Elul hónap 18-án született a haszidizmus, majd később a Chábád haszidizmus megalapítója.

Cháj elul – ez a betűkkel kifejezett dátum azt jelenti: elul hónap 18. (A héberben a számok jelölésére gyakran használnak betűket, mivel a héber betűk egyben egy-egy számot is jelölnek. A betűk számértékének tudománya a gemátria.) A cháj – chet és jud összesen 18-at tesz ki, a chet ugyanis a héber ábécé, az álefbét 8., a jud pedig a 10. betűje.

A cháj egyben azt is jelenti: élet. Mindkét nagy szellemi vezető, akiknek születéséről e napon emlékezünk meg, új életet lehelt a zsidóságba. Azt tanították rabbijaink: „Cháj elul életet lehel elul hónapba és elulon – mely az isteni együttérzés hónapja, emellett saját, önvizsgálatra és visszatekintésre rendelt hónapunk – keresztül az egész évbe és egy zsidó egész életébe.” A nappal kapcsolatos további tudnivalókról részletesen itt írtunk.

Elul hó 18-án született a haszidizmus alapítója, Jiszráel ben Eliézer, a Báál Sém Tov, majd később a Chábád haszidizmus alapítója, az Álter Rebbe is. A Báál Sém Tov ezen a napon, 36 éves korában fedte fel valódi kilétét az egyszerű emberek számára és kezdte nyilvánosan hirdetni tanait.

Az élet meleg, vibráló és mozgalmas. A hűvösség, az apátia és a letargia az élettelenség tünetei. Az élet csak belülről fakadhat és ha tudatosan kitűzött céljaink vannak, akkor tetteink is élettel telnek meg. Ha nincs bennünk irány és akarat, akkor bármit is teszünk, hiányozni fog belőle a valódi élet és vitalitás.

300 évvel ezelőtt a zsidó élet éppen ilyen letargikus mélyponton volt. Üldöztetések, pogromok, mészárlások sújtották és nyomorították meg a zsidó közösségeket testileg és szellemileg egyaránt. A szörnyűségesen nehéz körülmények néhány kiválasztotton kívül mindenkit arra kényszerítettek, hogy tanulmányok helyett a munkában állják meg a helyüket, hogy annyit keressenek, amennyiből éppen nem halnak éhen. Ennek következtében tömegek szakadtak el a Tórától, ami a zsidó élet alapját adja. Legjobb tudásuk szerint betartották a Tóra törvényeit, de a mindennapos rutinból, a tfilinrakásból, az imádkozásból, a szombattartásból nagyrészt hiányzott a tudás és a vitalitás. A tudós elit távol tartotta magát tanulatlan testvéreitől és meglehetős távolságtartással kezelte őket.

Ez változott meg alapvetően 1698-ban, elul hónap 18-án, amikor egy fiúgyermek született, aki a körülmetélésekor a Jiszráel nevet kapta. Ő lett a Báál Sém Tov, az újkori zsidóság egyik fontos alakja, a hászidizmus megalapítója.

A Báál Sém Tov nem újat tett hozzá a zsidósághoz, hanem élettel, öntudattal, melegséggel és örömmel töltötte meg a sokszor kiüresedett, kihűlt mozdulatokat, szokásokat. 1734-ben, elul hó 18-án, vagyis 36 évvel később pedig kilépett a nagy nyilvánosság elé, és nyíltan kezdte hirdetni újszerű, a szegény és tanulatlan zsidókat is megszólító, emberszámba vevő, magához szólító tanait. Arról beszélt, hogy Isten minden egyes zsidót egyformán szereti és minden egyes zsidó minden egyes micvájának hatalmas jelentősége van. Beszélt arról, hogy az isteni tudatosság ott munkál minden egyes fűszálban, az univerzum minden egyes történésében és gondolatában. A szegény, elnyomott, meggyötört tömegekhez ugyanúgy szólt, mint a különlegesen képzett tóratudósokhoz. Üzenete egyaránt hordozott fontos jelentést tanultnak és tanulatlannak, értelmet adva létezésüknek, életüknek, kemény munkájuknak.

Pontosan 47 évvel Jiszráel ben Eliézer rabbi után, 1745-ben, elul hónap 18-án született a Chábád hászidizmus megalapítója, a ljádi Sneur Zálmán rabbi is. Ő volt a Chábád hászidizmus megalapítója és első rebbéje, az Álter Rebbe. Mivel a Báál Sém Tov tanítványának, a mezricsi mágidnak a tanítványa volt, ezért, a hászidizmus harmadik generációjának kiemelkedő képviselőjeként, a Báál Sém Tov szellemi unokájaként is tekinthetünk rá. Tanításai és munkája továbbvitte a Báál Sém Tov által megkezdett utat, hogy életet leheljen újra a zsidóságba.

Az elul 18. és ros hásáná közt eltelő 12 napot a hászid bölcsek szerint arra kell használni, hogy az ember végigtekintse az elmúlt évét és minden nap egy-egy hónapot tekintsen át és térjen meg tettei miatt. A következő napokban e folyamathoz adunk útmutatót.

Forrás: chabad.org

Megszakítás