Isten változott, vagy csak mi lettünk mások?
Megyeri Jonatán rabbi újabb gondolatébresztő beszélgetésében arra kereste a választ, hogy Isten és az Ő törvényei valóban változatlanok-e, vagy az emberiség szemlélete és értékrendje változott meg az idők során. A téma apropóját egy személyes találkozás adta, amely során egy katolikus hölgy kérdezte meg tőle, hogyan lehet értelmezni a Tórában szereplő, ma már nehezen érthető vagy elfogadható törvényeket, például az amalekiták kiirtásáról szóló parancsot.
Az amalekiták kiirtásának parancsa
A Tóra több helyen is említi az amalekita nép kiirtásának parancsát. Az Örökkévaló azt rendelte el, hogy ezt a népet, amely az Egyiptomból kivonuló zsidókat gyáván megtámadta, teljesen el kell pusztítani, beleértve a férfiakat, nőket, gyermekeket és még a vagyonukat is. Ez a parancs ma különösen kegyetlennek tűnhet a 21. századi ember szemében.
A rabbinikus hagyomány szerint azonban ma már nem lehet tudni, hogy kik az amalekiták. Az idők során a népek keveredtek, ezért a parancs, bár érvényét nem veszítette el, gyakorlatilag nem alkalmazható. Ez isteni kegyelemként értelmezhető, hiszen Isten nem akarja az embereket olyan helyzetbe hozni, amelyben az adott törvényt nem tudnák a mai szemlélettel elfogadni.
Isten és az erkölcs változatlansága
Mi különbözteti meg az istenfélő és a nem istenfélő embereket?
Az istenfélő emberek szerint az erkölcsöt, a jót és a rosszat nem az emberek találják ki, hanem Isten határozza meg. Az isteni törvények örökérvényűek és változatlanok, szemben az emberek által alkotott törvényekkel, amelyek helyhez és időhöz kötötten változhatnak.
Megyeri Jonatán rabbi példaként említette az ókori Spártát, ahol a harcképtelen embereket kegyetlen módon megölték. Ez a gyakorlat akkor elfogadott volt, de ma már senki sem tekinti erkölcsösnek. Ez jól mutatja, hogy az emberek által alkotott erkölcs mindig változhat. Ezzel szemben a Tóra törvényei, mint például a „Ne ölj!” vagy a „Ne lopj!”, soha nem veszítik el érvényüket.
Az isteni gondolatok megértésének korlátai
A próféták azt tanítják, hogy Isten gondolatai nem az emberek gondolatai, és az Ő útjai sem a mi útjaink. Ez azt jelenti, hogy az emberi értelem korlátozott, és nem képes teljesen felfogni Isten akaratát és logikáját. Vannak törvények, amelyek okait érthetjük, de vannak olyanok is, amelyek rejtve maradnak számunkra.
Az amalekiták kiirtásának parancsát is ilyen törvényként kell felfogni. Bár az isteni logika számára érthető, az emberi felfogás számára brutálisnak tűnhet. Isten azonban tudta, hogy az idők során az emberek gondolkodásmódja megváltozik, ezért gondoskodott arról, hogy az amalekiták kilétének ismeretlensége miatt a parancsot ne kelljen ma már alkalmazni.
A változó világ és Isten örökkévalósága
Isten nem változik, de az emberek igen.
Ahogy a próféta mondja: „Én, az Örökkévaló, nem változom” (Malakiás 3:6). Az isteni törvények és az erkölcsi normák változatlanok, de az emberek világképe és felfogása folyamatosan alakul. Az, hogy ma nem épülhet fel a harmadik jeruzsálemi szentély, vagy nem tarthatóak állatáldozatok, szintén annak köszönhető, hogy az emberek jelenlegi gondolkodásmódja nem értené meg ezeknek az isteni parancsoknak a jelentőségét.
Azonban, amikor eljön a Messiás, a prófécia szerint „meg fog telni a föld istentudattal, miként a tengerfenék megtelik vízzel” (Jesájá 11:9). Akkor minden ember megérti majd Isten akaratát, és világossá válik, hogy az isteni törvények miért igazak és helyesek.
Mit tanulhatunk ebből?
Megyeri Jonatán rabbi arra hívja fel a figyelmet, hogy az isteni igazságok időtlenek, még akkor is, ha az emberek számára nem mindig érthetőek. A mai világban a Tóra törvényeinek magyarázata és megértetése különösen fontos feladat. Bár az emberek világlátása és erkölcsi mércéje változik, Isten törvényei örök érvényűek, és soha nem veszítik el igazságukat.
Zárszó
A beszélgetés rámutatott, hogy Isten változatlan, de az emberek szemlélete folyamatosan alakul. Ezért a mai kor embere számára kihívást jelenthet a régi törvények megértése. Az isteni kegyelem azonban abban nyilvánul meg, hogy Isten nem hozza az embert olyan helyzetbe, amelyben a törvényei betarthatatlannak vagy érthetetlennek tűnnek.
„Isten örök igazságai változatlanok, és előbb-utóbb minden ember megérti majd ezek valódi jelentőségét” – zárta gondolatait Megyeri Jonatán rabbi.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/