Megyeri Jonatán: Hol lehet a frigyláda? Lehet-e jelentősége, ha megtalálják?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Hol van a Frigyláda? – Kétezer éves kérdés és a hit próbája

A Jonatánok között beszélgetéssorozat legfrissebb epizódjában Megyeri Jonatán rabbi és Nagy-Bató Jonatán, a HIT rádió műsorvezetője arról elmélkedtek, hogy vajon hol lehet a Frigyláda, s mit jelentene megtalálása a zsidó hit és a világvallások viszonylatában.

A Frigyláda rejtélye

A zsidó hagyomány szerint a Frigyládát a Templomhegy belsejében rejtette el Jósiás király, hogy ne kerüljön idegen kézbe a babilóniai ostrom idején – fejtette ki Megyeri Jonatán. Azóta sem került elő, még a második jeruzsálemi Szentély idején sem, amelyet időszámításunk után 70-ben romboltak le a rómaiak. A rabbi elmondása szerint „a második Szentélyből ugyan sok szent tárgyat, például a menórát elhurcolták Rómába, de a Frigyláda akkor már nem volt jelen”. Hozzátette: „a Vatikán sosem enged betekintést a kincstáraiba, de a Frigyláda ott léte valószínűtlen”.

Etiópia és más alternatív elméletek

Felmerült az etiópiai keresztény hagyomány is, amely szerint Akszumban őrzik a Frigyládát egy különleges templomban. Bár ez nem zsidó hagyomány, Megyeri rabbi szerint „az etióp zsidóság, illetve a történelmi kapcsolatok miatt nem teljesen elképzelhetetlen, hogy valamiféle másolat vagy helyettesítő tárgy ott létezhetett”. Ezt erősíti az is, hogy Egyiptomban is épült egy másolat-szentély a hellenisztikus korban, ahol áldozatokat is bemutattak.

Régészet és hit: ellenségek vagy szövetségesek?

A beszélgetés jelentős része a régészet és a hit kapcsolatáról szólt. Megyeri Jonatán hangsúlyozta: „ma egy barlangrajznak több hitelt adunk, mint a Tórának, pedig az részletes helyszíneket, neveket és eseményeket ír le”. Rámutatott arra a szemléleti hibára, hogy a Biblia igazságát sokan csak akkor hajlandók elfogadni, ha arra régészeti bizonyíték is van. Ehelyett ő épp fordítva javasolja: „fogadjuk el a Biblia igazságát, és az alapján kutassunk”.

Arra a kérdésre, hogy a Frigyláda megtalálása milyen hatással lenne a világra, a rabbi így válaszolt: „három napig beszélne róla a média, aztán minden menne tovább. A hit nem lehet bizonyítékokon alapuló, mert ami könnyen jön, az könnyen is megy”.

A harmadik Szentély kérdése

A műsor végén a két Jonatán a harmadik jeruzsálemi Szentély felépítéséről beszélt. A rabbi szerint „a Szentély fizikai épület lesz, de a felépítését csak a Messiás eljövetele után lehet megvalósítani, amikor az egész világ megtelik isten­tudattal”. A mostani állapot – amikor a Templomhegy muszlim ellenőrzés alatt áll – nem teszi lehetővé a felépítést.

A Biblia szavait idézve: „mert az én házam imádság háza lesz minden nép számára” – azaz a Szentély univerzális, nyitott hely lesz, amely minden nemzetet befogad. „Ezért nincs szükség külön mecsetre vagy keresztény templomra mellette, mert ez az egyetlen épület, amely mindhárom ábrahámi vallás hitének közös csúcspontja lehet” – fogalmazott Megyeri Jonatán.

Mélyebb valóság vár

A beszélgetés legmélyebb gondolata az isten­tudat prófétai képe: „megtelik a Föld isten­tudattal, mint ahogy a tenger medrét víz borítja”. Megyeri rabbi szerint ez azt jelenti, hogy „most csak a valóság felszínét látjuk, mint a tengert kívülről, de eljön az idő, amikor mindenki meglátja a szellemi mélységeket is”. Ez a világ nem a racionalitás, hanem a transzcendencia, az Isten felé fordulás által nyeri el teljes valóságát – tette hozzá.

Lehet, hogy a Frigyláda rejtve van, de a hit ereje ott lüktet minden kérdésben, amelyet felteszünk róla – és minden válaszban, amit a lelkiismeretünk súg.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás