Oberlander Báruch: József furcsa viselkedése apjával és testvéreivel szemben

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

József furcsa viselkedése apjával és testvéreivel szemben – Oberlander Báruch tanítása

József történetét sokszor az önzetlenség és megbocsátás példájaként emlegetjük, hiszen testvérei eladták őt rabszolgának, ő mégis gondoskodott róluk. Ugyanakkor, ha közelebbről megvizsgáljuk, József viselkedése sok kérdést vet fel. Miért nem értesítette apját 22 évig, hogy él? Miért bánt oly kegyetlenül testvéreivel, amikor Egyiptomban találkoztak? Miért tette próbára őket, amikor már régen megmutathatta volna magát?

Miért nem értesítette Jákobot?

József tudta, hogy apja gyászolja és soha nem felejtette el eltűnt fiát. Mégis, 22 évig nem küldött egyetlen üzenetet sem. Ez elsőre kegyetlenségnek tűnik, különösen, hogy József Egyiptom alkirályaként könnyedén kapcsolatba léphetett volna vele.

Az egyik magyarázat szerint József úgy vélte, hogy isteni álmai – amelyekben testvérei és apja előtte hajolnak meg – előre megírták sorsát. Úgy érezte, neki kell gondoskodnia arról, hogy ezek az álmok beteljesüljenek. Ezért várt és készült a megfelelő pillanatra, amikor testvérei eljönnek hozzá.

Miért viselkedett kegyetlenül a testvéreivel?

József nem csak apját, de testvéreit is próbára tette. Kémeknek nevezte őket, bebörtönözte Simont, és Benjamin életét is veszélybe sodorta az ezüstserleg történetével. Ezek a próbák nem bosszúból születtek, hanem azért, hogy megtanítsák testvéreit a megbánás és a testvéri összetartás fontosságára.

A Midrás szerint József célja az volt, hogy testvérei belássák korábbi hibáikat, és helyreálljon a családi egység. József meg akarta győződni arról, hogy testvérei valóban megváltoztak, és készek kiállni Benjaminért, nem hagyva magára, mint ahogy egykor őt eladták.

A megbékélés tanítása

József története arra emlékeztet, hogy a testvéri és családi kapcsolatok mindenekfelett állnak. A családtagokkal való kapcsolat ápolása nem választható; még nehézségek és konfliktusok közepette is ki kell állnunk egymásért. József próbatételei végül nemcsak a testvéreit tanították meg a megbocsátásra és összetartásra, hanem az egész család egységét helyreállították.

A történet arra buzdít, hogy tanuljunk meg túllépni a sérelmeinken, megbocsátani és erősíteni a családi kapcsolatainkat, hiszen ezek a zsidó nép alapjai. Köszönöm a figyelmet, jó éjszakát kívánok mindenkinek!

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

#Oberlander

Megszakítás