Illúzió vagy valóság? – Megyeri Jonatán előadása az élet természetéről
Az Óbudai Zsinagógában tartott legutóbbi tanításában Megyeri Jonatán rabbi egy mély filozófiai kérdést boncolgatott: valóban létezünk, vagy minden csupán illúzió? Az előadás során a Tóra tanításai alapján járta körül a világ és az emberi lét természetét, érintve a modern filozófiát és a kvantumfizika kérdéseit is.
A világ valósága a Tóra szemszögéből
A rabbi azzal indította beszédét, hogy a teremtés első mondata – „Kezdetben teremté Isten az eget és a földet” – világosan kijelenti: a világ valóságos. Ugyanakkor a Tóra más helyen azt is mondja: „Énod milvadó” – „Nincs semmi Istenen kívül.” Ez a kijelentés viszont azt sugallja, hogy csak Isten létezik igazán, és minden más csupán az Ő valóságának megnyilvánulása.
Ezt a kettősséget a zsidó gondolkodás úgy oldja fel, hogy a világ valós, de a létezése teljes mértékben Istentől függ. Nem egy különálló entitás, hanem egy olyan valóság, amelyet Isten tart fenn folyamatosan.
A fájdalom mint az élet legvalóságosabb eleme
A rabbi egy érdekes gondolattal folytatta: „Az, hogy létezünk, egy illúzió lehet, de a fájdalom az egyetlen dolog, ami megkérdőjelezhetetlenül valós.” A boldogságot, az örömöt vagy a szeretetet néha az ember saját érzékelése befolyásolhatja, de a fájdalom – legyen az fizikai vagy lelki – olyan erőteljes tapasztalat, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Ez az állítás arra mutat rá, hogy az élet egyik legbiztosabb bizonyítéka a próbatétel, a küzdelem és a nehézségek átélése. A bibliai történetek is ezt a valóságot erősítik meg: Ábrahám, Jákob, Mózes és Eszter királynő mind hatalmas megpróbáltatásokon mentek keresztül, mielőtt beteljesíthették isteni küldetésüket.
A világ, mint isteni projekt
A zsidó gondolkodásban a világ egy célirányosan teremtett valóság, nem pedig véletlenszerű események sorozata. Isten nemcsak megalkotta a világot, hanem folyamatosan fenntartja azt, minden pillanatban „megújítja” a teremtést.
Ebből következik, hogy az emberi élet nem céltalan, hanem egy feladat része. A világban való létünk nem egy passzív állapot, hanem egy aktív misszió, amelyben az embernek szerepe van a teremtés tökéletesítésében.
A túlvilág kérdése és a zsidó világkép
A rabbi kitért a túlvilági lét kérdésére is, amely gyakran foglalkoztatja az embereket. A zsidóság nézőpontja szerint a lélek létezett a földi élet előtt is, és halálunk után is tovább él. Ugyanakkor a zsidóság nem helyezi a hangsúlyt a túlvilágra – a fő kérdés az, hogy mit kezdünk azzal az idővel, amit ezen a világon kaptunk.
„Isten nem azért küldte a lelket a világba, hogy visszatérjen ugyanoda, ahonnan jött. Az élet célja nem a túlvilágra való felkészülés, hanem az itteni küldetés teljesítése.” – mondta a rabbi.
Ezért van az, hogy a zsidóság nem foglalkozik különösebben a földönkívüli élet kérdésével sem, hiszen a világ többi részének létezése nem változtat azon, hogy a földi életben mit kell tennünk. Ha léteznek más bolygókon is lények, az nem csökkenti az emberi élet jelentőségét és célját.
Isten elhívása és az emberi küzdelem
A rabbi kiemelte, hogy a Tóra hősei közül senki sem élte le az életét akadályok és küzdelmek nélkül. Ábrahám, Jákob és Mózes mind komoly kihívásokkal néztek szembe, miután Isten elhívta őket egy magasabb cél érdekében.
Ez az üzenet minden emberre vonatkozik: ha valaki azt gondolja, hogy az életének nehézségei azt jelentik, hogy Isten elhagyta őt, az tévedhet. Épp ellenkezőleg: a próbatételek sokszor annak a jelei, hogy Isten munkálkodik az életében.
A rabbi szerint az igazi kaland az élet maga, és a legnagyobb kihívás az, hogy megtaláljuk benne az isteni gondviselést és célt. A zsidóság világképe szerint az ember nem egy passzív szemlélője a teremtésnek, hanem aktív résztvevője, aki képes formálni és jobbá tenni a világot.
Összegzés
Megyeri Jonatán rabbi előadása egy mély filozófiai és vallási kérdést boncolgatott: valóság-e az, amit érzékelünk, vagy csupán illúzió? A zsidó világkép szerint a világ nagyon is valós, de minden, amit látunk és tapasztalunk, végső soron Isten része.
A rabbi három fő gondolatot emelt ki:
- A világ valóságos, de a valósága Istenben gyökerezik, ezért semmi sem létezhet Tőle függetlenül.
- A fájdalom és a próbatételek az élet legvalóságosabb aspektusai, mert ezek azok a tapasztalatok, amelyeket nem lehet illúzióként elutasítani.
- Az élet célja nem a túlvilágra való felkészülés, hanem a földi küldetés beteljesítése, vagyis az isteni parancsolatok teljesítése és a világ jobbá tétele.
A zsidóság nem menekül a valóság elől, hanem aktívan formálja azt – ez a valódi küldetés az életben.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/