A zsidó év utolsó hónapja elul. A félelmetes napokat – a ros hásáná és jom kipur, az engesztelés napja közötti időszakot – megelőzően elul hónapban szokás számot vetni, a megtérésre és a bűnbocsánatra koncentrálni.
Elul hó 18-án született a haszidizmus alapítója, Jiszráel ben Eliézer, a Báál Sém Tov, majd később a Chábád haszidizmus alapítója, az Álter Rebbe is. A Báál Sém Tov ezen a napon, 36 éves korában fedte fel valódi kilétét az egyszerű emberek számára és kezdte nyilvánosan hirdetni tanait. Cháj elulról itt tudhat meg többet.
Elul hónap a Tóra szerint a zsidó naptár hatodik hónapja. Közvetlenül megelőzi tisrét, a hetedik hónapot, melynek első két napján ünnepeljük az újévet, ros hásánát. Hogy a furcsaságokat halmozzuk, ros hásáná nem a világ teremtésének évfordulója, hanem csupán a teremtés hatodik napjáé, azé a napé, melyen az Örökkévakló megteremtette az embert. Mikor kezdődött hát a teremtés? Ros hásáná előtt hat nappal, elul hónap 25-én. Felkeltettük az érdeklődését? Kattintson!
Bölcseink szerint elul hava különösen alkalmas arra, hogy rendezzük kapcsolatunkat az Örökkévalóval és embertársainkkal. Ebben a hónapban Isten még inkább teremtményei felé fordul, a haszidizmus szavaival „a Király a mezőn jár”, s így könnyebb megerősíteni Vele viszonyunkat, hiszen „mindenki találkozhat Vele, aki erre vágyik, s Ő mosolyogva, fénylő arccal fogadja.”
A talmudi mesterek szerint három olyan dolog van, melyek elősegítik az engesztelést, és ezért kiemelt figyelmet érdemelnek ezen időszakban: a megtérés, az ima és az adakozás.
Alább az elul hónapban gyakorolt szokásokat soroljuk fel:
- A hónap első napjától kezdve – a szombatokat és a ros hásánát megelőző nap kivételével – megfújják a sófárt, a kosszarvból készült kürtöt a zsinagógákban, a reggeli imát követően. A sófár hangja megtérésre sarkall, és emlékeztet a közelgő újévre, melynek egyik fő micvája a sófárfújás. Erről részletesen itt írtunk.
- Amikor ismerőseinkkel találkozunk, vagy levelet írunk a számukra, szokás jó beírást és bepecsételést kívánni egymásnak. Ez a ros hásáná napján megnyitott és jom kipurkor lezárt élet könyvére utal, melybe mindannyiunk nevét ott szeretnénk tudni.
- A reggeli és esti – bizonyos helyeken délutáni – ima után elmondjuk a 27. zsoltárt. e szokásról ide kattintva tudhat meg többet.
- A Báál Sém Tov tanítása alapján ajánlatos elul első napjától kezdve egészen jom kipurig minden nap a zsoltárok könyvének három fejezetét elmondani, jom kipurkor pedig a fennmaradó 36-ot, így ezen időszak alatt végigmondhatjuk a teljes zsoltárok könyvét.
- Elul hónapban ajánlatos megvizsgáltatni a tfilineket (imaszíjakat) és mezuzákat egy hozzáértő szóferrel, hogy bizonyosan kóserek legyenek a közelgő újévre.
- A hónap utolsó hetében kora hajnalban, még a reggeli imát megelőzően, elmondjuk a bűnbánó és bocsánatért esedező szlichot imákat.
Forrás: Chabad.org