Zsidóságról őszintén gimnazistáknak – Megyeri Jonatán rendhagyó tanórája
Mit jelent zsidónak lenni ma? Honnan jön a lélek, miért fontosak a parancsolatok, és hogyan viszonyul a zsidóság a kereszténységhez vagy a házassághoz? Megyeri Jonatán ortodox rabbi közvetlen, humorral átszőtt előadása egy budapesti gimnáziumban ezekre a kérdésekre adott világos válaszokat – diáknyelven, tabuk nélkül.
Ábrahámtól a kipáig
A zsidó nép története cirka négyezer évre nyúlik vissza. Az első zsidó ember Ábrahám volt, ő fedezte fel újra a monoteizmust, az egy Isten-hit gondolatát. Leszármazottai, Izsák és Jákob, valamint Jákob tizenkét fia alapították meg a zsidó nemzetet, amelynek közös származástudata egy családi kötelékből ered. Ma körülbelül 14 millió zsidó él világszerte, ami „nem is olyan sok ahhoz képest, amekkora zajt csapunk” – jegyezte meg a rabbi mosolyogva.
Nem térít, de nem is zár ki
A zsidóság nem térítő vallás, szögezte le Megyeri. „De ez nem azt jelenti, hogy nem lehet csatlakozni hozzá – csak éppen nincs PR-osztályunk.” A betérés hosszú, kitartást igénylő folyamat, de az, aki elkötelezetten végigjárja az utat, ugyanolyan zsidónak számít, mint az, aki annak született.
A világ szentté tétele: küldetés minden embernek
A rabbi hangsúlyozta: a zsidóság nem tartja kizárólagosnak magát a világ jobbá tételében. „A nem zsidók számára hét parancsolat van, amit ha megtartanak, ők is Isten partnerei lesznek a teremtésben.” Ezek közé tartozik többek között az istenhit, a bálványimádás tilalma, az igazságos társadalom építésének kötelezettsége. A cél: „egy olyan világot építeni, amelyben Isten otthon érzi magát.”
Mi történik a halál után?
A zsidó hit szerint az ember testből és lélekből áll. A test a fizikai világból származik, és oda is tér vissza, míg a lélek örök, és egy párhuzamos, spirituális dimenzióból származik. A lélek földi útja nem öncélú: „Istennek célja van vele. A születésnapod az a nap, amikor az Örökkévaló úgy döntött, hogy a világ nem tud nélküled létezni.”
Cselekedet-központú vallás
Megyeri Jonatán szerint a zsidó hit lényege nem a túlvilág, hanem a mostani pillanat: hogyan élünk, hogyan viselkedünk, hogyan beszélünk, hogyan alszunk, mit eszünk és hogyan bánunk egymással. A zsidóság 613 micvát (parancsolatot) tart számon, amelyből nem mindegyik vonatkozik mindenkire, de „minden pillanat lehetőség arra, hogy a profánból szentet csináljunk.”
Miért nem fogott kezet a rabbival egy tanárnő?
A rabbi a gyakorlatban is bemutatta, mit jelent a zsidó törvények követése. „A zsidó vallás tiltja, hogy egy férfi fizikai kontaktusba kerüljön olyan nővel, aki nem a felesége, lánya vagy édesanyja.” Ez nem tiszteletlenség, hanem épp ellenkezőleg: a nő tiszteletének kifejezése.
Házasság, szerelem, párválasztás
A diákokat különösen érdekelte a szerelem és házasság kérdése. Megyeri saját lányának házasságkötését hozta példaként, amit egy amerikai házasságközvetítő szervezett. „A szerelem nem lehet a házasság egyedüli alapja. A valódi szerelem az, amikor azt mondom: én a tiéd vagyok, elköteleződöm melletted – nem csak a szép napokon.”
A zsidóság nem elszigetelt világ, hanem élő és értékvezérelt rendszer, amelyben a cselekedetek számítanak. „Nem az a fontos, hova térsz vissza a halálod után, hanem mit csinálsz az életeddel ma.”
A rabbi, mint Tóra-író és influenszer
A beszélgetés végén kiderült, hogy Megyeri Jonatán rabbi nemcsak tanít, hanem Tóra-írást is tanul és külpolitikai elemzőként is dolgozik. „A munkám az, hogy beszélgetek emberekkel – például most veletek” – zárta gondolatait.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/