Megyeri Jonatán: Ha Isten tökéletes, van-e szüksége imára?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Megyeri Jonatán: Ha Isten tökéletes, van-e szüksége imára?

Megyeri Jonatán rabbi az imádság jelentőségéről és céljáról beszélt, választ adva arra a gyakran felmerülő kérdésre, hogy ha Isten tökéletes, akkor vajon mi szüksége van az imára. Az előadásban a rabbi arra mutatott rá, hogy az ima nem Isten miatt, hanem az ember miatt fontos, és az élet egyik legnagyobb eszköze lehet a belső iránymutatás és lelki egyensúly megtalálásában.

Az ima, mint orientációs pont

A rabbi az imát egy GPS-rendszerhez hasonlította: ahhoz, hogy elérjük a célunkat, először tudnunk kell, hogy hol állunk jelenleg. Amikor imádkozunk, tulajdonképpen meghatározzuk a saját helyzetünket Istenhez viszonyítva, és tudatosítjuk, hogy van egy teremtő, aki törődik velünk.

„Az ima egy orientációs tevékenység. Olyan, mint amikor a GPS-be beírod az úticélt. Ha nem tudod, honnan indulsz, soha nem fogsz odaérni a célhoz.”

A rabbi hangsúlyozta, hogy az imádkozás háromszor egy nap nem csak egy vallási kötelesség, hanem egy kapcsolat megerősítése is Istennel – ugyanúgy, ahogy egy gyermek felhívja az édesanyját, vagy egy férj felhívja a feleségét egy üzleti útról.

Az ima nem egyoldalú kérés

Sokan úgy tekintenek az imára, mint egy kívánságlistára, amelyet Istennek kellene teljesítenie. A rabbi azonban hangsúlyozta, hogy az ima nem kizárólag a kérések listázásáról szól, hanem három fő részből áll:

  1. Isten magasztalása és nagyságának elismerése – Ez segít abban, hogy tudatosítsuk magunkban, hogy egy nagyobb rendszer részei vagyunk.
  2. Kérések megfogalmazása – Ezek lehetnek egyéni vagy közösségi szintű kívánságok, de nem szabad, hogy kizárólag erről szóljon az ima.
  3. Hálaadás – A legfontosabb része az imának, hiszen az ember nem magától értetődőnek kell tekintse a jót, amit kapott.

„Semmi sem magától értetődő. Minden egy ajándék, minden egy lehetőség. Az ima egyik legfontosabb része a hálaadás.”

Miért fontos imádkozni, ha Isten már mindent tud?

Felmerülhet a kérdés, hogy ha Isten mindent tud, akkor miért kell neki elmondani a problémáinkat és vágyainkat? Megyeri Jonatán rabbi erre egy érdekes példával válaszolt:

„Egy édesanya pontosan tudja, hogy a gyermeke mit érez. De mégis szeretné, ha a gyermeke elmondaná neki. Nem azért, mert neki van szüksége rá, hanem mert a gyermeknek van rá szüksége. Ugyanez igaz az imára is.”

Az ima nem azért fontos, mert Isten nem tudná, hogy mire van szükségünk, hanem azért, mert nekünk van szükségünk rá, hogy kapcsolatot tartsunk vele.

Bízd rá magad Istenre – a mozgólépcső példája

A rabbi egy szemléletes példát hozott az ember és Isten kapcsolatára:

„Ha egy mozgólépcsőn állsz a repülőtéren, és még mindig a kezedben tartod a bőröndödet, az felesleges. A mozgólépcső így is, úgy is visz. Isten is így működteti a világot. Ha már rábízhatod a terheidet, miért cipelnéd egyedül?”

Ez a gondolat azt üzeni, hogy az embernek nem kell egyedül hordoznia a gondjait és problémáit, mert Isten támogatja, segíti és vezeti az élet útján.

Összegzés Megyeri Jonatán előadásából

Az ima tehát nem Isten szükséglete, hanem az emberé. Az imádkozás lehetőség arra, hogy kapcsolatban maradjunk Istennel, meghatározzuk önmagunkat, hálát adjunk és perspektívába helyezzük az életünket. A rabbi azt tanácsolta, hogy aki nem tud héberül vagy nem ismeri a zsidó liturgiát, az mondjon zsoltárokat, mert ezek az emberiség legősibb imádságai, és különleges erejük van az ég kapuinak megnyitásában.

„Ha reggel felkelsz, az első gondolatod az legyen: hálát adok Istennek, hogy felébredtem, hogy élek, hogy feladataim vannak. Ez a legjobb módja, hogy elkezdj egy napot.”

Az ima tehát nem csak vallási kötelezettség, hanem egy lelki eszköz, amely segít az embernek megtalálni a helyét a világban, és közelebb kerülni Teremtőjéhez.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Megszakítás