Megyeri Jonatán: Miért fontos az egyiptomi kivonulásról való emlékezés?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Miért kell minden nap emlékezni az egyiptomi kivonulásra?
Megyeri Jonatán rabbi tanítása a Pészach üzenetéről

A Pészach ünnepe nem csupán egy történelmi esemény emléknapja, hanem a zsidó identitás egyik legalapvetőbb tartópillére. „Ez az első zarándokünnepünk, amelyben – ahogy a Tóra mondja – újra meg újra emlékeznünk kell az egyiptomi kivonulásra. Nemcsak Pészachkor, hanem az év minden napján” – hangsúlyozta Megyeri Jonatán rabbi a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség rendhagyó Bibliaiskoláján tartott előadásában.

A három zarándokünnep egysége

A zsidó vallás három nagy zarándokünnepet ismer: Pészach, Sávuot és Szukot. Ezeket a Tóra mind az egyiptomi kivonuláshoz kapcsolja. „A sátoros ünnepen azért lakunk sátrakban, mert az Örökkévaló így vezette ki Izrael fiait Egyiptomból. Pészachkor kovásztalan kenyeret eszünk, és kerüljük a kovászos tulajdonlását is, szintén azért, hogy emlékezzünk a kivonulásra” – magyarázta a rabbi.

A történelem első antiszemita vádja

A kivonulás története nem csupán csodák sorozata, hanem az antiszemitizmus gyökereire is rávilágít. „Mózes második könyvének elején azt olvassuk, hogy az új fáraó tanácsadói szerint a zsidók nem elég lojálisak Egyiptomhoz. Ez a kettős lojalitás vádja – az első antiszemita vád a történelemben – azóta is kísérti a zsidó népet” – hívta fel a figyelmet Megyeri Jonatán.

Mózes kiválasztása és a csodák jelentősége

Mózes történetét részletesen felidézve a rabbi kiemelte: „A tíz csapás egy év alatt történt, és minden pontosan úgy zajlott, ahogy Mózes előre jelezte. Ez a csodák logikája és koreográfiája, nem véletlen természeti jelenségek sora.”

Mégis, Megyeri Jonatán szerint nem a csodák a legmeghatározóbbak: „A kivonulás legnagyobb csodája az, hogy Isten megjelent az egész népnek a Szináj-hegynél. A nép látta a hangokat – ez egy transzcendens élmény, ahol az érzékek is összekeveredtek.”

A történet hitelessége

A rabbi a zsidó hit egyik legfontosabb pillérére mutatott rá: „Maimonidész szerint senki nem merne akkora hazugságot állítani, hogy hárommillió ember egyszerre tapasztalta meg az isteni jelenlétet, hacsak ez nem történt meg. Egy ilyen állításnak nem lehet kitaláció az alapja.”

A zsidóság ezért nem csupán egyéni, hanem kollektív élményre épül. „Ez nem egy ember privát vallása, hanem egy nép közös tapasztalata” – fogalmazott.

Miért olyan törékeny a csodákra épülő hit?

Megyeri Jonatán különösen fontosnak tartotta hangsúlyozni: „A csodák három napig tartanak. A hit, amely csak csodákra épül, gyorsan elmúlik. A valódi hit az, amit alulról, belső munkával építünk fel.”

Egy személyes példát is hozott: „Reggel majdnem elüt egy busz. Felszökken az adrenalin, talán még hálát is mondunk. De estére már elfelejtjük. Ezért kell a hitet folyamatosan ápolni.”

Széder este: a hagyomány átörökítése

A pészachi széder este szimbolikus vacsorája – macesz, keserűfű, négy pohár bor – nem pusztán rituálé. „A széder este lényege, hogy elbeszéljük a kivonulás történetét, mégpedig a gyerekeinknek. A Tóra azt parancsolja: beszéld el fiadnak azon a napon” – idézte a rabbi.

A kérdésfeltevés is fontos része az estének: „A legkisebb gyermek négy kérdést tesz fel, hogy miért különbözik ez az este a többitől. Ez a kérdezés és a válaszadás viszi tovább a hagyományt nemzedékről nemzedékre.”

A zsidó élet legnagyobb tavaszi kihívása

A széder estéhez vezető út legalább olyan jelentős, mint maga az este. „A pészachi előkészület nemcsak fizikai, hanem lelki nagytakarítás is. Kidobjuk vagy eladjuk a kovászosat, lecseréljük az edényeket, és sokan külön edénykészletet tartanak csak Pészachra” – ismertette a rabbi.

A pészachi előírások betartása számos fokozatban történhet. „Mi például nem eszünk maceszgombócot sem, nehogy nedvességgel érintkezve újra kovászosodjon. Csak pucolható zöldséget eszünk, és még a fogkefét is lecseréljük.”

A szabadság ára: felelősség és szövetség

A szabadság, amelyről Pészach szól, nem autonómia, hanem isteni szolgálat. „Szabad emberek vagyunk – de nem emberek rabszolgái, hanem Isten szolgái. Ez az este ezért is különleges: mert emlékeztet, hova tartozunk” – zárta előadását Megyeri Jonatán rabbi.

A Pészach tehát nem csak egy ünnep. Hanem egy évről évre megújuló szövetség, melynek során újra és újra emlékeztetjük magunkat és gyermekeinket: „Isten kihozott bennünket Egyiptomból – ezért vagyunk az Ő népe.”

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás