyabb arány a világon. Ezzel szemben az állatok spirituális lényként való megítélése kifejezetten magas (70%).

Talán a legszembetűnőbb a tanultság és hit közötti szakadék: míg az alacsonyabb iskolázottságúak 83%-a hisz Istenben, a diplomásoknál ez már csak 64%. Ez az egyik legnagyobb különbség az összes vizsgált ország közül. Ráadásul Izrael azon kevés helyek egyike, ahol a felsőoktatás inkább csökkenti, mintsem növeli a spiritualitást.

A friss kutatás kérdéseket vet fel

Vajon hogyan lehet, hogy egy ország, amelyet sokan a zsidó identitás központjaként tartanak számon, ennyire megosztott a hit kérdéseiben? Hogyan lehet, hogy miközben az emberek Istenben hisznek, a zsidó gondolkodás alapköveiben, mint túlvilág, lélek, feltámadás – már egyre kevésbé?

A válasz talán bennünk rejlik. Abban, hogy mit adunk át a következő generációnak, mit jelent számunkra a zsidóság, a hagyomány és a hit, és képesek vagyunk-e megőrizni mindezt a modern világ sodrásában.

Most nem elég csak hinnünk. Ideje újra tanulni, mélyülni, beszélgetni. Mert a hitet nem a statisztika fogja meghatározni hanem az életformánk.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás