A berdicsevi Lévi Jicchák rabbi (1740-1809) idejében történt. Nagyon nehéz év járt az ukrajnai zsidókra. A jégeső elverte a termést, a folyton sáros utakon szinte lehetetlen volt közlekedni. A zsidókat ráadásul magas adókkal is sújtották, így aztán nem csoda, hogy egész Ukrajnában alig lehetett hozzájutni az Itáliából vagy egyenesen a Szentföldről érkező etrogokhoz. A Berdicsev városában lakó több ezer zsidónak pontosan egy etrog állt rendelkezésére. Úgy határoztak hát, hogy Lévi Jicchák rabbi őrzi majd az ünnepig. Az ünnep reggelén pedig a rebbe elmegy a mikvébe és megmerül a rituális fürdő vizében, ezután áldást mond a csokorra, majd továbbadja a város rabbijainak, jelentős zsidó polgárainak, és így tovább, a legszegényebb berdicsevi kocsisig és vízhordóig.

A rebbének volt egy segédje, aki így okoskodott: „Először a rebbe teljesíti a micvát. Aztán a többi tanult ember, aztán a város gazdag kereskedői. Utánuk következnek az egyszerűbb, szegényebb és tanulatlanabb zsidók. Mire a Nap alászáll és a végéhez közeledik az ünnep, talán én is hozzájutok, hogy teljesítsem a micvát. De… miért kell nekem mindig a legutolsónak lennem?” A segéd úgy határozott, hogy míg a rebbe megmerül a mikvében, titkon áldást mond a lulávra és az etrogra. „Senki nem tudja meg” – gondolta magában. Ahogy az már lenni szokott ilyenkor, baj történt: a segéd keze remegett tán vagy túlságosan izzadt, nem lehet tudni, ám az etrog leesett és a becses része, a kiálló csúcsa letörött. Így már nem volt kóser, nem lehetett a micvára használni. Mit szól majd a rebbe? Mit mondjon az egész városnak? Hogy tud majd másnap is tükörbe nézni?

Nem sokkal később hazatért Lévi Jicchák rabbi, és a segédnek nem volt más választása, be kellett vallania, mi történt. Lévi Jicchák rabbinak a szeme sem rebbent. „Világ Ura!” – kiáltott fel csodálkozással és szeretettel teli hangon. „Nézd, milyen csodálatosak a gyermekeid. Hogy szeretik a parancsolataidat! Még ez az egyszerű, tanulatlan zsidó is úgy igyekezett teljesíteni a szukkoti csokor micváját, hogy még az állását is kockáztatta, csak hogy a lehető legkorábban megrázhassa a lulávot!”

Forrás: chabad.org

Póréhagymával töltött bárhesz

párve, tojásmentes

A tésztához:

  • 1 kg liszt
  • 50 g friss élesztő vagy 3 ek. instant élesztő
  • 2 pohár langyos víz
  • 4 ek. cukor
  • 4 kk. só
  • ½ pohár étolaj
  • 4-5 ek. szezámmag

A töltelékhez:

  • 2 nagy csokor petrezselyem
  • 5-6 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. citrom
  • kevés só, bors és olívaolaj

A megszóráshoz:

  • egy kevés víz és szezámmag

A tésztához szitálja tálba a lisztet, adja hozzá a szezámmagot (bizonyosodjon meg arról, hogy nincs kártevő a magok közt). Egy pohár vízben, egy evőkanál cukor hozzáadásával futtassa fel az élesztőt. A liszt közepén készítsen mélyedést, ebbe kanalazza bele a maradék cukrot, adja hozzá az élesztős keveréket, a maradék vizet és az olajat. Enyhén keverje meg, hogy a liszt közepén sűrűbb massza képződjön. Adja a sót a liszthez, az élesztőtől távol. Pihentesse 10-15 percig, amíg az élesztős keverék tetején megjelennek a buborékok. Ekkor gyúrja össze a tésztát és dagassza meg. Szükség esetén adjon még hozzá egy kevés vizet vagy lisztet. Dagassza addig, míg rugalmas tésztát nem kap, ekkor olajozza meg a tészta minden oldalát és egy mély edényben, tiszta konyharuhával letakarva, meleg helyen kelessze két órán át. Kissé dögönyözze meg a megkelt tésztát, és hagyja, hogy még egyszer megkeljen.

A töltelékhez áztassa be vízbe a petrezselymet, majd bizonyosodjon meg arról, hogy nincs benne bogár. Késsel aprítsa fel, törje át a fokhagymagerezdeket és botmixerrel turmixolja össze. Ízesítse citromlével, sóval, borssal és egy kevés olívaolajjal. Vágja ketté a tésztát, majd mindkét darabot vágja négy darabba. Egy darab tésztát nyújtson ki tenyérnyi széles, hosszú csíkká. Kanalazzon bele tölteléket, és tekerje fel szorosan. Járjon el így még három tésztacsíkkal. Tegye a négy csíkot rács alakba, és fonja meg belőlük kerekre a bárheszt. Tegyen így a másik négy tésztadarabbal is. Helyezze az elkészült kalácsokat sütőpapírral bélelt tepsibe, és kelessze 20 percen keresztül. Ez idő alatt melegítse fel a sütőt 180 fokra. Enyhén kenje meg vízzel a kalácsok tetejét, szórja meg ízlés szerint szezámmaggal, és 23-25 perc alatt süsse készre a bárheszeket.

 

Megszakítás