Rövid, de annál felemelőbb látogatás a Siratófalnál
Egy kávéval Jeruzsálem szívébe
Megyeri Jonatán újabb izraeli beszámolója ezúttal nem stúdióból, hanem az óváros szívéből érkezett. A 20 fokos tavaszi idő, a jeruzsálemi bazársorok, a jeges kávé és a templomhegy felé vezető út egy olyan különleges hangulatot festettek, amely egyszerre volt hétköznapi és szakrális. „Ha az ember Izraelben jár, a Siratófalat nem érdemes kihagyni” – mondta Megyeri, miközben az óváros arab negyedén keresztül vezető rövidebb útvonalon közelítette meg a Szentély megmaradt falát.
Siratófal – a zsidó lélek középpontja
A Siratófalhoz való megérkezés mindig különleges pillanat. „Értelemszerű, hogy a Siratófalhoz jönni mindig megható, különösen ilyen szép időben, két és fél héttel Pészách előtt” – mondta Megyeri. A fal előtt zajló élet színes és sokrétű: bár micvá (fiú nagykorúsítási) szertartások, tréfatekercs-olvasás, imádkozó katonák, gyerekek és turisták kavalkádja. A vallásos és világi világ itt keveredik, és a fal előtti imák – akár hangosan, akár csendben – egy irányba tartanak.
„Természetesen magamért, a családomért, a közösségemért, a magyarországi zsidóságért, tanulótársaimért, értetek, kedves barátaim, a magyarországi emberekért imádkoztam” – osztotta meg Megyeri. Kiemelte, mennyire fontos, hogy mindannyian erőt merítsünk ahhoz, hogy „építsük, szépítsük, javítsuk a világot”.
A jeruzsálemi piac, ahol a szem és a szív is jóllakik
A Siratófaltól való búcsút követően Megyeri Jonatán újabb élményekkel gazdagította beszámolóját: ezúttal Jeruzsálem vibráló piacát mutatta be. „Ez a legvibrálóbb, legélőbb, legvitálisabb hely egész Izraelben” – hangsúlyozta. A piac minden zugából illatok és színek áradnak: fűszerek, édességek, friss zöldségek és gyümölcsök, magvak és különféle halak. Minden árucikk kóser, amit tanúsítványok igazolnak, és a választék bősége még egy tapasztalt izraeli vásárlót is ámulatba ejt.
Kóser ételek és vallási szigor
A piaci séta során Megyeri többször kitért arra, hogy a Jeruzsálemben kapható élelmiszerek nemcsak bőségesek, de megfelelnek a legszigorúbb kósersági előírásoknak is. Külön kiemelte az előre csomagolt zöldségeket, amelyek már bogárvizsgálaton estek át – ez ugyanis alapfeltétele annak, hogy a zöldség fogyasztható legyen a kósersági szabályok szerint.
Az édességek sorában a baklava, a knafé és a halva sem maradhatott ki. Megyeri Lajos barátját is megszólította: „Kedves Lajos, ha nézed a videót, nem feledkeztem el rólad, viszek halvát Izraelből.”
Pészách előtt: szigor és emelkedettség
Ahogy közeledik a Pészách, az ünnep szigorú kósersági szabályai mindenütt érezhetők. A piac kínálata már ehhez igazodik. Megyeri Jonatán a Hábád-Lubavicsi hagyományokat követve csak olyan zöldséget és gyümölcsöt eszik, amit meg lehet és meg is kell hámozni. Nem fogyasztanak hüvelyeseket, rizst vagy készételeket, és még a macesz sem érintkezhet nedvességgel. „Ez nagyon-nagyon szigorú, de így a legbiztosabb” – mondja.
A praktikum és a szépség találkozása
A piacon még az ünnepi vendéglátás praktikus eszközei is jelen vannak. Előkerülnek az eldobható tányérok, poharak, amelyek úgy néznek ki, mint az igazi porcelán vagy ezüst – de egyszer használatosak. „Amikor 30-40 ember van az embernél széder estén, akkor az ilyen tányérok bizony kényelmesek” – mondja Megyeri, miközben megmutatja a szivárvány minden színében pompázó elegáns műanyag tányérkészleteket.
A lélek és az étel ünnepe
Megyeri Jonatán jeruzsálemi napja megmutatja, hogyan fonódik össze a szentség és a mindennapi élet. Egy rövid séta a Siratófalhoz, egy imádság a családért és a nemzetért, egy látogatás a piacra – mindez együtt az izraeli élet esszenciáját mutatja. Az ima és az étel, a hagyomány és a modern kényelem, a szigor és az ünnepi öröm – ez mind része a közelgő Pészáchnak. És a szív mélyén ott a remény: „Talán lesz egy még szebb nap a mostaninál.”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/