No Title

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

Jákob sikere: Egész családja vallásos volt – Oberlander Báruch

Jákob története nemcsak a Biblia egyik leginspirálóbb fejezete, hanem egy fontos tanítás az utódnevelésről és a hit örökítéséről. Míg Ábrahám és Izsák családjában nem minden gyermek követte az ő útjukat, Jákob volt az, akinek mind a 12 fia hitben járt és a zsidó nép ősatyáivá váltak. De mi volt Jákob titka, és mit tanulhatunk tőle?

Miért különleges Jákob neve és öröksége?

A zsidó népet nem Ábrahámról vagy Izsákról nevezték el, hanem Jákobról, akit Izraelként is ismerünk. Ez a név még a legszentebb ima, a Smá Jiszráél kezdőszavában is megjelenik. Jákob különlegessége abban rejlik, hogy míg Ábrahám és Izsák hitét csak részben tudták átadni utódaiknak (Ábrahámnak Ismáel, Izsáknak Ézsau nem követte útját), Jákob minden gyermekét a hit útjára vezette.

A midrás szerint Jákob egész életében aggódott, hogy esetleg neki is lesz olyan leszármazottja, aki letér az útról, de végül „ágya hibátlan volt” – azaz minden gyermeke Isten útján járt.

Lea tanítása: A megtérés ereje

Jákob sikerének egyik titka feleségében, Leában rejlik. A Tóra úgy írja le őt, mint akinek „szemei gyengék” voltak. Első ránézésre ez negatívum, de a haszidizmus szerint ez valójában Lea legnagyobb erényét mutatja: nem tökéletesnek született, de képes volt változni és jobbá válni. Lea sírásával és imájával kérte Istent, hogy sorsa megváltozzon – és ezáltal nem Ézsau, hanem Jákob felesége lett.

Lea szimbolizálja a megtérést, azt a képességet, hogy az ember képes kijavítani hibáit és túllépni a rosszon. Gyermekei, mint például Lévi és Simon, induláskor nem voltak tökéletesek, de végül Jákob útján jártak, köszönhetően annak a szellemiségnek, amit anyjuktól tanultak.

Jákob egyensúlya: Szeretet és szigor

A nevelés másik titka Jákob megközelítése volt: az egyensúly a szeretet és a szigor között. A Talmud tanítása szerint az ember „bal kezével taszítson, de jobb kezével húzzon közel”. Jákob értette, hogy minden gyermek más, és alkalmazkodott a személyiségükhöz. Például Simonnak és Lévinek szigorúan megmondta, hogy viselkedésük nem helyes, de büntetése – például Lévi papként és tanítóként való kinevezése – valójában építő jellegű volt.

Ez a kiegyensúlyozott nevelés vezetett oda, hogy Jákob minden gyermeke a hit útján maradt. Ez az elv ma is érvényes: a nevelés nem lehet egyoldalú, minden gyermeknek személyre szabott figyelemre van szüksége.

Jákob öröksége

Jákob története tanítja, hogy a sikeres neveléshez nem elég egyetlen irányvonalat követni. Ábrahám szeretetet sugárzott, Izsák szigort, de Jákob volt az, aki képes volt a szeretetet és szigort egyensúlyban tartani. Ezért lett a neve Izrael a zsidó nép neve.

Az utolsó tanítás, amit Jákob ad nekünk, az, hogy soha ne adjuk fel. Minden gyermek, minden ember képes változni és fejlődni, ha megkapja a megfelelő iránymutatást és támogatást. Ez az, ami Jákob családját különlegessé tette, és amire minden szülőnek törekednie kell.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

#Oberlander

Megszakítás