A sárgalábú sirályoknál eddig egy olyan egyed tartotta a csúcsot, amelyik 1840 kilométernyi utat tett meg. Egy Portugáliában, 2019-ben fiókaként meggyűrűzött sirály azonban nemrégiben Izraelben bukkant fel, és ezzel toronymagasan átvette a vezetést az eddigi csúcstartótól, írja a Jerusalem Post.
A legújabb bajnok majdnem kétszer akkora távolságot tett meg, mint legyőzött elődje. A portugáliai gyűrűvel a lábán érkezett egyedet néhány héttel ezelőtt, 2025 februárjában figyelte meg az izraeli Emek Heferben, a Szdot Jám természetvédelmi övezetben az Izraeli Nemzeti Parkok Hatóságának egyik munkatársa, Amit Franco, valamint a szervezet egyik önkéntese, Amir Ben Dov. Külföldi kollégáikkal való tanácskozásuk után egyértelművé vált, hogy ez a valaha rögzített leghosszabb út, amit egy sirály megtett. A Portugáliából Izraelbe vezető út nem kevesebb mint négyezer kilométer hosszúságú volt.
A sárgalábú sirály lábáról kapta nevét
A sárgalábú sirály Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában is honos. Mindenevő, költöző madár. Nevét jellegzetesen sárga lábáról kapta, a felnőtt egyedeknek a csőre is sárga.
A sirály – héberül „sácháf” – שחף – a Tórában is szerepel. Mózes harmadik könyvében, a Smini hetiszakaszban találjuk meg a nem-kóser madarak felsorolását, és a tiltott madarak között szerepel a sirály is:
És ezeket utáljátok a madarak közül, ne egyétek meg, utálatosak azok: a sast, a csonttörő sast és a fekete sast; a keselyűt és az ölyvet maga neme szerint; minden hollót a maga neme szerint; a struccot, a fecskét, a sirályt, a karvalyt a maga neme szerint; a kuvikot, a búvárt és a baglyot; a macskabaglyot, a gödényt és a héját; a gólyát, a gémet a maga neme szerint, a bankát és a denevért. (3Mózes 11:13-19)
A Tóra és a kóserság
A Tóra a négylábúakkal ellentétben a madarak esetében nem közli a kóserság ismérveit. Ehelyett 24 olyan madárfajtát sorol fel, melyek nem kóserek. Ebből logikusan következik, hogy minden más madár kóser. Csakhogy a helyzet nem ennyire egyszerű, hiszen ma nem tudjuk mindegyik, ott felsorolt madarat pontosan azonosítani, továbbá egyes fajoknál azt nem tudjuk, hogy melyik név pontosan melyik szárnyast takarja, illetve hogy a tórai besorolás szerint – ami nem vagy nem feltétlenül egyezik meg a biológiai besorolással – melyik madár tartozik a felsorolt tilalmas szárnyasok családjába.
H többet szeretne tudni a kóser és nem-kóser madarakról, olvassa el a témában cikkünket! A pulyka különleges helyzetéről a kóser konyhában itt írtunk.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.