Megyeri Jonatán: Zsidó hálószobatitkok 2. – Ismét tabuk nélkül!

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Zsidó hálószobatitkok 2.
A zsidó identitás, a DNS-vizsgálat és a mesterséges megtermékenyítés kérdései

Megyeri Jonatán legújabb, „Zsidó hálószobatitkok 2.” című előadásában ismét olyan tabutémákat boncolgatott, amelyek sokakat foglalkoztatnak, de vallási közegben ritkán kerülnek terítékre. Az Óbudai zsinagógában tartott interaktív tanítás során szó esett a zsidó identitás meghatározásáról, a DNS-vizsgálat rabbinikus megítéléséről, a mesterséges megtermékenyítés lehetőségeiről, valamint a betérés kérdésköréről is.

Anyai ágon öröklődik a zsidóság – de miért?

A zsidóság anyai ágon öröklődik, amióta a világ világ. – emlékeztetett Megyeri Jonatán. A Talmud ugyan azt tanítja, hogy a fogantatáshoz három „partner” szükséges – az apa, az anya és az Örökkévaló –, a zsidó vallásjog mégis kizárólag az anya származása alapján tekinti zsidónak az újszülöttet.

Ez elsőre ellentmondásosnak tűnhet, különösen annak fényében, hogy más vallási és törzsi kérdésekben – például a kohaniták vagy léviták származása, illetve az öröklés – az apai vonal számít döntőnek. Az előadás során Megyeri arra is kitért, hogy a zsidó névhasználatban is az apa nevét tüntetjük fel (pl. Mose ben Jáákov).

Miért pont az anya számít a zsidóság megállapításánál? A rabbi egyértelműen fogalmazott: „Ez mindig is egy anyai dolog volt. A nő a biztos.” Régen nem létezett genetikai teszt, ezért csak az anyáról lehetett biztosan tudni, hogy ő valóban a gyermek szülője.

Mózes fiai, Cipóra és a tóraadás előtti törvények

Felmerült a kérdés: ha például Mózes felesége, Cipóra nem volt zsidó, hogyan lehettek mégis zsidók a gyermekeik? Megyeri rámutatott, hogy ez még a tóraadás előtti korszakban történt, amikor a Tóra törvényei még nem voltak kötelező érvényűek. Akkoriban a betérés még nem volt formálisan szabályozott, és „elég volt csak egy deklaráció, hogy ő a zsidó néphez akar tartozni és hisz az egy Istenben.”

A DNS-vizsgálat nem döntő a rabbinikus jogban

Napjainkban egyre többen keresik zsidó gyökereiket genetikai vizsgálatokkal. Megyeri azonban világossá tette: „A zsidó jog jelenleg származás bizonyításánál nem fogadja el különösebben a DNS-vizsgálatot.”

Egy MyHeritage-teszt, amely akár 100%-os „zsidóságot” mutat, önmagában még nem számít döntő bizonyítéknak. A rabbinikus bíróságok ilyenkor más forrásokat is figyelembe vesznek – például imakönyveket, fotókat, anyakönyvi bejegyzéseket, gyertyagyújtásról tanúskodó képeket – és ezek összessége alapján döntenek. „Önmagában egy DNS-vizsgálatot nem szoktunk elfogadni, hanem kiegészítve más ilyen félig jó bizonyítékokkal.”

Mesterséges megtermékenyítés és béranyaság a zsidó jogban

Megyeri Jonatán kifejtette: a mesterséges megtermékenyítés engedélyezett a zsidó jogban, ha az házaspáron belül történik. A spermadonáció vagy béranyaság azonban már összetettebb kérdés.

A rabbinikus álláspont szerint: „A petesejt az, ami számít, nem pedig a kihordó anyuka.” Azonban ha a gyermek kihordója nem zsidó, akkor a megszületett gyermek sem tekinthető automatikusan zsidónak – ilyen esetben „giur lehumrá”, vagyis biztonsági betérés szükséges.” Ez egyfajta könnyített betérési eljárás, amellyel a kétségeket eloszlatják.

Ez az eljárás nemcsak mesterséges megtermékenyítés esetén jöhet szóba, hanem örökbefogadott vagy kétes származású gyermekek esetén is. „Aki zsidónak születik, az nem tud lemondani a zsidóságáról.” – hangsúlyozta Megyeri, hozzátéve: ha valakiről nem bizonyítható egyértelműen a származása, de vallásos zsidóként él, akkor ilyen gyorsított eljárásban térhet be.

Egy biztos pont a múltból: az anyakönyvi bejegyzés

Magyarországon az 1851-től vezetett anyakönyvek vallási adatai ma is nagy segítséget nyújtanak az eredetvizsgálatban. „Ha 1949 előtt született anyai felmenődnek van egy születési anyakönyvi kivonata, abban benne van a vallása. Ez döntőerejű.” – mondta Megyeri, aki személyes példát is hozott egy vidéki anyakönyvi hivatalból szerzett dokumentumról.

A zsidó identitás nem csupán biológiai vagy dokumentációs kérdés, hanem mély spirituális tartalommal is bír. Megyeri Jonatán tanítása emlékeztet: a múlt hiteles nyomai, a hagyományok gyakorlása és a rabbinikus bölcsesség együttesen adják meg a választ arra, hogy ki tartozik a zsidó néphez – nem egyetlen genetikai adat alapján.

Szeretnél további tabudöntögető előadásokat hallani? Iratkozz fel Megyeri Jonatán YouTube-csatornájára, és kövesd a tanításait!

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás