Megyeri Jonatán: Hogy írják a Tóratekercset?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Hogyan születik egy Tóratekercs?

A szavak szentsége: betekintés a szofér munkájába

A Tóratekercs, a tefillin és a mezuzák írása nem csupán kézműves mesterség, hanem mélyen vallásos, spirituális tevékenység. Megyeri Jonatán e heti tanításában Gerson Rabinovich rabbi, gyakorló szofér (író) segítségével enged bepillantást a Tóra betűinek születésébe.

A kézzel írott szentség

A Tóratekercs, a tefillin és a mezuzák kizárólag pergamenre, azaz kóser állat bőréből készült felületre írhatók. „Nem levél, nem papír, nem kartonból van, nem fából, hanem bőrből. Természetesen egy tehéné, amely a vágás után elveszett.” A tinta sem lehet akármilyen: természetes, kóser alapanyagokból kell készülnie, és a betűk írása előtt elengedhetetlen az író szándékának megfogalmazása. „Azt kell mondanunk, és persze arra gondolni, hogy azt írom, amit írok a Tóratekercs szentségének kedvéért.”

Nem mindegy, ki írja

A szofér személye és áhítata kulcsfontosságú. „Kívülről meg lehet állapítani, hogy az író áhítatos ember volt-e.” Az írók gyakran minden reggel mikvébe merülnek, hogy testileg és lelkileg is megtisztuljanak a szent írás előtt. Egy nem megfelelő szándékkal vagy figyelmetlenül írt Tóratekercs érvénytelen lehet – „Az egész életem az író szentségétől függ.”

A hibák kijavítása: szinte lehetetlen

A tefillin és a mezuzák írásának különlegessége, hogy az írás sorrendje kötött: ha valaki kihagy egy betűt vagy egy szót, nem elég visszamenni és pótolni – elölről kell kezdeni a szöveget. „Attól kezdve írtam, hogy megváltoztam, mindent törölnöm kell, amit írtam.” A Tóratekercs hibái még javíthatók, kivéve, ha a hiba Isten nevére vonatkozik – ilyenkor az egész lap a genizába (vallásos iratok tárolóhelye) kerül.

Művészet és szolgálat

A betűk mérete és formája is fontos: minél kisebb a betű, annál nehezebb szépen írni, ezért egy apró mezuzát írni nagyobb kihívás, mint egy nagyméretű Tóratekercset. Egy egyszerű tefillin írása akár négy-öt napig is eltarthat, egy Tóratekercsé pedig hónapokig. „A Tóratekercs befejezése valami izgalmas, grandiózus, de a mezuzát minden nap ünnepelheted.”

Az ember keze által

Az előadás végén Rabinovich rabbi így fogalmaz: „A szentség olyan, mint a tefillin, amikor azt mondom, hogy szentség, akkor arra gondolok, hogy minden mozdulat, amit írás közben teszek, az micvát teremt.” Ezzel emlékeztet bennünket arra, hogy a kézzel írt szövegek mögött nemcsak precíz technika, hanem mély hitélet áll. Az író keze által a szentség kézzelfoghatóvá válik – betűről betűre.


Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás