„A szexualitás a legszentebb dolog, ami csak van” – Zsidó hálószobatitkok, tabuk nélkül
A zsidóság nem prűd, épp ellenkezőleg – a házastársak közötti intimitás nemcsak megengedett, hanem micva, azaz isteni parancsolat. Megyeri Jonatán rabbi különleges, nagy közönség előtt tartott előadása a zsidó szexualitásról a bölcsesség, az érzékenység és a humánum különleges elegyét nyújtotta.
A szexualitás, mint isteni ajándék
A zsidó vallásban a szexualitás nem a testiség elfojtásáról szól. A Tóra első parancsolata, amit az emberiség kapott, a szaporodás micvája volt: „Szaporodjatok, sokasodjatok!” – mutatott rá Megyeri Jonatán rabbi. Az intimitás tehát nem pusztán biológiai szükséglet, hanem spirituális tett is: „A zsidó gondolkodás szerint a szexualitás a legszentebb dolog, ami csak van.” A rabbi elmondta: „a férj kötelessége boldoggá tenni a feleségét, nem fordítva.” A kielégítő szexuális élet tehát nemcsak egyéni örömforrás, hanem vallási kötelezettség is.
A házastársi kapcsolatok szentsége
A rabbi hangsúlyozta: „A zsidóság a házasságon belüli szexualitást támogatja, azon kívülit nem.” Ez nem erkölcsi megvetés, hanem a szentség védelme – hiszen a házasság az a keret, amely lehetővé teszi, hogy a testi kapcsolat ne pusztán fizikai, hanem spirituális élmény is legyen. A rabbi szerint a Biblia világa tele van erotikával, a Énekek Éneke pedig egyenesen „a testi szerelem himnusza” – csak a megfelelő kontextus számít.
A niddá törvénye és a vágy újjáéledése
Az előadás egyik legérdekesebb része a niddá, azaz a menstruáció idején történő tartózkodás és annak spirituális és gyakorlati vonatkozásai voltak. A rabbi elmagyarázta: „A nő ciklusának idején nem lehet testi kapcsolat férj és feleség között, egészen a mikve, a rituális fürdő után.” Ez a két hétig tartó fizikai távolságtartás nem hűl ki a kapcsolat – épp ellenkezőleg: „Az újrakezdés varázsa minden hónapban visszahozza a mézesheteket.”
Vallási és gyakorlati szabályok
A hallgatóság számos konkrét kérdést is feltett – például, hogy milyen pózok megengedettek, vagy hogy a házastársak fantáziái mennyiben férnek össze a vallási normákkal. A rabbi türelmesen és tapintatosan válaszolt, mindig visszavezetve a kérdést a legfontosabb alapelvre: „A zsidó hálószobában nincsenek tiltott pozíciók – a lényeg, hogy kölcsönös tisztelet, szeretet és egység legyen.” Mint mondta: „Ha egy nő boldog, akkor mindenki boldog.”
Tisztaság, mikve és intimitás
Megyeri Jonatán rabbi külön kitért arra is, hogy a zsidóságban miért nem beszélhetünk „tisztátalanságról” a női ciklus kapcsán. „Nem bűnös dolog a menstruáció, és nem is undorító, csak egy másik spirituális állapot.” A mikve célja nem a megtisztítás, hanem az újrakezdés rituáléja. „A mikve segít abban, hogy a házasság ne legyen unalmas, hogy minden hónapban újra egymásba szeressetek.”
A szerelem nem tabu
A rabbi szavaiból kiderült, hogy a zsidó gondolkodásban a szexualitás nem tabu, hanem éppenséggel megélt, értékelt, irányított és megszentelt életjelenség. „A zsidóságban nem a vágy a probléma, hanem az, ha nem tudjuk helyesen kezelni. A vágy nem az állatias ösztön jele, hanem az isteni szikra, ami összehoz két embert.”
A zsidó szexualitás titka nem a tiltásban, hanem a tudatosságban, tiszteletben és rendszerességben rejlik. Ahogy Megyeri Jonatán rabbi fogalmazott: „A házasságban a testiség nem bűn, hanem áldás – egy lehetőség arra, hogy a legintimebb pillanataink is Isten szolgálatába álljanak.”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/