Paradigmaváltó gondolatok az „eredendő bűnről” – Megyeri Jonatán rabbi előadása
„Az ember nem bűnösen születik, hanem felelősséggel.”
Ezek a szavak foglalják össze Megyeri Jonatán rabbi brüsszeli repülőtérről tartott előadásának lényegét, amelyben az „eredendő bűn” fogalmáról beszélt a zsidó és keresztény teológiai felfogások kontextusában. A tanító New York felé tartva osztotta meg gondolatait a hallgatóságával, különleges nézőpontokat kínálva a témáról.
Keresztény és zsidó nézőpontok különbségei
Megyeri előadásában kiemelte, hogy az „eredendő bűn” fogalma alapvetően eltérően jelenik meg a keresztény és zsidó hagyományokban. A keresztény teológia szerint az ember Ádám és Éva bűnbeesése miatt bűnösen születik, és életének célja, hogy megszabaduljon ettől a bűntől. Ezzel szemben a zsidó tanítás szerint az ember nem bűnösen, hanem bűntelenül születik. Az emberi élet feladata nem a bűn lerázása, hanem a világ tökéletesítése, szentséggel való megtöltése a micvák, azaz parancsolatok megtartása által.
Az Édenkert történetének új értelmezése
Megyeri Jonatán rabbi részletesen elemezte az Édenkert történetét, különös tekintettel a jó és rossz tudásának fájára. Elmondása szerint Isten azért teremtette meg a világot, hogy az ember felemelje a hétköznapi, profán világot a szentség szintjére. Az Édenkert egy tökéletes világ volt, de nem volt benne hely az emberi fejlődésre és a szabad akarat gyakorlására.
Ádám és Éva döntése, hogy ettek a tiltott gyümölcsből, nem egy hibának, hanem az emberré válás kezdetének tekinthető. Ezzel szabad akaratot és döntési képességet kaptak, amely lehetővé teszi számukra, hogy válasszanak a jó és a rossz között. Ez a képesség az, ami valóban emberré teszi az embert – hangsúlyozta Megyeri.
Embernek lenni nem bűn, hanem felelősség
A zsidó teológia szerint az emberi lét nem egy eredendően bűnös állapot, hanem felelősségteljes feladat. Az ember feladata, hogy a világot jobbá tegye, és szentséget teremtsen benne. Az „eredendő bűn” kifejezés a zsidó értelmezésben félrevezető lehet, hiszen az emberi létezés célja nem az angyali tökéletesség elérése, hanem az, hogy szent emberek legyünk a cselekedeteink által.
„Az emberi kondíció nem bűn, hanem egy isteni terv része” – mondta Megyeri. A világ megjavításának, szentté tételének kulcsa a parancsolatok betartása és a cselekvés. A zsidó tanítás szerint a cselekedetek, nem pedig a puszta hit teszik az embert igazán szentté.
Paradigmaváltó tanítás
Megyeri Jonatán rabbi előadása világos és paradigmaváltó értelmezést nyújtott az „eredendő bűn” fogalmáról. Az ember nem azért létezik, hogy bűntelen angyallá váljon, hanem azért, hogy emberként szentséget teremtsen. Ez a tanítás erőteljes üzenetet hordoz arról, hogy mit jelent embernek lenni, és miért fontos a cselekvés a világ tökéletesítésében.
Az előadás végén Megyeri Jonatán rabbi arra buzdította követőit, hogy a tanítás szellemében cselekedjenek, és töltsék meg az életüket szentséggel és felelősséggel. Az üzenet világos: embernek lenni nem bűn, hanem isteni hivatás.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/