Megyeri Jonatán: Folytatjuk Mose ben Maimon rabbi Parancsolatok könyvének tanulását
Megyeri Jonatán rabbi újabb előadásában folytatta Mose ben Maimon, azaz Maimonidész (Rambam) Parancsolatok könyvének tanulmányozását. A híres 12. századi filozófus és törvényhozó művének célja, hogy rendszerezetten bemutassa a Tóra 613 parancsolatát, amelyek között 365 tiltó és 248 cselekvésre buzdító parancsolat található. Az előző alkalmak során már átvették az első nyolc parancsolatot, és most a kilencedik és a tizedik parancsolat került sorra.
Isten útjainak követése
Az előző tanítások során az egyik kiemelt micva az volt, hogy az ember köteles Isten útjait követni. Ez azt jelenti, hogy Isten cselekedeteit kell utánoznunk, vagyis igazságosnak, jónak és könyörületesnek kell lennünk. A Talmud egyik példája Ábrahám történetére utal, aki 99 éves korában körülmetélkedett, és amikor a fájdalmai a legerősebbek voltak, Isten meglátogatta őt. Ebből következik, hogy nekünk is kötelességünk beteglátogatást gyakorolni. A Tóra ezt az elvet a következő versben fogalmazza meg: „Járj az ő útjain” (Mózes 5. könyve 28:9).
Isten nevének megszentelése
A kilencedik parancsolat, amelyet Rambam felsorol, Isten nevének megszentelése (kidus hásém). Ezt a következő tórai vers támasztja alá: „Megszentelem magam Izrael fiai között” (Mózes 3. könyve 22:32). A megszentelés azt jelenti, hogy az ember életével és cselekedeteivel tiszteletet és dicsőséget szerez Istennek.
Ez a parancsolat kétféleképpen teljesíthető. Az egyik módja az, hogy az ember példamutató életet él, amely alapján mások is felismerik a zsidó hagyományok és a Tóra igazságát. Ha egy vallásos zsidó például tisztességesen viselkedik, kedvességet és becsületességet mutat, akkor ezzel megszenteli Isten nevét. Ha viszont rossz példát mutat, például tisztességtelen üzleteket köt vagy illetlenül viselkedik, azzal megszentségteleníti Isten nevét (chilul hásém), amely az egyik legsúlyosabb bűn.
A Talmud egy történetet is mesél arról, hogy Simon ben Sátách rabbi visszaadott egy nagyobb összeget egy nem zsidó kereskedőnek, dacára annak, hogy jogilag nem lett volna köteles. Ezzel a becsületes cselekedetével tiszteletet szerzett a zsidó népnek és Isten nevének.
A Smá Israel elmondásának parancsolata
A tizedik parancsolat a Smá Israel napi kétszeri elmondásának kötelezettsége. A Smá egy tórai szakasz, amely így kezdődik:
„Halljad, Izrael! Az Örökkévaló, a mi Istenünk, az Örökkévaló egy!”
Ez a szakasz három részből áll:
- Mózes 5. könyve 6:4-9
- Mózes 5. könyve 11:13-21
- Mózes 4. könyve 15:37-41
A Smá recitálását reggel és este kell elvégezni, ahogy a Tóra mondja: „Beszélj róluk, amikor otthon vagy, amikor úton jársz, amikor lefekszel és amikor felkelsz”. Az esti Smát naplemente után, a reggelit pedig napfelkelte körül kell elmondani, de legkésőbb a nap harmadik órájáig.
Ez a micva különleges jelentőséggel bír, mert a zsidó hit egyik legfontosabb kinyilatkoztatását tartalmazza: Isten egységét és szeretetének parancsát. Érdekes módon a Smá elmondása nem kifejezetten imádkozás, hanem egy tórai kötelesség teljesítése, amely során az ember kinyilvánítja a hitét és elkötelezettségét a Tóra iránt.
A vallási tárgyak szentsége
Az előadás során Megyeri Jonatán rabbi részletesen beszélt a vallási tárgyak szentségéről is. Két kategóriát különböztetünk meg:
- Tásmisé kdusá – olyan tárgyak, amelyekben Isten neve szerepel (pl. tóratekercs, tfilin, mezuza). Ezeket különös tisztelettel kell kezelni, és ha már nem használhatók, el kell temetni őket.
- Tásmisé micva – olyan tárgyak, amelyeket egy parancsolat teljesítésére használnak (pl. szombati gyertyák, luláv, etrog). Ezek szentsége addig tart, amíg a micva teljesítésére szolgálnak, és utána kidobhatók vagy más módon felhasználhatók.
Például a szukoti sátor díszeit vagy a hanukai gyertyákat el lehet égetni, míg a tóratekercseket és az imakönyveket el kell temetni vagy külön gyűjtőhelyre kell helyezni.
Konklúzió
A Rambam Parancsolatok könyve fontos útmutatást ad a zsidó vallás gyakorlásához. Az előadás során Megyeri Jonatán rabbi kiemelte, hogy a zsidó ember mindennapi viselkedése, példamutatása és tisztessége hozzájárulhat Isten nevének megszenteléséhez. Az olyan alapvető micvák, mint a Smá napi kétszeri elmondása, az isteni utak követése vagy a vallási tárgyak tisztelete, mind hozzájárulnak a zsidó identitás erősítéséhez és a világ megszenteléséhez.
Az előadás végén Megyeri Jonatán ismét arra biztatta hallgatóit, hogy kövessék figyelemmel a tanításokat, iratkozzanak fel a YouTube-csatornájára, és ne feledkezzenek meg a Smá napi kétszeri elmondásáról sem.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/