Istennel beszélni szemtől szemben? – Megyeri Jonatán tanítása
Megyeri Jonatán rabbi legutóbbi tanításában Mózes különleges szerepéről és kapcsolatáról Istennel beszélt, valamint arról, miért tekinthetjük őt a legnagyobb prófétának. A tanítás apropóját az adta, hogy ádár hónap 7-én van Mózes születésének és halálának évfordulója, amely kiemelt nap a zsidó hagyományban.
Miért különleges Mózes?
Mózes nem csupán egyike a Biblia nagy alakjainak, hanem a próféták prófétája, aki közvetlen kapcsolatban állt Istennel. Ahogy a Tóra fogalmaz:
„Szemtől szemben beszéltem vele” (4Mózes 12:8)
Ez azt jelenti, hogy Mózes egyedülálló módon, közvetítő nélkül kommunikált Istennel, nem látomások vagy álmok révén, mint a többi próféta. A rabbi szerint ez a képessége abból fakadt, hogy számára Isten teljes realitás volt, nem volt szüksége semmilyen transzcendens állapotra, hogy kapcsolatba lépjen vele.
A megváltó születése
Mózes egy különleges időszakban született: ádár hónap 7-én, amikor a fáraó épp elrendelte az újszülött zsidó fiúgyermekek megölését. A rabbinikus hagyomány szerint ez az időszak ugyanakkor a megmenekülés és a megváltás előkészítésének időszaka is. A zsidó naptárban ádár hónap a megmenekülés hónapja, hiszen ebben a hónapban ünnepeljük Purimot is, amikor a zsidó nép megmenekült Hámán gonosz terve elől.
Mózes születése és megmenekülése a fáraó ítéletétől már előrevetítette azt a szerepet, amelyet később betöltött: ő lett az, aki kivezette a zsidó népet Egyiptomból, és átadta nekik a Tórát.
A valószínűtlen megváltó
A rabbi kiemelte, hogy Mózes valószínűtlen vezető volt. Nem rabszolgaként nőtt fel, hanem a fáraó palotájában, hercegként nevelkedett, majd hosszú időre eltűnt Midján földjén, pásztorként élt. Amikor Isten elhívta az égő csipkebokornál, Mózes egy hétig ellenállt, azt mondta: „Küldj valaki mást” (2Mózes 4:13). Nem tartotta magát alkalmasnak, még beszédhibája is volt.
A rabbi szerint azonban éppen ez tette alkalmassá. Nem volt kis hitű, nem gondolkodott rabszolgaként, hanem volt benne egyfajta tágabb látásmód, amely alkalmassá tette arra, hogy a zsidó nép vezetője legyen.
Mózes és a zsidó hagyomány
A hagyomány szerint Isten teljes bizalmat szavazott Mózesnek. A Tóra így fogalmaz:
„Ő az egész házamban megbízható.” (4Mózes 12:7)
Ez azt jelenti, hogy Mózesnek nem voltak korlátai az isteni tudás befogadásában, Isten megosztotta vele a világ titkait. Ezért is tekintjük őt a legnagyobb prófétának, akinek szintjére senki más nem ért fel.
A rabbi egy érdekes párhuzamot vont a zsidó történelem más vezetőivel: Dávid király is valószínűtlen vezető volt, hiszen pásztorból lett király, és még a származása is kérdéses lehetett, hiszen dédnagyanyja, Rúth, eredetileg moabita volt. Ez is mutatja, hogy Isten gyakran olyan embereket választ vezetőnek, akikről az emberi logika nem feltételezné, hogy alkalmasak erre.
A hal és a Tóra szimbolikája
A tanítás végén Megyeri Jonatán rabbi beszélt arról is, hogy ádár hónap a hal csillagjegyéhez kapcsolódik, amely a zsidó népet is szimbolizálja. A hal soha nem pislog, mindig nyitva tartja a szemét – ahogy Isten sem veszi le a szemét a zsidó népről. Emellett a hal a vízben él, amely a Tóra szimbóluma, hiszen ahogy a hal nem tud létezni víz nélkül, úgy a zsidó nép sem tud létezni a Tóra nélkül.
Ezért is szokás ádár 7-én halat enni, hogy ezzel is emlékezzünk Mózesre és arra a Tórára, amelyet átadott a zsidó népnek.
Összegzés
Mózes nem csupán a zsidó történelem egyik legnagyobb alakja, hanem a zsidó hit egyik alappillére. Ő volt az, aki „szemtől szemben” beszélt Istennel, és akin keresztül a zsidó nép megkapta a Tórát. Születésnapja és halálának napja nem gyásznap, hanem a tanításainak ünnepe, egyben emlékeztet arra, hogy Isten mindig gondoskodik a zsidó népről.
A rabbi végül arra buzdította hallgatóit, hogy erősítsék a kapcsolatukat a Tórával, és tartsák szem előtt Mózes példáját, aki nem hitt magában, mégis a világ egyik legfontosabb vezetőjévé vált.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/