A németországi Aachen városa Pinchas Goldschmidt rabbinak és az európai zsidó közösségeknek adományozta a Charlemagne-díjat. Közleményük szerint ez

„jelzés, hogy Európában nincs helye az antiszemitizmusnak, a zsidó élet pedig az európai történelem és jelen fontos részét képezi”.

Tavaly Zelenszkij elnök és az ukrán nép volt a díjazott – írja a Times of Israel.

A díj adományozói kiemelték, hogy Goldschmidt rabbi, aki 2011 óta az Európai Rabbik Konferenciájának (CER) elnöki tisztét is betölti, többször békére szólított fel Ukrajnában és a Gáza-övezetben, illetve rabbiküldöttség élén találkozott Ferenc pápával a Vatikánban, hogy a közel-keleti helyzetről és az európai antiszemitizmus erősödéséről tárgyaljanak.

A hatvanéves, svájci születésű Goldschmidt rabbi 1993 és 2022 között Moszkva főrabbijaként szolgált, majd az ukrajnai háború miatt elhagyta Oroszországot. Ezt követően az orosz hatóságok „külföldi ügynöknek” nyilvánították.

„Büszke vagyok arra, hogy a történelem jó oldalán állok és azon emberek táborát gyarapítom, akik ellenzik ezt a szörnyű háborút, mely több százezer emberéletet követelt már”

– nyilatkozta és az Oroszországból való távozást ajánlotta az ott élő zsidóknak.

A gázai konfliktussal kapcsolatban a rabbi kifejtette, hogy a polgári lakosság életének megóvása rendkívül fontos, és reményei szerint a konfliktust követően az övezetet és széles körű támogatottsággal bíró palesztin vezető irányítja majd.

A Charlemagne-díjat 1950 óta adományozzák olyan személyeknek vagy intézményeknek, akik, illetve amelyek elősegítik az egységes Európa megteremtését. Korábban Emmanuel Macron francia elnök és Ferenc pápa is a díjazottak között volt.

 

Megszakítás