Gimel támuzkor, azaz támuz hónap harmadikán, ebben az évben július 9-én emlékezünk meg az áldott emlékű Lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi jorcájtjáról.
A jorcájt szó szerint azt jelenti: az év ideje és egy személy halálozási évfordulóját jelöli. Mint minden zsidó napot, ezt is estétől estéig tartják. Különleges nap ez, melyen az elhunyt hozzátartozója vagy tisztelője emlékezhet és imádkozhat, adakozhat, tanulhat, illetve jó cselekedeteket hajthat végre az eltávozott lelkének emelkedésére, írja a chabad.org.
Kádis
Közeli hozzátartozó halála után egy évig, majd minden évfordulón szokás elmondani a gyászolók kádisát, az Örökkévaló Nevét dicsérő imádságot, melynek elhangzásához legalább tíz felnőtt zsidó férfi jelenléte szükséges. Ez az arámi nyelvű ima Isten nagyságát hirdeti az elhunyt nevében, és így segíti a lelket még nagyobb magasságok elérésében.
Kel mále ráchámim
Ezen ima kezdő szavai azt jelentik: „kegyelemmel teli Isten”. Az elhunyt lelkéért mondják, hagyományosan, de nem kötelező jelleggel tóratekercs jelenlétében, közvetlenül a tóraolvasás után, gyakran a jorcájtot megelőző szombat délutánján. Az év örömteli időszakaiban nem hangzik el ez az ima, így ha egy jorcájt niszán vagy tisré hónapra esik, érdemes néhány héttel korábban elmondani.
Jorcájt gyertya
Forrásaink a lelket gyertyalánghoz hasonlítják, ezért régóta szokás a jorcájt estéjén 24 órán át égő gyertyát gyújtani. Ehhez a gyertyagyújtáshoz nem tartozik áldás.
A sír mellett elmondott imák
Sokan igyekeznek meglátogatni a sírt a jorcájt napján. Zsoltárokat és más imákat mondanak a sírnál, mivel a helyszín közvetlenebb módon tartja fent a kapcsolatot a lélekkel, mint más helyek.
Olvasson tovább! Leiluj nismát – a lélek emelkedésére
Misnatanulás
Szokás a szóbeli tan alapműve, a Misna néhány fejezetét áttanulmányozni az elhunyt érdemében. A tóratanulás a legnagyobb jócselekedetek egyike, s bölcseink azért éppen a Misnát javasolják a zsidó vallásos irodalom repertoárjából, mert betűi megegyeznek a nesámá, azaz lélek szó betűivel (משנה – נשמה).
A jorcájtot a héber dátum szerint kell megtartani, ennek kiszámításához a zsido.com ad segítséget.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.